7 tipů, jak s přicházejícím podzimem ušetřit

Léto pomalu končí a to znamená, že je na čase vrátit se zase do normálního režimu. Co můžete udělat proto, abyste narovnali letními útratami zatížený rozpočet a tento podzim naopak ušetřili? Přečtěte si našich sedm tipů, jak ušetřit peníze po náročných letních měsících.

  1. Šetřete s nevlídným počasím

Teď, když se venku ochladilo a vzduch je příjemný, si můžete užít lepší atmosféru i doma. Výhodou je, že tak můžete ušetřit výdaje na vytápění a klimatizaci. Vypněte topení i klimatizaci a pusťte si okny domů čerstvý vzduch. Když už jsme u počasí, nastává teď ideální doba na prověření, zda jste pořádně připraveni na zimu. Co tím máme na mysli? Zkontrolujte těsnění kolem oken a dveří, abyste se ujistili, že se dovnitř nedostane ani slabý průvan zvenčí. Výměna těsnění je malý náklad v porovnání s úsporami, kterých tím dosáhnete, až bude venku zuřit zima.

  1. Vařte si doma

S klesajícími teplotami venku je načase vrátit se zase k vaření doma. Udělejte si plán jídel na celý týden, abyste se donutili přes týden vařit, a vyhněte se restauracím. Babí léto nabízí ještě poslední příležitost, jak si užít venkovní grilovačku – předtím, než gril a další náčiní definitivně zazimujete. Na konci léta v kuchyni pracujte se sezónní lokální produkcí. Uskladněte do spíže sezónní druhy ovoce a zeleniny a nebojte se připravit si zásoby i do mrazáku. Uvařenou zeleninovou polévku si můžete dát do mrazáku na pozdější využití. Naplánujte si na celý víkend vaření takových receptů, které můžete zmrazit a později je ohřát pro celou vaši rodinu. Čas vám ušetří také jednoduchá jídla rychlá na přípravu.

  1. Vytěžte sezónní výprodeje na maximum

Nakoupit si ve slevách a výprodejích je skvělý způsob, jak na podzim ušetřit. Letní výprodeje a back to school nabídky platí jen po omezenou dobu. Držte se striktně vašeho nákupního seznamu a vyhněte se spontánním nákupům. Jedině tak využijete lákavé cenové nabídky na to, co skutečně potřebujete, a doma budete mít věci, které potřebujete a využijete.

Online nakupování je další skvělý způsob, kde natrefit na dobré ceny. Není to ale jediné místo. V tomhle období jsou všechny společnosti připraveny poskytovat zákazníkům dobré nabídky – dokonce i ty, které nabízejí pojištění a mobilní tarify. Když vychytáte výhodnou nabídku, z dlouhodobého hlediska ušetříte. Mějte oči otevřené a sledujte nabídky a benefity u stálých dodavatelů podobných služeb.

  1. Začněte s vánočními nákupy

Letní dovolené bývají jednou z nejdražších položek v rozpočtech domácností. V zimě to jsou zase Vánoce, na které byste si měli dát pozor. Když nakupujete ve slevách, můžete pořídit krásné dárky pod stromeček v časovém předstihu. Udělejte si seznam lidí, které se letos chystáte obdarovat, a mějte oči na stopkách už během podzimu.

Ne všechny dárky totiž musejí mít vánoční motivy (na které je zatím ještě v regálech obchodníků čas). Většina lidí totiž raději dostane něco, co si opravdu přejí nehledě na svátky, a rozhodně to nemusí mít motiv Santy nebo soba. Dárky, které nemají zimní tematiku, se využijí více a budou dělat radost delší dobu. Jako vždy, nenechte se strhnout k nákupu zbytečností, které nesplní svůj účel, a držte se daného rozpočtu – vaše peněženka vám později poděkuje.

  1. Bavte se a pořádejte večírky doma

Většina lidí je na tom na podzim podobně – má na práci spíše praktické věci než zábavu a společenské aktivity. To ale také znamená, že spousta lidí má v září volnější kalendář a je to tedy nejvhodnější doba na to, abyste přátele pozvali k sobě domů! Tím, že se vyhnete restauracím a kavárnám, ušetříte spoustu peněz a nemusíte se ani připravovat o společenské aktivity. Vytáhněte společenské hry nebo si užijte klidné odpočinkové odpoledne v zahradě, zatímco budete hrát kroket. Chladnější počasí znamená, že sportování je bezpečnější a také zábavnější. Jen se nezapomeňte dobře obléct podle počasí.

  1. Vydělejte si peníze garážovým výprodejem

Máte v plánu už  delší dobu generální úklid? Zorganizovat si vaše věci je skvělý způsob, jak šetřit čas a nervy, zatímco nás psí počasí drží zavřené doma. Dalším benefitem je, že si můžete přivydělat prodejem zánovních věcí, které by mohly někomu ještě dobře posloužit. Nastává ideální čas na to, abyste se probrali vašimi věcmi, obzvláště těmi, které máte uloženy stranou a už o nich nevíte. Dá to určitě zabrat, probrat se celou domácností, takže si udělejte systematický plán. Pokud počasí dovolí, můžou vám venkovní prostory dobře posloužit k dočasnému uskladnění roztříděných věcí. Rozdělte si je do tří kategorií – ty, které si ponecháte, ty, které prodáte, a ty, které darujete.

Není pro vás lehké rozhodnout se u některých věcí, jestli je ještě využijete, anebo nastal čas je zprostředkovat dál? Nepanikařte, dejte si stranou nejprve věci, o kterých jste přesvědčeni, že je ještě využijete. Věci, u kterých se nemůžete rozhodnout, odložte na konec. Pamatujte, že musíte být odhodlaní a nemilosrdně se zbavit věcí, které vám jen překážejí. Začněte průběžně nahrávat věci k prodeji online, například na lokálních prodejních fórech Facebooku. Nevynechejte ani lokální noviny a prodejní weby, zvláště u větších a dražších věcí se to vyplatí.

  1. Kontrolujte tok svých peněz

I když se vás návrat do školních lavic přímo netýká, je dobré vzít si z toho motivaci a začít řešit praktické věci i u sebe. Například finance. Naučte se způsobům, jak si udělat pořádek v dluzích, a podívejte se pořádně na vaše útraty. Prozkoumejte mobilní aplikace na spravování financí a další programy, které vám pomohou držet si lepší přehled.

Kam vaše peníze odcházejí? Jsou výdaje, které můžete přiškrtit? Jednou z největších výdajových položek je jídlo. Vezměte si příklad ze školáků a připravujte si s sebou oběd do práce – ze začátku alespoň na pár dní v týdnu. I když jsou obědové bufety lákavou příležitostí, když se venku ochladí, vycházejí levněji jídla, která si s sebou odnesete – alespoň nespořádáte na jedno posezení zbytečně velkou porci. Oběd si dokonce můžete rozdělit na jednotlivé porce a schovat si zbytek na další den.

Šetřit peníze je výzva po celý rok. Každé roční období má své nástrahy a také typické výdaje. Když zjistíte, že potřebujete investovat větší částku do nákupu tento podzim, snažte se snížit výdaje na jiné frontě. V případě neočekávaných výdajů zvažte, jestli není pro vás vhodným řešením krátkodobá půjčka nebo kreditní karta, abyste dokázali držet krok s vašimi finančními potřebami. Sledujte vaše platby a ujistěte se, že platíte efektivně a jen za to, co opravdu potřebujete nebo co je v daném období nutné.

Sorry, there are errors on the page: