Požádali jste o půjčku, ale byla vám zamítnuta a vy nevíte proč? Nebo se chcete už při žádosti o úvěr připravit a vědět, jaké jsou vaše šance úvěr získat? Podíváme se společně na nejběžnější důvody zamítnutí úvěru.
Všichni tak nějak zhruba tušíme, že získání půjčky je ztížené pro uchazeče, kteří mají záznam v registru dlužníků, nebo mají malé příjmy. Na co dalšího ale banky hledí? Každá má svůj algoritmus, kterým hodnotí bonitu klientů. Nejčastější důvody, proč vám žádost o půjčku neschválili, však zůstávají stejné.
Při zamítnutí žádosti o půjčku vám věřitel může sdělit, jaké kritérium nesplňujete, ale také nemusí. V každém případě je důležité pochopit, co vedlo k zamítnutí žádosti. Jedině tak budete moct tento aspekt vylepšit, aby vám při příští žádosti o půjčku bylo vyhověno. Případně budete vědět, zda se obrátit na nebankovní společnosti, které v některých kritériích bývají benevolentnější.
Běžné důvody zamítnutí půjčky
Jaké jsou nejčastější důvody, které vedou k zamítnutí půjčky?
- Nízké kreditní skóre nebo špatná kreditní historie: Všechny bankovní a často i nebankovní společnosti si vás nejdříve prohledají v registrech dlužníků. Těchto registrů je více, jedná se například o BRKI (bankovní registr klientských informací) a NRKI (nebankovní registr klientských informací). Tam se podívají, jaká je vaše úvěrová historie. Pokud jste dříve měli problémy se splácením úvěrů, tedy máte-li negativní záznam v registrech, může to vést k zamítnutí půjčky. Nezapomínejte, že do registrů jsou zapisovány i pozdní splátky na kreditní kartě. Málokdo ví, že do registrů dlužníků jsou ukládány i pozitivní záznamy o tom, že jste půjčku v termínu splatili, nebo využili dokonce předčasné splacení. Registr dlužníků vám tedy může i přilepšit.
- Nedostatečný příjem nebo nestabilní zaměstnání. Nedostatečný příjem je poměrně všeříkajícím kritériem. Čím více vyděláváte, tím vyšší šanci získat úvěr máte. Nelze říct žádnou jednoznačnou hranici, kolik už je málo na to, aby vám byl úvěr schválen. Záleží i na mnoha dalších kritériích, například zda o úvěr žádáte ve dvojici s partnerkou/partnerem atd. Pokud jde o stabilitu zaměstnání, u banky například nedostanete úvěr, když se nacházíte ve zkušební době. Problémem bývá také smlouva na dobu určitou, hrozí, že se po jejím skončení ocitnete bez práce. A těžší cestu k úvěru mají rozhodně živnostníci, kterým nechodí na účet každý měsíc stejná suma. Nepravidelný příjem je určitě potenciálním důvodem pro zamítnutí.
- Vysoký poměr dluhu k příjmu. Už jsme si prozradili, že nedostatečný příjem může být problémem. Stává se to zejména v případě, že si chcete půjčit vyšší sumu. Suma úvěru se totiž porovnává v poměru k vašemu příjmu. Čím vyšší příjem máte, tím vyšší úvěr dostanete, to je jasné. Uvádí se, že 43 % je nejvyšší poměr, při kterém vám ještě půjčí, avšak věřitelé u klientů obvykle hledají poměr pod 36 %. To znamená, že 36 % vašeho měsíčního hrubého platu jde na splátky.
- Chybějící nebo nedostatečné dokumenty. S žádostí o půjčku častokrát musíte doložit nejrůznější dokumenty jako výplatní pásky, výpisy z účtu apod. Zcela legitimní důvod zamítnutí tedy je, když něco z toho zapomenete přiložit. Proto si vždy pečlivě ověřte, že jste dodali, co se po vás požaduje.
- Žádost o příliš vysokou částku půjčky. Možná by vám půjčku schválili, ale ne ve výši, o kterou jste si požádali. Možná je to příliš vysoká částka, když uvážíte, jaké jsou vaše příjmy. Zkuste se uskromnit. Nestačilo by pro vaše účely méně peněz?
Jak se vyhnout zamítnutí půjčky
Co můžete dělat, abyste se zamítnutí žádosti vyvarovali? Samozřejmě existují věci, se kterými nic nenaděláte. Pokud je vám 60 a banka vám nechce dát hypotéku na 5 milionů, nemůžete se divit. S většinou překážek se však něco dělat dá.
- Zlepšení kreditního skóre. Máte-li kreditní karty, zrušte je, nebo aspoň splácejte pořádně včas, ať si vybudujete dobrou kreditní historii. Nežádejte příliš často o nebankovní půjčky. Nezapomínejte, že kreditní skóre nezměníte přes noc. Je to něco, na čem musíte pracovat dlouhodobě. Třeba záznam v registrech dlužníků zůstává ještě čtyři další roky poté, co už jste celý dluh splatili.
- Zajištění stabilního příjmu. Nemáte zaměstnání? Pracujete na živnost? Máte smlouvu na dobu určitou? Jste zrovna v dlouhodobé pracovní neschopnosti? Všechno toto jsou překážky, se kterými se dá pracovat. Poohlédněte se po jiném pracovním uplatnění, zajistěte si pravidelný příjem, a to s dobrými vyhlídkami do budoucna. Na ten se při posuzování žadatelů hodně dívá, ostatně musíte mít z čeho úvěr splácet.
- Snížení stávajícího dluhu. Máte už nějakou další půjčku? Pak je jasné, že získání dalšího úvěru může být i nemožné, nebo minimálně ztížené. Splaťte nejdříve stávající úvěr, nebo aspoň jeho velkou část. Pak budete mít lepší šance na získání další půjčky.
- Přesné a úplné vyplnění žádosti. Při podávání žádosti o úvěr buďte doopravdy pečliví. Pročtěte si, co všechno se po vás chce, vyplňujte údaje pravdivě a podle svého nejlepšího svědomí. Nezapomeňte přiložit všechny dokumenty, které po vás věřitel požaduje. Pokud chce například kopii občanského průkazu, ujistěte se, že jste ho naskenovali nebo vyfotili tak, aby byl dokonale čitelný. Snažte se člověku, který bude vaši žádost o půjčku zpracovávat, co nejvíce usnadnit práci. Možná vám to přilepší. O uvádění nepravdivých informací se snad ani nemusíme moc zmiňovat. Každému je jasné, že i když vyplňujete žádost na dálku online, všechny uvedené údaje budou ověřeny.
Další kroky po zamítnutí půjčky
Udělali jste maximum, ale stejně vám z důvodu vám neznámého žádost o úvěr zamítli? Poradíme vám, co dělat v takovém případě. Protože nikde není řečeno, že tohle je definitivní stopka a úvěr už nedostanete.
- Požádat o vysvětlení od věřitele. Zamítnuto, ale nevíte proč? Neváhejte se zeptat. Je potřeba vědět, v čem byl problém, abyste ho mohli napravit. Pokud je náprava snadná, například chybí nějaký dokument, který jste měli poskytnout, věřitel vás na to většinou upozorní. V jiných případech ale nemusí být sdílný, takže se budete muset doptat sami. Ptejte se, je to opravdu důležité pro všechny vaše budoucí žádosti.
- Opravit případné chyby v žádosti. Projděte si ještě jednou žádost, kterou jste podali. Je dost možné, že jste tam něco zapomněli uvést nebo se někde přepsali. Právě tato chyba přitom mohla mít vliv na zamítnutí žádosti o úvěr. Běžte hezky položku po položce a ověřte, zda je vše tak, jak má být. Za normálních okolností by vás bankovní nebo nebankovní poskytovatel měl na chybu upozornit, ale může se stát, že jde o takovou chybu, které si nevšimne, nebo nemůže odhalit, že je to chyba.
- Zvažování alternativních možností financování. Nedostali jste půjčku v bance? Možná ji dostanete u nebankovní společnosti. Ani to neklapne? Popřemýšlejte o alternativních variantách. Jednou z možností jsou P2P trhy, kde by vám mohli půjčit. Další volbou jsou třeba kreditní karty. Popřemýšlejte také o tom, zda si nemůžete vypůjčit peníze od rodiny, nebo si najít druhou práci, která by vám pomohla financovat vaše potřeby, nebo vylepšit kreditní skóre. Případně je možné zkusit požádat o partnerskou půjčku. Budete-li žádat ve dvou, vaše šance jsou lepší.
Proč vám zamítli žádost o půjčku? Situací, kdy nemáte ani tušení, proč to udělali, je opravdu minimum. Většinou lze odhadnout, že žádate o příliš vysokou částku, nemáte pravidelný příjem, v minulosti jste měli problémy se splácením úvěrů apod. Ještě než si žádost podáte, je dobré si probrat tato kritéria, a pokud v některém pokulháváte, popřemýšlet nad tím, jak byste to mohli změnit.
Pokud se vám podaří porozumět požadavkům bank i nebankovních společností, bude pro vás mnohem snadnější získat jakoukoliv půjčku. Zároveň pochopíte, na čem můžete zapracovat, abyste se jevili jako spolehlivější klient.
VÍCE INFORMACÍ O PŮJČCE FERRATUM CREDIT