4 tipy, jak naučit děti zacházet s penězi

Všichni víme, že děti sledují, poslouchají a učí se od svých rodičů a od těch, kteří jsou jim nablízku. Věděli jste ale, že to, jak budou v dospělosti nakládat s penězi je ovlivněno tím, co se naučí v mládí? Zajistěte svým dětem úspěšnou finanční budoucnost tím, že s nimi budete o penězích mluvit.

Mluvte o penězích od útlého věku

Co potřebují malé děti vědět o penězích? Odpověď na tuto otázku je, že pravděpodobně nepotřebují vědět mnoho. To však neznamená, že nejsou připraveni na to, aby slyšely o tom, jak svět funguje a koncept financí je pro ně důležitou životní lekcí. Článek v magazínu Forbes například ukazuje, že děti rozumí jednoduchému konceptu peněz ve věku tří let a své finanční návyky si formují ve věku sedmi let.

Vhodnou volbou, jak dětem představit peníze, jsou například zábavné hry. Ty nejen, že jim pomohou porozumět matematice, ale dokážou jim pomoci porozumět myšlence transakcí za zboží. Zkuste například nejrůznější hry na nakupování a prodávání. Starší děti poté již můžete zapojit v obchodě, když jim vysvětlíte, kolik které věci stojí a odkud se vlastně peníze berou.

Naučte je, proč je dobré si spořit

Říká se, že peníze nerostou na stromech. A až na pár výjimek, většina rodin má pevně stanovenou finanční částku, kterou si mohou dovolit utratit. To znamená, že peníze mohou dojít a někdy je potřeba si začít šetřit, chcete-li si dovolit koupit něco navíc. A stejně tak, někdy je potřeba si půjčit, abyste si koupili něco mnohem dražšího nebo určitou situaci vyřešili rychle a efektivně.

Toto jsou pro děti důležité lekce a je potřeba, aby se je naučily. Pokud však něco opravdu chcete, jedním z řešeních, jak si to pořídit, je si na to ušetřit. Dejte tak k dispozici dětem kapesné a zkuste je pobídnout k tomu, aby si je šetřily na něco, co budou v budoucnu opravdu chtít.

Zařiďte pro své dítě bankovní účet

Fyzické peníze se pomalu stávají věcí minulosti. A přestože mají stále svou hodnotu, současná digitální éra dopadá i na děti, a nová generace tak vidí fyzické peníze méně častěji než ta předešlá.

Mnoho rodičů proto zřizují bankovní účty pro své ratolesti, aby mohli lépe nakládat se spořením či dárky. A to může být skvělou příležitostí pro starší děti. Naučí se totiž, jak bankovní účty fungují a že existuje místo, kde si mohou uložit peníze pro budoucí potřeby. Pokud však případně plánujete, že jednou dáte dítěti k tomuto účtu přístup, zvažte možnost mít ještě jeden, oddělený účet určený na extra výdaje, jako je například vysoká škola. Tak budete mít vy i děti přehled o tom, jak budou našetřené peníze využity.

Nic není zadarmo, dokonce ani sladkosti

Nezřídka se stává, že rodiče svým dětem něco koupí na poslední chvíli například u pokladny. Nebo se s dětmi alespoň dohadují, zda tu či onu věc pořídit. A proč tomu tak je? Kromě toho, že většinou nechceme, aby děti jedly sladkosti, vidíme tyto drobnosti jako zbytečný výdaj.

Je proto dobré jasně dětem vysvětlit, proč jim tyto věci nechcete kupovat tak, aby tomu porozuměly. Nebo jim dejte možnost využít své kapesné tak, aby velmi dobře věděly, kolik utratí a kolik jim zbyde. V těchto případech musíte být jednoznačně striktní a dostat podobné výdaje na poslední chvíli na minimum, ať už jsou sebenižší. 

Sorry, there are errors on the page: