Jak Dosahovat Cílů

08.02.2022#Obecné

Proč někteří z nás dosahují cílů zdánlivě lehce, jako by to byla hračka? A jiným to zase jde ztěžka, nebo svých cílů nedosáhnou vůbec? Proč se někdo zasekne na půl cesty a někdo se na ni ani nevydá? Odpověď tkví v cíli samotném - a také v motivaci cíle dosáhnout.

Cíl si správně pojmenujte

Někdy si člověk stanoví příliš obecný nebo nereálný cíl. Je tedy užitečné naučit se cíle správně formulovat. Zaprvé, formulace vašeho cíle by vás měla něčím lákat. Cíl, který vám nedělá radost, nebo aspoň nezlepšuje náladu, je prázdný a bezvýznamný. Zadruhé, cíl by měl být spojený s vizí - s konkrétní představou, vizualizací toho, jak to bude vypadat, až cíle dosáhnete. Zatřetí, cíl by měl být důležitý - měl by se vám zdát tak nutný a neodkladný, že rovnou uděláte první krok k jeho splnění. A začtvrté, cíl by měl být aspoň trochu složitý - aby vás „vytáhl“ ze zóny pohodlí, probouzel ve vás nové pocity a nutil vás se na něj soustředit.

Vypracujte si plán

Až si cíl stanovíte a přesně zformulujete, vytvořte si akční plán. Právě v téhle fázi už se najdou lidé, kteří to vzdají. Stanoví si cíl, ale už pro to nic neudělají, ani si nesestaví plán a nesepíšou zásadní kroky k jeho splnění. Rozdělit si cíl na dílčí kroky - to vám hodně pomůže, aby se vám cíl nezdál příliš velký a nedosažitelný. Takový plán si můžete představit třeba jako trasu na mapě, která vede přímo k cíli. Na každý týden si naplánujte jeden nebo dva větší kroky a soustřeďte se na to, abyste pro svůj cíl něco udělali každý den. Pokud například sníte o založení firmy, dnes můžete začít tím, že si vymyslíte internetovou adresu a zjistíte si, jak se vytváří firemní web.

Představujte si svůj cíl a přemýšlejte nad ním

Proč byste si měli představovat, jak to bude vypadat, až cíle dosáhnete? Protože takové představy v našem mozku vytvářejí impulz, který neuronům posílá signál „Jednejte“! Tak se nám v mozku budují nová neuronová spojení - to jsou skupiny buněk, které společně vytvářejí vzpomínky nebo se učí různé činnosti - a náš organismus se jakoby nalaďuje na stejnou frekvenci, jakou má náš cíl. Slovo „představa“ ale není úplně přesné - zapojte nejen mozek, ale i srdce, pocity, které ve vás dosažený cíl vyvolává. Zkuste si opravdu procítit, jakoby předem prožít, jak vám to změní život, až cíle dosáhnete. Tak se vám v mysli ustálí jasný obraz, který vám dlouho vydrží jako motivace.

Každý den udělejte malinký krůček k cíli

Ke svému cíli se přibližujte každý den. Vizualizace sama o sobě totiž nebude mít žádný účinek, když ji neproměníte v činy. A tady se vám do plnění cílů může vkrást další zlomyslný šotek, který už řadě lidí zabránil v dosažení cíle: strach z chyb a neúspěchu. Nejlepší je prostě jednat a zároveň počítat s tím, že se vám něco nepovede. Pak budete mít aspoň dobrý pocit z toho, že jste neseděli s rukama v klíně. Přijímat chyby a neúspěchy s klidem, jako normální součást života - to je první krok k úspěchu, jak by vám řekli úspěšní lidé.

Každý den se vám nepodaří udělat něco velkolepého. Stačí, když ten den v zájmu dosažení cíle „zhubnout“ sníte jablko místo sušenky, v zájmu dosažení cíle „naučit se cvičit jógu“ si najdete pětiminutové video o józe. Každý krok dopředu je dobrý krok.

Počítejte s tím, že na cestě k cíli narazíte na překážky

Je nesmysl si představovat, že lidé, kteří něčeho dosáhli, snad neměli na cestě žádné překážky. Trik je v tom, že je uměli překonávat. Dostali jste práci, o které jste vždycky snili, a teď vám šéf svěřil důležitý projekt? Naučte se říkat „ne“ své vlezlé kamarádce, která se s vámi už zase chce sejít a vyprávět vám o svých dobrodružstvích na seznamce, i když jste se viděli před pár dny. Naučte se určovat si priority. Dosažení cíle je koneckonců vaše osobní zodpovědnost.

Ale do cesty se vám nemusí stavět jen vnější okolnosti. Velkou překážkou bývají i nepříjemné pocity a negativní myšlenky, nejčastěji strach. Když se dostaví strach, je těžké překonat nedostatek motivace. Zkuste rozpoznat, z čeho máte strach a co vám brání dosáhnout cíle, a pak se tomu postavte čelem. Zeptejte se sami sebe: Co mi svazuje ruce? Čeho se bojím? Prvním krokem je svůj strach přijmout. Bojí se všichni, i ti nejstatečnější bojovníci, i piloti tryskových letadel. Strach je normální reakce lidského organismu - znamená to, že vaše tělo funguje tak, jak má. Prostě strach berte tak, jak je, a pokračujte v tom, co jste začali. Když si strachu nějakou dobu nebudete všímat, přestane ho to bavit a odejde jinam, aby na cestě k vysněnému cíli překážel zase někomu jinému.

Každý týden zhodnoťte a oslavte své pokroky

Každý týden si položte otázku: Co jsem udělal pro to, abych dosáhl svého cíle? Co fungovalo? Co se neosvědčilo? A nezapomeňte své pokroky oslavit. Dovolte si trochu té radosti z úspěšného týdne. Lidé nejčastěji ztrácejí motivaci v době, kdy si přestanou být jistí tím, jak daleko jsou od cíle. Někdy slepě věří, že cíl je ještě daleko, i když ve skutečnosti je, jak se říká, „za rohem“. Pak udělají to nejzbytečnější a nejškodlivější rozhodnutí, jaké mohli udělat: vzdají to. A to je přesně důvod, proč je důležité radovat se z malých pokroků na cestě k cíli - aby nás naplnil pocit uspokojení a blaženosti, který nám dodá sílu na celý další týden.

Cvičte se ve vděčnosti

Začali jste ztrácet motivaci? Pozvěte si na pomoc umění vděčnosti. Buďte vděční za to, co už se vám podařilo. Tak se vám vrátí radost ze života a nadšení do cílů, které leží před vámi. Pozitivní emoce, a zvláště vděčnost, mají velkou moc motivovat lidi ke konstruktivním činnostem, které jim pomohou v osobním rozvoji. Proto si nezapomínejte dělat čas na zhodnocení svých dosavadních úspěchů a připravujte se na nová vítězství.

Najděte si zdroj inspirace

Ztratili jste inspiraci, jak dále pokračovat ke svému cíli? Nedělejte si starosti. Je spousta vnějších zdrojů inspirace, které vám pomohou získat zpět ztracenou motivaci. - od motivační literatury a citátů přes životopisy slavných až po filmy a mobilní aplikace. Každý člověk je jiný. Někomu vdechne nový život motivační kniha, někomu nic neřekne a inspiruje ho třeba rozhovor s člověkem, kterého si váží a na jehož rady dá.

Neodpírejte si odpočinek

Až se poženete za svým cílem, nezměňte se v křečka v kolečku, který se neohlíží vpravo ani vlevo. Ať je váš cíl sebelepší a sebezáslužnější, neměli byste se pořád soustředit jen na něj. Raději si naplánujte, kdy budete odpočívat, abyste se uvolnili a nabrali síly. Vyražte na krátkou dovolenou, užijte si svých koníčků, zajděte někam s přáteli, poslechněte si zajímavý podcast nebo si zacvičte jógu.

Abychom si zachovali jasnou mysl a silnou motivaci, měli bychom občas dělat prostě to, co nás baví. Cíl vám neuteče a vy se vrátíte odpočinutí, s větší chutí ho dosáhnout.

Hodnoťte a přehodnocujte

Nejednou se stane, že dosažení cíle vyžaduje mnohem více času, než se původně plánovalo. Proto buďte flexibilní. Plán dosažení cíle obvykle sestává z instrukcí, jak se, obrazně řečeno, dostat z bodu A do bodu B. Ale je dobré počítat s možností, že do bodu B budete muset jet po objížďce nebo serpentýnách, a to bude trvat déle. Mnoho lidí s tím nepočítá a to je jejich kámen úrazu.

A na závěr vám poradíme: nezacyklete se v jednotvárných snahách dosáhnout jednoho cíle. Pokud se už léta snažíte něco dokončit a pořád se vám to ne a ne dařit, možná to znamená, že to pro vás není dobrý cíl. Možná jste samým spěchem na cestě za tímto cílem přehlédli cíle jiné, které se vám namanuly do cesty a které se pro vás hodily lépe.

Je dobré počítat s tím, že na cestě k cíli se vyskytnou dobré i špatné dny. Ať budete sebedisciplinovanější, sebevýkonnější a sebedůslednější, stejně nastanou dny, kdy nic neuděláte, budete unavení a bez motivace. Nebojte se, to je úplně normální a přirozené. Přijdou i dny, kdy všechno půjde jako po másle a do klína vám samy od sebe budou padat ty pravé příležitosti a ti praví lidé. P. S. Až svého cíle dosáhnete, nezapomeňte se zastavit, vychutnat si vítězství a podělit se o svou radost s ostatními. Přejeme vám hodně štěstí při dosahování velkých i malých cílů!

Sorry, there are errors on the page: