5 způsobů, jak můžete své dluhy splácet rychleji

Spoustu lidí má dluhy, od spotřebitelských půjček až po hypotéku, a je až překvapující, jak velkou součástí naší kultury půjčky vlastně jsou. Věděli jste, že osobní dluhy a dluhy domácnosti jsou světovým fenoménem? Dluhy totiž fungují tak, že nám pomáhají urychlit plány či zainvestovat do něčeho drahého a pro nás důležitého. Zároveň však mohou být opravdovým problémem, pokud nejste opatrní. Plánujte své dluhy tedy chytře s těmito pěti nápady, jak je splácet rychleji.

1) Prozkoumejte své možnosti

S ohledem na to, jak je zadluženost rozšířená, je zajímavé, že o tomto tématu lidé více nemluví. Možná se tím nechtějí zabývat před svými blízkými. Pokud máte ale problém splácet své dluhy, nezapomínejte na to, že u svých přátel a rodiny mnohdy můžete najít způsob, jak se se svou zadlužeností vypořádat. Někdo, komu důvěřujete, vám může jednoduše připomenout, že na to nejste sami, či vám může dát cennou radu, jak se s financemi dostat zpátky do zajetých kolejí.

V mnoha zemích jsou zároveň zdarma nabízeny služby dluhových poraden a ostatních expertů. Ti vás nebudou soudit a mohou vám poskytnout veškeré informace, abyste vždy věděli, do čeho jdete. Někdy taktéž mohou mít nápad či způsob, jak se s dluhy vypořádat, na který jste zatím ani nepomysleli. Máte-li ovšem problémy se splácením, nezapomeňte kontaktovat svého poskytovatele půjčky a prodiskutovat své možnosti. Je totiž v zájmu těchto společností, aby dostaly své peníze zpět, a tak vám mohou vypracovat schůdnější splátkový kalendář.

2) Udělejte si jasno v tom, které dluhy je třeba splatit jako první

Pokud dlužíte na více místech, je důležité si udělat jasno v tom, co je potřeba splatit jako první. Tak například, právní poplatky a urgentní platby za vaši domácnost by vždy měli mít prioritu. A pokud jste se zrovna ocitli ve finanční krizi, vřele doporučujeme vyslechnout si rady profesionálů o tom, jak je vhodné postupovat.

Britská organizace The Money Advice Service udává jako ty nejdůležitější dluhy následující: soudem uložené dluhy, účty za elektřinu či plyn, po jejichž nezaplacení následuje odpojení od energií, možný osobní bankrot a poplatky za provoz domácnosti a hypotéku. A jakmile máte o tyto výdaje postaráno, přichází na řadu ostatní účty jako půjčky od rodiny či přátel, přečerpání kontokorentu  a jiné půjčky.

Dalším způsobem, jak usměrnit své platby, je poté konsolidace půjček. To v podstatě znamená, že si vezmete jednu velkou půjčku, která zvládne poplatit všechny ty ostatní, menší půjčky. Výhodou tohoto řešení je jednodušší platba a případně i menší úroková sazba, což vám pomůže k rychlejšímu a jednoduššímu splácení.

3) Sledujte své výdaje

Zdá se být evidentní, že přibližné odhady toho, kolik si měsíčně vyděláte a toho, kam vaše výdělky putují, nejsou nejpřesnějším způsobem, jak se pohnout z místa. A stejně jako deník veškerého zkonzumovaného jídla v případě diety, i seznam veškerých denních výdajů může být poučným pro mnoho lidí.

A z toho důvodu splácení svých dluhů znamená především udělat si podrobnou inventuru svých financí. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je jednoduše sáhnout po zápisníku. Pokud ale chcete, aby tato činnost byla co nejefektivnější, vážně byste měli sledovat každý halíř. Tak například, pravidelná ranní káva v kavárně po cestě do práce – jedna káva vás pravděpodobně nezabije, co ale takový šálek kávy každý den? To už je v měsíčních výdajích pořádná suma.

Naštěstí ale existuje mnoho aplikací sledujících vaše výdaje, které vám díky nejrůznějším vychytávkám pomohou pochopit, za co nejvíce utrácíte. Tyto přehledy zároveň poskytuje i většina bank ve svých online bankovnictvích. Nezapomeňte však ani na své hotovostní výdaje. Mnoho lidí totiž utrácí to, co mají zrovna v peněžence, aniž by nad tím dvakrát přemýšleli.

4) Výhodné koupě jsou dobré, dejte si ale pozor na slevové pasti

Spoustu lidí s napjatým rozpočtem má tendence nakupovat ve slevách. Nicméně, k některým z těchto nákupů by kolikrát ani nedošlo, pokud by daná věc zrovna nebyla ve slevě a pokud by nebylo chytrých triků obchodníků. A narovinu, něco, co jste koupili navíc, vám nikdy neušetří peníze, ať už se jedná o sebevýhodnější koupi.

Nakupujete-li například v obchodě s potravinami, držte se zásadně jen seznamu věcí, který jste si dopředu sepsali, a odolejte všem nutkání koupit něco, co na seznamu není. Je-li však daná věc na seznamu a je navíc ve slevě, pak máte výhodu.

5) Socializujte se levněji

Představte si, že jste venku se svou rodinou a přáteli. Dobře se bavíte, načež přijde čas na placení. A snadno se může stát, že budete natolik dobře naladění, že se budete cítit štědře a za všechny zaplatíte. Podobné sešlosti totiž mnohdy stojí víc, než by si jeden představoval.

Pokud se ale snažíte splatit své dluhy a dát do pořádku své finance, každá koruna je dobrá. Zvažte proto levnější možnosti a způsoby, jak se bavit, jako jsou například večeře pořádané doma. Nebo některé schůzky vynechte a nechte si své peníze na zvláštní příležitosti.

Další možností je poté plánovat tyto výdaje dopředu. Stanovte si maximální částku, kterou můžete utratit a tuto hranici nepřekročte. Někdy je v těchto situacích prospěšné mít danou částku v hotovosti a kartu vůbec nevytahovat.

Brát své dluhy vážně znamená zvolit si to, co je důležité místo něčeho extra. A až si uděláte jasno v tom, jak své dluhy splatit, stůjte si za svým rozhodnutím šetřit peníze s cílem vrátit svému rozpočtu rovnováhu.

Sorry, there are errors on the page: