Tipy a triky, jak mít za malý peníz krásnou zahradu

Jaro už pomalu ale jistě klepe na dveře, a tak je na čase začít se zahradními pracemi a zvelebováním. Že vaše kritické oko nenachází, co by se dalo zlepšit? Povíme vám, na co se zaměřit.  

Jasná představa a koncept

Před jakýmikoli úpravami je dobré vědět, kterým směrem se, co se designu týče, chcete na zahradě ubírat. Bez jasné vize akorát skončíte tak, že budete plácat páté přes deváté, a zahrada bude vypadat neupraveně a zmatečně. Dobře si tedy rozmyslete, zda by se vám více líbila zahrada romantická, rustikální zahrada či například formální zahrada anglického stylu. Od toho, jaký styl zvolíte, se také nakonec bude odvíjet to, co všechno je možné na zahradě pěstovat. Některým květinám a stromům je totiž okolní prostředí třeba přizpůsobit. Pokud nevíte, kterým směrem se vydat, inspirujte se mezi ostatními nadšenými zahrádkáři. Taktéž si lze najmout zahradního architekta, poté už se však s výdaji budete pohybovat v trochu vyšších číslech.

Rostliny konzultujte s odborníky

K zahradě patří nejrůznější rostliny stejně neodmyslitelně jako petrklíče patří k jaru. Ne každé se ale na vaší zahrádce bude dařit, a ne každá je pro zdejší klima vhodná. Jejich volbu tedy konzultujte s odborníky. Předejdete tak tomu, abyste utráceli peníze za okrasné květiny a keře, které jsou již předem odsouzeny k zániku. Co se týče cen za jednotlivé sazeničky, zde v žádném případě nevybírejte levnější varianty, které jsou k dostání v kdejakém supermarketu, ale jděte přímo ke zdroji. Doporučujeme navštívit místní zahradnictví, kde vám navíc poradí s výběrem a další péčí.

Vybírejte nábytek s rozmyslem

Zahradní nábytek je mnoha lidmi ještě stále považován jen za nábytek účelový, který slouží k tomu, aby bylo, kde odpočívat. Většinou se tak nehledí na jeho vzhled či na to, zda se na zahrádku hodí. Ve velkém jsou poté skupovány nevkusné plastové sety, které jsou navíc zbytečně předražené. Lépe uděláte, když zkusíte navštívit venkovní výprodeje nábytku či bazar, kde lze občas narazit na skutečný poklad. Nábytek můžete například i přetřít preferovanou barvu a předělat si ho tak k obrazu svému.

Zahradě věnujte dostatek času

Údržba zahrady je již léta spojena s obecným tvrzením, že přijde na spoustu peněz. Pravda je ovšem taková, že místo peněz je do zahrádky spíše potřeba investovat dostatek času. Bez pravidelné údržby a opečovávání totiž bude příroda v zahrádce bujet, jak se jí zachce a peníze, které jste do ní zpočátku vložili, se během několika týdnů promění v promarněnou a zbytečnou investici. Pravidelnou údržbou zároveň ukočírujete na uzdě i finančně nákladnější výdaje, které jsou při pravidelné péči podstatně nižší.

Sorry, there are errors on the page: