Programy finanční gramotnosti pro děti

Existuje mnoho způsobů, jak na budoucího Rockefellera. Trh je plný vzdělávacích programů zaměřených na finanční gramotnost pro děti. Však dodržování jednoho systému není nutné. Ani jedna technika není jediná správná a jediná účinná. Každá z nich má své vlastní výhody a nevýhody. Každé dítě je jedinečné a pouze starostlivý otec nebo milující matka budou schopni pochopit, co se mu hodí nejvíc. Pojďme si promluvit o pěti základních způsobech, jak rozvíjet finanční gramotnost u dítěte (hlavně do 7 let) - lze je kombinovat, měnit a kreativně korigovat.

1. Vytvořte si vlastní hru o peníze

Vystřihněte bankovky z barevného papíru, uveďte každou nominální hodnotu. Vezměte knoflíky - budou to mince. Čím je menší - tím nižší má hodnotu. Naučte své dítě třídit „peníze“. Až dítě vyroste, ve věku 5–7 let, nahraďte domácí peníze skutečnými penězi. Naučte své dítě třídit je také. Seznámení s penězi a jejich hromadění rozvíjí u dítěte motoriku a paměť (včetně zrakové). Taková aktivita také zvýší zájem o počítání a následně o matematiku a jiné přesné vědy.

2. Mluvte o práci a domácnosti

Promluvte si s dítětem o své práci zábavnou formou. Jsi doktor? Řekněte nám, jak uzdravujete lidi, jak jim zachraňujete životy a za co přesně dostáváte zaplaceno. Ukažte dítěti pracoviště a zajistěte mu prohlídku vaší pracovny.

Vysvětlete také, že kromě práce existují i ​​domácí práce (jako úklid nebo vaření večeře), za které nemusíte platit. Domácí práce jsou prováděny z odpovědnosti za rodinu, z touhy po pohodlí, z vřelého vztahu k rodině a přátelům. Prostřednictvím rozhovoru o práci a domácnosti dítě chápe rozdíl mezi formálními a neformálními vztahy, různými typy povinností a také si samo určuje hlavní možnost výdělku - výkon profesionálních funkcí v organizaci.

3. Nákupní hra

Procvičte si nakupování s dítětem. Hrajte roli prodejce a dítě hraje roli kupujícího. Umístěte na stůl předměty s cenovkami (mohou to být sladkosti, hračky, štětce, barvy) a rozložte peníze po místnosti. Ať jsou bankovky a mince skutečné. Dítě bude muset vybrat požadované částky a zaplatit vám. V procesu takové hry si dítě osvojuje dovednosti hledání, sbírání, hromadění. Seznamuje se s hodnotou peněz, rozvíjí dovednosti počítání. Pokud dítě koupilo všechno - přepněte role.

4. Čas na televize!

Zahrňte vzdělávací karikatury pro vaše dítě. V některých epizodách vtipné postavy učí mladé diváky o úsporách, půjčkách, investicích. Hrdinové hovoří o důležitosti povinností a jejich plnění a hledají východiska z obtížných (pro svět dětí) finančních situací.

5. Čas na mobil!

Technologie je všude, stejně jako digitální aktiva. Dejte svému dítěti chytrý telefon s nainstalovanou aplikací, ve které můžete vydělávat peníze na hračky splněním některých úkolů (například řešením hádanek). Hlavní věcí je ujistit se, že aplikace je zdarma a že vývojář nenabízí, aby si něco kupoval navíc. Až do věku 7 let je lepší zachránit vaše dítě (a sebe) před skutečnými finančními chybami.

Sorry, there are errors on the page: