Proč by každá rodina měla mít vytvořen rezervní fond

Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat, abyste svou mladou rodinu zabezpečili, je založit si rezervní fond. Život přináší mnoho překvapení s nečekanými zvraty, proto je lepší být připraven – o to větší klid na duši budete vy a vaše rodina mít.

Proč je důležitá finanční rezerva

Každý den se snažíme balancovat mezi různými výdaji, umožnit rodině její běžné fungování a zároveň spořit na budoucnost dětí. Pokud jste ale někdy museli řešit nenadálé výdaje, pak určitě víte, jakou umí udělat čáru přes rozpočet.

Do výplaty možná zbývají jen dva týdny. Možná se vaše auto rozbije přesně ve chvíli, kdy musíte zaplatit hned několik důležitých složenek a účtů. Ať už je situace jakákoli, lehce se přihodí, že se váš rodinný rozpočet vyčerpá do dna.

Přesně v těchto situacích vám úlevu přinese rezervní fond. Odkládat si peníze stranou do rezervního fondu je důležitý způsob, jak ochránit vás a vaši rodinu před neočekávanými událostmi a výdaji.

Kolik peněz odkládat stranou?

Kolik peněz si pravidelně odkládat stranou do rezervního fondu, záleží na vašem příjmu, velikosti rodiny, měsíčních výdajích a samozřejmě také na vašem životním stylu. Finanční poradci obecně doporučují mít rezervu ve výši 3-6 měsíců obvyklých výdajů každý měsíc.

Odpíchněte se od základu

Rezerva ve výši 3-6 měsíců obvyklých výdajů může znít jako dost peněz. Nenechte se tím odradit. Nejdůležitější ze všeho je vytvořit základ. Jaké minimální množství peněz jste schopni ušetřit každý den?

Začněte klidně na skromném základě. Odkládejte každý den to, co si můžete dovolit dát stranou, nechte peníze ležet stranou a časem se rozrostou. Po šesti měsících šetření minimální částky zvyšte výši denní úspory – klidně zase jen o tolik, kolik si budete moci dovolit.

Když zaprší…

Zatímco budete postupně budovat stabilní rezervu, může se stát, že se vyskytnou nenadálé výdaje. Jak se říká, když prší, tak pořádně. Nastane-li taková situace v době, kdy si teprve zakládáte na rezervu, nemusíte být připraveni natolik, abyste nečekané výdaje pokryli ze svých zdrojů. Co potom? Pro tyto životní situace je tu krátkodobá mikropůjčka Ferratum, která vám od finančních starostí uleví.

Zažádat si o ni můžete kdykoliv, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Žádné papírování a dlouhé čekání ve frontě. Trvá jen několik minut, než odešlete žádost přes mobilní aplikaci. Jakmile půjčku schválíme, dostanete požadovanou sumu na váš bankovní účet během několika málo hodin. Půjčku můžete splatit během 30 dní a pokračovat s budováním finanční rezervy jako předtím. Pak budete mít klidné spaní.

Sorry, there are errors on the page: