Nenaleťte, půjčujte si u ověřených bank

Výrazné ochlazení a podzimní plískanice připomněly, že zima na sebe nenechá dlouho čekat. V kalendáři každého motoristy nastal čas, kdy je třeba vyměnit sadu letních pneumatik za zimní obutí. Tradiční hlášení o silničářích, které opět zaskočila sněhová nadílka, může zaznít již brzy. V případě škody či havárie byste náhradu od pojišťovny vymáhali jen marně, proto s přezutím zbytečně neotálejte. S prostředky na výměnu pneumatik dvakrát ročně je třeba počítat i v osobním rozpočtu.

Tradiční pokles teplot na podzim je znát už i na silnicích, i když zatím ještě neudeřily noční či ranní námrazy. Zkomplikovat jízdu však dokáže i studený déšť a spadané listí, které vytváří na vozovce kluzkou vrstvu. Odborníci doporučují myslet na včasnou výměnu pneumatik, abyste nebyli zaskočeni náhlou změnou počasí. Pokud by řidič i přesto vyjel na letní sadě a způsobil nehodu a následnou škodu, pojišťovna by nemusela v takovém případě plnit smluvní podmínky. Otálet se zkrátka nevyplácí: řidiče, kteří nestihnou vyměnit pneumatiky včas, v lepším případě čekají dlouhé čekací lhůty v pneuservisech, v tom horším problémy na nesjízdných komunikacích, pokuty od policistů nebo snížené či žádné plnění od pojišťoven, pokud dojde k nehodě.

Co říká zákon?

Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu kategorie M nebo N obuté zimní pneumatiky, pokud je období mezi 1. listopadem a 31. březnem a zároveň pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza nebo pokud lze takový stav pozemní komunikace předpokládat. V praxi to znamená, že není bezpodmínečně nutné přezout hned první listopadový den, pokud se venkovní teplota drží vysoko nad nulou, nebo naopak je možné zimní výbavu pořídit s ohledem na předpověď počasí dříve. Pokud neplánujete vyjíždět, jestliže venku takové podmínky panují, přezout nemusíte. Stejná situace platí, pokud jste velmi sváteční řidiči a auto využíváte jen jednou za týden k velkému nákupu a je vám jedno, který den na něj vyjedete. Ovšem i tady platí, že musíte vyjet, až cestáři silnice uklidí, a vyhnout se ranním námrazám.

Letošní rok přinesl řadu změn v silničním provozu. Novinkou je i platnost značky „Zimní výbava“. Tato značka řidiče upozorňuje na povinnost mít na autě zimní pneumatiky bez ohledu na datum v případě, že to vyžadují povětrnostní podmínky, a pokud řidič vjede do úseku označeného touto dopravní značkou. Dříve byla její platnost omezena na období od 1. listopadu do 31. března, nově platí celoročně. Podle ministerstva dopravy by nová platnost značky měla přispět k větší bezpečnosti, když například napadne sníh ještě na začátku dubna, nebo naopak na konci října, což se v našich klimatických podmínkách běžně stává.

Počítejte s finanční rezervou

Každoroční přezouvání pneumatiky na letní a zimní sadu představuje sezónní položku v rozpočtu, s níž je třeba při hospodaření s penězi počítat. Pokud vás k tomu ještě zaskočily další, nenadálé výdaje, je možné k financování zimního obutí využít flexibilní finanční rezervy Ferratum Credit. Funguje na obdobném principu jako kontokorent nebo revolvingový úvěr. Kdykoli je možné převést až 35 000 Kč na váš účet a jen na vás je, kdy a v kolika splátkách peníze vrátíte zpět. Vyhnete se tak dlouhodobým závazkům, jako tomu je v případě standardních mikro půjček, a pružně si přizpůsobíte dobu splácení i samotnou výši splátek. Jedinou podmínkou je zaplatit každý měsíc splátku ve výši minimálně 12,5 % z aktuálně čerpané částky.

Sorry, there are errors on the page: