Jak si rozvrhnout měsíční rozpočet tak, aby doopravdy fungoval

Plánování měsíčního rozpočtu je velmi důležitou aktivitou, díky které docílíte finanční rovnováhy a stability. Zároveň vám to ovšem umožní naspořit si tolik, kolik jste si určili. V současné ekonomice, která se stále vzpamatovává z poslední krize, pak může správné hospodaření s penězi znamenat značný rozdíl. Přečerpání limitu na kreditní kartě, nenadálé lékařské výdaje a další výjimečné situace totiž mohou ovlivnit vaši finanční stabilitu.

Jenže plánování měsíčního rozpočtu není tak jednoduché, jak se zdá, a pro někoho to může být až nepřekonatelným problémem. Statistiky ze Spojených států amerických dokonce říkají, že se pro plánování rozpočtu na měsíční bázi rozhodne pouze jeden ze tří lidí. Celý proces ale komplikovaný být nemusí. Sepsali jsme pro vás pár základních kroků, jejichž splnění by vám mělo pomoci k tomu, abyste dosáhli svých cílů. A pokud se i přesto bojíte, že vaše odhodlání vezme za své jen pár dnů po začátku nového roku spolu s ostatními předsevzetími, tak si následující článek nejprve přečtěte a až poté se sami rozhodněte.

Plánování uzpůsobte vašemu stylu života

Když přijde na utrácení a šetření, všichni máme svůj specifický styl. Někdo například zaplatí účty a dá si stranou menší částku, přičemž utratí zbytek ze svého příjmu. Někdo své výdaje zase velmi zevrubně plánuje a zkoumá, a to zejména v případě, je-li jeho příjem nižší než obvykle. A někdo si zvolí částku, kterou potřebuje ušetřit a přizpůsobí tomu své výdaje.

Než se tedy pustíte do rozvrhnutí vašeho rozpočtu, zvolte si, jaký styl utrácení a šetření je pro vás nejvhodnější. To je na tom totiž to nejpodstatnější a zároveň nás to navádí k dalšímu důležitému bodu.

Využijte online vychytávky

Zatímco dříve se rozpočet plánoval za pomoci pera a kousku papíru, v dnešní době máme mnohem více možností. Jednak lze využít nejrůznější webové stránky či aplikace nebo, jste-li více analyticky zaměření, můžete využít jednu z mnoha služeb, které vám v plánování financí pomohou.  Jedno je však jisté, díky online službám či aplikacím budete mít mnohem lepší přehled o vašich výdajích. Ty totiž můžete analyzovat jen díky tomu, že budete například platit kartou, a nebudete je muset zdlouhavě zapisovat, čímž ušetříte spoustu času. Samozřejmostí je ovšem pořízení certifikované aplikace, která vám zaručí, že budou veškeré vaše údaje chráněny.

Analyzujte svůj dosavadní finanční vzorec

Když máte vše připraveno, můžete začít sledovat, jak se váš rozpočet chová. A čím déle ho budete sledovat, tím více mu budete rozumět. Možná se vaše měsíční výdaje pohybují kolem 25000 korun, ale jednou za čas máte nějaké výdaje navíc. Může se jednat o poplatek za členství do fitness centra nebo jiné poplatky, na které je snadné zapomenout, přitom dovedou člověka zaskočit, když přijde na jejich zaplacení. Toto všechno bude ovšem online sledováno a čím déle vydržíte, tím podrobnější budete mít přehled o svých výdajích.

Když se nad tím poté zamyslíte, nezapomeňte na zlaté pravidlo 50/30/20 – v průměru většina rodin utratí 50 % svých výdajů na nezbytnosti jako jídlo či účty za nájem a elektřinu, 20 % by pak mělo jít na nejrůznější finanční cíle, ať už se jedná o spoření či splácení dluhu, a 30 % dokáže komfortně pokrýt kulturní život jako večeře, lístky do kina atd.

Nastavte si finance do módu autopilota

Jakmile uvidíte ve vašich finančních návycích vzorec, začněte jednat. Nyní je ten nejvhodnější čas na to, abyste zvážili, kolik vlastně utrácíte a za co. A co z toho není potřebné a lze případně dát stranou? Sledujete-li své výdaje za pomoci aplikace nebo jiného webového nástroje, je standardní nastavit si své finance do módu autopilota. Plaťte své účty automaticky a automaticky si nastavte určitou částku, kterou budete s železnou pravidelností spořit. Tím dosáhnete nejen větší efektivity, ale nebudete se ani muset potýkat se sebou samými.

Takový finanční autopilot pro vás nakonec bude pozitivním znovu prosazením měsíčního rozpočtu. Avšak s tím rozdílem, že takto to bude správně. A jakmile uvidíte, že se vám úspory začínají navyšovat, budete vědět, že si dokážete rozvrhnout měsíční rozpočet tak, aby doopravdy fungoval.

Utrácejte své „kapesné“ bez stresu

Cokoli vám mimo naplánované útraty a spoření zůstane, můžete považovat za částku, kterou lze utratit bez stresu. Proto se tím moc nezabývejte a dopřejte si relax. Pořád totiž své výdaje sledujete, a tak je dokážete zanalyzovat. S tím však není v rozporu fakt, že si můžete tu a tam dopřát.

V důsledku si však nezapomeňte užít hlavně to, že konečně dokážete plánovat své finance efektivně. 

Sorry, there are errors on the page: