Jak se rozhodnout o ceně zásnubního prstýnku?

 

Požádat o ruku milovaného člověka po vašem boku je životní výzva a zkušenost. Nervozitu z toho, zda jejich odpověď bude „ano“, většinou rychle vystřídá upřímná naději, jestli se druhé polovičce bude líbit prsten, který jste pro tuto příležitost vybrali. Kolik za zásnubní prsten utratit, je vždy individuální rozhodnutí každého. Dali jsme dohromady pět tipů, jak se správně rozhodnout, který prsten vybrat, s ohledem na vaše finanční možnosti.

  1. Výplata a zásnubní prstýnek

Často se skloňuje rada, že zásnubní prstýnek by měl stát zhruba tolik, co jedna až tři vaše měsíční výplaty. Na čem se tohle číslo zakládá? Řekněme, že za měsíc vyděláte 2000 euro a jste připraveni položit vašemu partnerovi tuto otázku. Pokud zprůměrujeme výše uvedené finanční rozpětí, měli byste za tento klenot zaplatit až 4000 euro. A to už je nemalá částka.

Zásnubní prsten je především romantickým symbolem vašeho citového závazku k partnerovi – zvažte proto jejich pohled na to. Snili vždy o luxusním prstýnku, kterým se budou chlubit na svém prsteníčku? Nebo spíše chodí více při zemi a upřednostnili by něco méně okázalého? Až si odpovíte na tyto otázky, budete se moci v uvažování pohnout dále a lépe si tak rozmyslet částku, kterou má smysl dávat za tento drahý kov.

  1. Spočítejte si vaše výdaje realisticky

Zapomeňme chvíli na univerzální pravidlo o ceně zásnubního prstýnku a podívejte se na to z perspektivy vaší životní situace. Bojujete každý měsíc s tím, abyste vyšli s penězi do výplaty? Pokud je odpovědí ano, pak doporučujeme ignorovat obecná pravidla a začít přemýšlet v relacích toho, co si můžete dovolit.

Přistupte k rozpočtu na zásnubní prstýnek jako ke kterémukoli vyššímu nákladu – nakonec se přeci jen jedná o zbytný výdaj na okrasu (romantika stranou). Mnoho klenotnických obchodů umožňuje nákup drahého šperku na splátky, takže i to by mohla být dobrá možnost pro vás. Nezapomeňte si ale do všech podrobností přečíst podmínky splátkového kalendáře včetně malého písma pod čarou. Ujistěte se, že nezaplatíte jednou tolik, co stojí prstýnek, na úrocích.

  1. Ponechte si účtenku

Když kupujete zásnubní prstýnek, připravte se i na krizový scénář, abyste ochránili svoje peníze. Možná se žádost o ruku nevyvede tak, jak si představujete, anebo možná teď není nejlepší doba pro sňatek. Ať už by byl důvod případného odmítnutí jakýkoli, pojistěte se a kupte šperk od obchodníka, který umožňuje bezproblémové navrácení nakoupeného zboží a vrácení zaplacené částky. Tyto možnosti si u vybraného obchodníka zjistěte dopředu.

Pro tento účel si také ponechte všechny originální doklady a certifikáty na bezpečném místě. Je moudré zvážit i personalizaci, například vyrytí. Týká se to i uzpůsobení velikosti (obzvláště pokud zmenšení či zvětšení neprobíhá v místě nákupu) – všechny tyto případy dělají z koupeného prstenu nevratné zboží. S každou větší investicí je nezbytné myslet na větší ochranu kupujícího.

  1. Nezapomeňte na svatební výdaje

Vaše sny se splnily a odpověď byla nadšené „ano“? Gratulujeme! Pamatujte také na to, co kladná odpověď znamená pro vaše výdaje. Vyplatí se myslet na to už ve chvíli, kdy vybíráte prsten – dalším krokem bude totiž plánování svatby, což je další obrovská položka. Mnoho žen i mužů sní o dokonalém svatebním dni. Samozřejmě, udělejte vše proto, abyste si splnili sen – jen mějte na paměti, že ceny za pronájem místa a květinové aranže jsou také vysoké.

Sestavování částky, za kterou si můžete dovolit pořídit prsten, by mělo zahrnovat i finanční výhled na celý příští rok – výhled by měl počítat s náklady na svatbu a dalšími většími položkami, jako je například společné bydlení pro novomanžele.

  1. Promyslete, jestli koupit diamantový prsten

V částce máte jasno a teď přemýšlíte, jaký typ prstenu koupit pro tu romantickou chvíli? Často se automaticky předpokládá, že správným rozhodnutím je diamant. Historie diamantových prstenů pro zásnubní účely se nedatuje do starověku, jak by se mohlo zdát. Je to poměrně novodobý fenomén, s kterým geniálně pracují marketingové kampaně.

Naopak, do popředí se dostávají i alternativy k diamantovému prstenu – jsou to barevné drahé kameny jako smaragdy a rubíny. Nebo bílé safíry, které vynikají podobně čistou krásou jako diamanty, ovšem se sympatičtější cenovkou. Ať už se rozhodnete jakkoli, bude dobré nenápadně zjistit očekávání vaší polovičky a názor jejího nejbližšího okolí, pokud si nejste jistí. Koupit zásnubní prstýnek společně s někým dalším je také možnost, avšak v tomto případě si pohlídejte, aby byl spíše dražší než levnější a uzpůsobte tomu očekávání vaší polovičky.

Sorry, there are errors on the page: