8 způsobů, jak vydělávat peníze z domova

Jak se vám líbí představa, že budete sami sobě šéfem? Pro mnoho lidí je to splněný sen. Jestli patříte k nim, zvažte možnost budovat vlastní byznys z domova a naplno si užívat výhod podnikání. Pročtěte si našeho průvodce s 8 způsoby, jak vydělávat peníze z domova, a inspirujte se, jak založit vlastní byznys.

 

1.Vezměte si práci domů

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si práci z domu vyzkoušet, je vzít si vaši stávající práci domů. Práce na home office je stále populárnější a běžná v našich zeměpisných šířkách. Spousta zaměstnavatelů na tento světový trend začala reagovat a jsou v návaznosti na to mnohem flexibilnější. V Evropské unii je práce z domova dlouhodobě na vzestupu – nejvíce procent lidí pracujících v tomto režimu má Nizozemí se svými 13,7 %. Následuje Lucembursko a Finsko, kde se počet lidí pracujících distančně pohybuje kolem 12 %. Čísla jsou k dispozici v oficiálních statistikách Evropské komise.

Předtím, než se vrhnete na prozkoumání této možnosti, s kolegy proberte, jak to uvést v praxi a jak často je to s ohledem na vaši náplň práce možné. Pak stačí už jen mít laptop a můžete se pohodlně přemístit. Základem domácí kanceláře je stabilní a rychlé internetové připojení, jen mějte na paměti, že s ohledem na zabezpečení možná nebudete mít přístup do všech firemních softwarů. I tyto technické náležitosti ověřte, až budete s kolegy probírat praktikálie při přesunu do domácího prostředí.

Práce z domu by měla být jasně oddělena od soukromého života v domácnosti. Doporučujeme vytvořit si čistě pracovní koutek s pracovním stolem, který bude vyhrazený pouze pro práci. Některým lidem vyhovuje měnit prostředí a jsou schopni pracovat odkudkoli – z kavárny nebo zatímco sedí na balkonu. Nezapomeňte, že změna prostředí nekrátí pracovní dobu – stále máte 8 pracovních hodin, které je třeba vyplnit pracovním soustředěním. Pracovní místo by mělo být uzpůsobeno hlavně ergonomicky, abyste z dlouhého sezení před počítačem neměli zdravotní potíže.

2.Přejděte na volnou nohu

Práce na volné noze je dalším dobrým krokem na cestě k nezávislosti na pracovním místu. Je tu však hodně praktických aspektů, které zvážit – od získání klientů přes starost o fakturaci a řádné odvody daní z výdělečné činnosti. Na druhé straně budete mít větší svobodu a kontrolu nad projekty, které děláte, time managementem a nastavením svého režimu.

Myslete také na to, že vaše výplata nebude pravidelná, jelikož budete závislí na proplacení faktur od odběratelů. Průzkumy ale ukazují, že vaše hodinová sazba má potenciál být výrazně vyšší, když jste sami sobě pánem. V konečném důsledku si můžete vydělat více v kratším čase, nebo alespoň srovnatelně jako s výplatou v práci na plný úvazek. Podle zjištění Forbesu je na volné noze mnohem jednodušší zachovat si work-life balance: plných 84 % freelancerů odpovědělo, že jejich práce jim umožňuje žít vyvážený život, oproti 63 % zaměstnanců, kteří odpovídali na stejnou otázku.

Tahle možnost není vhodná pro ty, kteří nad sebou potřebují bič a jsou neorganizovaní. Rozjet byznys z domova vyžaduje absolutní odhodlání. Než začnete, zamyslete se nad tím, kdo jsou vaši platící zákazníci a pracujte na posílení vztahů s nimi. Spousta projektů se dá také dělat vzdáleně, můžete tedy spolupracovat jako externista s firmami i agenturami ze zahraničí. Dobrý dlouhodobý vztah s vašimi partnery může vyžadovat pravidelné cesty do zahraničí a osobní schůzky s dalšími lidmi.

3.Proměňte vaši vášeň v byznys

Máte nějaký koníček nebo schopnost, které byste se rádi věnovali na full time? V digitální éře se mnoho lidí vrací zpátky k základům řemesla – a to je skvělá příležitost pro někoho, kdo je manuálně zručný a tvořivý. Jdou vám pletací práce? Je recyklace nábytku a jeho renovace vaší vášní? Možná můžete vaše schopnosti zpeněžit.

Zkuste otestovat funkčnost vaší obchodní ideje tak, že oslovíte stránky nabízející drobné rukodělné předměty, kam chodí kreativci a kde lidé oceňující poctivou ruční práci. V zahraničí funguje například Etsy, u nás třeba Fler. Je dobré si založit vlastní online existenci a využít benefitů sociálních médií. Mít vlastní stránku a být aktivní na Instagramu je skvělá cesta, jak etablovat svůj brand a rozšířit ho mezi lidi. Důležité je zasáhnout lidi, kteří by mohli být vašimi potenciálními zákazníky. Ujistěte se také, že máte vyřešené způsoby dopravy, a také strategii, jak oslovit nové zákazníky a udržovat jejich zájem o značku.

Kromě online prostředí je skvělou možností prodeje trh nebo různé akce. Můžete si na nich pronajmout malý prezentační stánek a prodávat tam své výrobky. Můžete se zaměřit na unikátní výrobky a pro větší atraktivitu je také tvořit personalizovaně na přání zákazníka. Ať už se rozhodnete jakkoliv, ujistěte se, že doprava bude efektivní a že máte také čas na zákaznický servis v případě dotazů či reklamací.

4.Zkuste prodej věcí z druhé ruky

Možná nepatříte mezi nejzručnější lidi, ale máte talent na výběr fantastických kousků z druhé ruky a jste skvělý sběratel. Můžete se pustit do výroby a prodeje oblečení pod vlastní značkou nebo si otevřít antikvariát či second hand. Dokonce i věci každodenní potřeby lidé shánějí, protože se jim nechce kupovat nové.

Pokud chcete prodávat směs věcí, stránky typu eBay jsou pro vás jako stvořené. Mají také lokální podstránky, které stojí za prohlédnutí. Pokud se specializujete na určité zboží, například vintage designové oblečení, existují společnosti po celém světě, které vás za poplatek nechají prodávat skrze jejich platformu anebo od vás dokonce zboží odkoupí.

Podnikání jde ruku v ruce s velkými nároky na čas, energii a průzkumu trhu. Pokud jste objevili díru na trhu a máte obchodní vizi, která je unikátní, můžete se do toho pustit na vlastní pěst. V takovém případě si vytvořte zdroje na počáteční výdaje spojené s rozjezdem start-upu, jako je pronájem kamenného obchodu nebo založení e-shopu, digitální reklama a finanční management.

5.Staňte se fitness profesionálem

Tahle kategorie také souvisí s osobní vášní a koníčkem. Jste fitness expert a chtěli byste své znalosti a zkušenosti předat druhým? Zvláště pokud jste certifikovaný fitness trenér (pokud ne, zvažte trenérský kurz), práce z domu se přímo nabízí.

Možná máte ve vašem domě dokonce prostor na vybudování posilovny nebo vlastního studia. Anebo jste rádi v pohybu a za svými klienty dojedete kamkoli. Ať tak či tak, dnes je po osobních trenérech velká poptávka, aby pomohli lidem dostat se zpět do kondice, zlepšit zdraví nebo posílit fyzické dispozice.

Fitness profesionál se dále dělí do několik oborů činnosti včetně instruktorů jógy, tance nebo konzultantů ohledně pohybu a zdravého životního stylu. Tato práce souvisí také se znalostí fyzioterapie a nutričního poradenství, což už vyžaduje oficiální rekvalifikaci a kurz.

6.Začněte pracovat jako stylista nebo kadeřník

Svatby, školní plesy a narozeninové oslavy – při těchto příležitostech chtějí lidé vypadat skvěle, protože jde o jejich životní milníky. Pokud máte talent a přechozí zkušenost s proměnami nebo vlasovým stylingem, proč nezkusit rozjet podnikání v tomhle oboru? Obzvláště pokud jste schopní za zákazníky dojíždět, může to fungovat dobře.

Sociální média jsou skvělým způsobem, jak propagovat svůj talent a výsledky práce. Instagram je úžasná výkladní skříň pro proměny a účesy. Nezapomeňte však lidem umožnit publikovat fotky od vás veřejně. Nezdráhejte se svou práci uveřejnit a ukázat ji dalším lidem, aby si dokázali představit, jaký bude výsledek, když se svěří do vašich rukou.

7.Přivítejte hosty na nocleh a snídani

Koncept ubytování se snídaní není nic nového – datuje se nejméně stovky let zpět. Zpřístupnit vlastní domov lidem na cestách bylo vždy populární a nabízelo výhody oproti hotelům. Pro hostitele to znamená, že můžou pracovat z domova, protože právě domov se stává jejich byznysem. Pro cestujícího to často znamená útulnější prostředí a větší pohodlí oproti sterilnímu hotelovému prostředí. Může to být také o mnoho levnější.

Airbnb je novodobým konceptem, kde hosté domov nesdílejí ve stejný čas jako hostitel. Je to také jednodušší pro mnoho lidí, protože můžete využít jednu webovou platformu na nabídku ubytování různého druhu. Koncept noclehu a snídaně je oficiálnější jako podnikání, zatímco zprostředkování ubytování přes Airbnb může být spíše přivýdělek k vaší práci. Neznamená to ale, že je to méně práce – spokojení hosté znamenají pozitivní reference a trvalý zájem o vaše ubytování.

8.Využijte svoje jazykové schopnosti pro psaní

Každý den si přečtete několik zajímavých textů, které vás zaujmou. Od blogů přes průvodce až po reklamy a články. Firmy často nemají dostatek kapacit na to, aby odbavily veškerý objem textů, které potřebují vytvořit, takže šance na projektovou spolupráci je tu velká.

Na jednu stranu zažívá content marketing obrovský boom. Na stranu druhou, je o to více konkurence. Čím se jako autor odlišujete? Jste samouk a máte už solidní portfolio vaší práce? Nebo jazykový certifikát, z kterého můžete profesně těžit? Ukažte svou práci potenciálním klientům, aby si byli jisti, proč si mají vybrat právě vás. Ujistěte se, že vystavená práce je bezchybná – nejde jen o kontrolu překlepů, ale také o formátování jako zdvojené mezery a špatná interpunkce.

Trh také poptává specializované autory třeba pro technické texty nebo ty, kteří mají zkušenosti s psaním žádostí o granty. Vyjděte ze svého vzdělání, profesní zkušenosti a osobních zájmů a najděte si relevantní publikum, kterému budete moci nabídnout svou práci v oboru, který vám jde nejvíce.

Ať už se rozhodnete pro cokoli, vytvoření obchodního plánu a zajištění sítě kontaktů jsou klíčem k úspěchu proto, abyste se mohli věnovat jádru svého podnikání. Pokud potřebujete pomoc s kapitálem, prozkoumejte nabídku krátkodobých půjček a možností financování, které vám pomohou začít vaši cestu za úspěšným podnikáním.

Sorry, there are errors on the page: