Poradíme Vám, jak spravovat rodinné finance efektivně

Nezáleží, zda rodinnou kasu drží žena či muž, jako spíše na kompetencích a finanční gramotnosti správce rodinného jmění. Navíc již dávno neplatí, že spravování rodinných financí přináleží výhradně muži, čím dál častěji je to otázkou diskuse v páru. Výjimkou dnes nejsou ani ženy, které bývají těmi zodpovědnějšími v otázce hospodaření s penězi. Ať už je situace u vás doma nastavena jakkoliv, rady na efektivní vedení rodinného rozpočtu se hodí vždy.

V souvislosti s bilancí rodinného rozpočtu se objevuje několik základních otázek, které je potřeba mít zodpovězené, aby bylo nakládání s rodinnými penězi efektivní. Které to jsou?

 

Kolik peněz a na jakém účtu je dobré mít stranou?

Každá domácnost by si měla tvořit krátkodobé i dlouhodobé finanční rezervy. Ty krátkodobé by měly být ve výši minimálně trojnásobku, ideálně však šestinásobku běžné výplaty, dlouhodobé ještě o něco vyšší. Z krátkodobých rezerv je možné pokrýt takové finanční potřeby, jako je zčistajasna porouchaná pračka nebo zdravotní výdaje, z těch dlouhodobých bychom měli být schopni vykrýt dlouhodobější výpadky financí, například když se ocitneme bez příjmu. A kde mít takové rezervní prostředky uložené? Část z nich je dobré mít v co nejlikvidnější, tedy nejdostupnější podobě, aby byly v případě potřeby ihned k dispozici. Část z nich je ale nejvýhodnější převést na spořicí účty nebo do dluhopisových investičních fondů, aby jen neležely ladem, ale násobily svoji hodnotu.

 

Kolik účtů je praktické mít?

Finanční a investiční poradci doporučují postup, kdy se zřídí jeden účet společný a zároveň každý z páru má ještě vlastní účet. Díky společnému účtu získáte detailní přehled o tom, co je a není zaplaceno, zatímco každý člen domácnosti si stranou ponechá část prostředků pro svoje potřeby. To, kolik financí se bude převádět na společný účet, není univerzálně dané a je třeba zohlednit konkrétní situaci obou partnerů. Je to velice individuální záležitost, která je v různých rodinách řešena různě. V podstatě platí jedno pravidlo – aby byl systém nastavený tak, aby vyhovoval oběma stranám a zároveň zohledňoval takové eventuality, jako je například ztráta zaměstnání jednoho z partnerů.

 

Jak se naučit šetřit?

Jedno z největších rizik ohrožujících vyvážený rodinný rozpočet je všudypřítomné slevové šílenství, jeho jediným posláním je přimět vás chytře utrácet za zbytečnosti, jež vlastně nepotřebujete a ani tolik nevyužijete. Během roku se vystřídá hned několik slevových období, kdy jsme z reklam, letáků a výloh masírováni sděleními o neopakovatelných a výhodných cenových nabídkách zboží. Cílem obchodníků je přimět nás k nákupu, a to bez ohledu na to, zda dané zboží skutečně použijeme. Často se tak stává, že si s vidinou výhodné koupě pořídíme zbytečnosti za peníze, které mohly, či dokonce měly posloužit jinak. Pokud máte problém s impulzivním utrácením, odborníci radí vést si po nějakou dobu denní přehled položek, za něž vydáte své peníze.

 

Chytrý přístup k finančním závazkům

V životě člověka nastanou situace, kdy zvažuje financování aktuálních potřeb z cizích zdrojů. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, až na to, že to řada lidí nedělá s rozmyslem a přihlédnutím k aktuální finanční situaci. Jednou z nejčastějších chyb je pokrývání přechodných finančních potřeb z dlouhodobých půjček. Pokud například postrádáte pár tisíc před výplatou, spíše než klasická mikro půjčka se vám vyplatí produkt na bázi finanční rezervy Ferratum Credit. Funguje obdobně jako kontokorent a peníze z něj můžete čerpat kdykoli, a to i opakovaně. Bonusem je také libovolné nastavení splátek včetně termínu splacení. Jedinou podmínkou je splatit každý měsíc splátku v minimální výši 12,5 % z celkové čerpané sumy.

Sorry, there are errors on the page: