Jak překlenout období se sníženým příjmem

Život je ve svém vývoji nepředvídatelný a občas nachystá neočekávané životní situace, které nás vystaví nepříjemným existenčním následkům. Toto riziko se zdaleka netýká jen sociálně slabších vrstev, ale může potkat i dobře situované a finančně nezávislé jedince. Je proto důležité myslet na systematické budování krátkodobých i dlouhodobých finančních rezerv, které takové situace pomohou překlenout.

I když některé rodinné výdaje nelze očekávat ani plánovat, je důležité pamatovat na strýčka Příhodu a být pro každý případ připravený. Vytvořené finanční rezervy pomáhají překonat nečekané životní situace, které se pojí s úplným či částečným výpadkem financí. Patří mezi ně například ztráta zaměstnání, dlouhodobá pracovní neschopnost v důsledku nemoci či úrazu, stěhování, rozvod či úmrtí v rodině. Přesto podle expertů na dluhové problémy jen málo Čechů myslí na zadní vrátka a vytváří si rezervu pro případ nečekaných událostí. Když pak nastanou, řada domácností pocítí prudký propad životní úrovně, není schopna dostát svým finančním závazkům a zajistit si slušnou existenci. Stres a existenční potíže pak často vedou k čerpání nevýhodných spotřebitelských úvěrů nebo upsání se nedůvěryhodným zprostředkovatelům půjček.

Typy rezerv jako zdroje krytí výpadků financí

Rezervy dělíme z časového hlediska na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Ty krátkodobé by měly být ve výši alespoň trojnásobku pravidelného měsíčního příjmu. Slouží k náhlým, avšak zcela běžným výdajům, které neznamenají vážné ohrožení existence. Měli bychom z nich být schopni zaplatit například opravu pračky, dražší léky nebo nákup nového spotřebiče, když se starý porouchá. Střednědobé rezervy přicházejí na řadu v momentě, kdy přijdeme o zaměstnání nebo nám vypadne příjem z podnikání. Vzhledem k úplnému výpadku financí je třeba být na tuto eventualitu dobře připravený, a proto by střednědobé zdroje krytí měly činit alespoň devítinásobek měsíční výplaty. Dlouhodobé rezervy je podle odborníků vhodné vytvářet jako zabezpečení na důchod, abychom si ve stáří přilepšili a nebyli odkázáni pouze na státní prostředky.

Kam s naspořenými penězi?

Peníze si střádáme proto, abychom je měli v případně nouze ihned k dispozici. Zároveň je radnon odkládat je na jiný účet, než z kterého běžně odchází naše platby a na který dostáváme výplatu. Uložené prostředky však zároveň musí být rychle a snadno dostupné, tedy likvidní. Uložte je proto na spořicí účet s výhodným úročením, kde budete mít peníze v případě potřeby ihned k ruce a zároveň se budou zajímavě zhodnocovat.

Nedostatek financí před výplatou

Specifickým případem je situace, kdy vám chybí pár tisíc těsně před výplatou, abyste zaplatili výdaje nad rámec rozpočtu nebo abyste mohli využít mimořádně výhodnou nabídku. V takových případech není výhodné sjednávat si klasický úvěr a zadlužovat se na dlouhou dobu. Ferratum Bank proto nabízí finanční rezervu Ferratum Credit, ze které můžete opakovaně čerpat finanční prostředky do výše 35 000 Kč. Každý měsíc uhradíte pouze minimální splátku ve výši 12,5 % a sami si zvolíte, jestli vložíte nějaké peníze navíc, nebo ne. Celý dluh také můžete splatit jednorázově v plné výši. Záleží jen na vašich momentálních potřebách a možnostech. O Ferratum Credit zažádáte jednoduše, rychle a důvěrně přes online formulář umístěný na webových stránkách. Stačí vyplnit pár základních údajů. Během pár minut se vám ozvou školení profesionálové ze zákaznického centra a domluví s vámi podrobnosti.

Sorry, there are errors on the page: