Jak Žít Zdravě

08.02.2022#Obecné

O zdraví se teď mluví hodně... a pořád. Všude jsou samé články o „zdravém stravování“, „zdravých činnostech“, dokonce i o „zdravém přístupu k životu“ a „zdravém postoji“. Co je základ toho všeho? Co brát v úvahu, když chceme svůj každodenní život žít zdravě a za všech okolností si uchovat zdraví i radost ze života?

Zdravá strava

To, co jíme, je vlastně takové palivo pro náš organismus. Když budeme jíst v přiměřených dávkách zdravé a kvalitní potraviny, které nám svědčí, budeme se cítit lépe a budeme i lépe vypadat. Význam zdravého stravování narůstá ve stresových situacích, které představují velkou zátěž pro mozek i emoce. Právě zdravým stravováním se dá získat zpět ztracená rovnováha. Jezte kvalitní potraviny, hlavně dost ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných potravin, nízkotučných mléčných výrobků, ořechů, ryb a mořských plodů. A nezapomeňte na pravidlo „5 porcí nebo 400 gramů ovoce a zeleniny denně“!

Pokud žijete ve městě, nezapomínejte ani na antioxidanty, které tělu pomáhají bojovat
s vlivem znečištěného prostředí. Velké množství antioxidantů obsahuje například tmavé hroznové víno nebo čokoláda s vysokým obsahem kakaa. Nevzdávejte se svých nejoblíbenějších potravin – jídlo by člověku mělo dělat radost. Vařte si ho pokud možno doma, nepřehánějte to se solí, experimentujte s kořením, barvou i strukturou pokrmů.  Říkejte „ne“ průmyslově zpracovaným potravinám, fast foodu, sladkým limonádám a jiným zákeřným potvorám.

Zdravým stravováním nejen snížíte riziko, že vás postihnou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, různé druhy rakoviny a těžká obezita, ale také si zlepšíte kognitivní schopnosti – zbystří vám mozek, zostří se vám smysly, zlepší a vyrovnají se vám nálady.

Kouření, alkohol a fyzické aktivity

Řekněme si to otevřeně: „zdravé a bezpečné pití alkoholu“ neexistuje. Nějaká ta sklenka červeného vína po večeři nebo na oslavě většinou nezaškodí, ale i to se liší člověk od člověka. V každém případě je dobré vědět, že alkohol mění chování a vnímání. Proto by se mu měli vyhýbat lidé se sklonem k depresím – alkohol by je mohl zhoršovat. Kouření je lepší říci jasné „ne“, všude a za všech okolností. „Kouření“ a „zdraví“, to prostě nejde dohromady. Kouření způsobuje rakovinu plic, srdeční onemocnění a někdy dokonce i mrtvici. Kuřáci navíc neohrožují jen sebe, ale i lidi kolem sebe – říká se tomu „pasivní kouření“. Kouříte? Ještě není pozdě skončit. Brzy zjistíte, že se cítíte mnohem lépe a zdravěji. Nekouříte? Výborně! Zůstaňte nekuřáky a braňte své právo dýchat čistý vzduch bez cigaretového kouře.

A teď, když jsme si řekli něco o zlozvycích, podíváme se na každodenní fyzické aktivity. Fyzické aktivity – to nemusí být nutně sport, jako je třeba cvičení, intenzivní trénink nebo běhání. Stačí i procházky, aktivní koníčky či zahradničení. Vyberte si tu činnost, která vám nejvíce vyhovuje. A nezapomeňte, že dospělým ve věku od 18 do 64 let se doporučuje minimálně 150 minut středně náročné fyzické aktivity týdně. Chcete svému zdraví prospívat více? Zvyšte to na 300 minut!

Krevní tlak, očkování a prevence depresí

Zvýšenému krevnímu tlaku, neboli odborně hypertenzi, se často říká „tichý zabiják“. Je to proto, že mnoho lidí ani neví, že se jim krevní tlak zvýšil – tento zdravotní problém se totiž neprojevuje žádnými příznaky. Jenže neléčený krevní tlak může vyvolat nemoci srdce, mozku, ledvin a dalších orgánů. Proto je dobré si občas nechat změřit krevní tlak. Když zjistíte, že je vysoký, zajděte si za lékařem.

Nezapomeňte ani na očkování. Je to jeden z nejúčinnějších způsobů prevence nemocí. Očkování funguje tak, že „zapne“ obranný systém organismu a naučí ho s tou kterou nemocí bojovat. Očkováním se například ve světě podařilo úplně vymýtit pravé neštovice a téměř úplně vymýtit takovou nebezpečnou nemoc, jako je dětská obrna neboli poliomyelitis. Nechte se očkovat proti koronavirové infekci a jiným nemocem, které jsou v místě vašeho bydliště rozšířené.

Hlídejte si i své duševní zdraví a nezapomínejte, že dobrá nálada je stejně důležitá jako zdraví fyzické. Nejrozšířenější nemocí na světě je totiž deprese. Týká se více než 260 milionů lidí. Deprese se může projevovat nejrůznějšími způsoby; může způsobovat pocity méněcennosti či beznaděje nebo vyvolávat negativní myšlenky, kterých se člověk nedokáže zbavit, ať dělá, co dělá. Pokud se už dlouho cítíte takzvaně zničení, nebojte se – nejste v tom sami. Popovídejte si o tom s někým z rodiny, s kamarádem, kolegou nebo psychologem.

Vyplavujte stres

To se snadno řekne, ale hůř udělá. Pravda je ale taková, že podle většiny lékařů nestačí jen zdravě jíst – pokud trpíme chronickým stresem, trpí tím i naše zdraví. Náročné situace jsme už všichni zažili, zažíváme je i teď a budeme je zažívat i v budoucnu. Můžeme se ale naučit, jak se jim bránit a snižovat jejich vliv na naše zdraví. Pokud je to možné, dostatečně spěte, učte se říkat „ne“, choďte na procházky. Učte se vědět, co a proč děláte. Pokud vás extrémně stresuje nějaká konkrétní situace nebo konkrétní člověk, možná právě přišel čas je ze svého života vyloučit. Všímejte si také, jak používáte počítač, telefon a sociální sítě. Ty často zvyšují stres a kradou vám čas, který byste jinak využili na prospěšnější, příjemnější a důležitější činnosti.

Nezapomínejte také, že ve stresu a ve vzteku není dobré přijímat rozhodnutí, sedat si za volant ani vyvolávat konflikty. Tím ničemu neprospějete, spíš uškodíte sobě i ostatním.

Příroda a slunce

Chcete si uchovat zdraví? Nezapomeňte na přírodu! Nebojte se chodit na procházky do přírody – nejen v létě, ale i v zimě a na podzim. Taková procházka v lese člověku vyčistí hlavu a často mu dodá i nějaké ty antioxidanty – to když najdete borůvky a natrháte si jich plnou hrst. Čím déle pobýváte u moře, rybníka či řeky, tím více se vaše tělo i mozek uklidňují
a vyplavují stres. Pobyt v přírodě je také nesmírně užitečný, když člověk musí udělat velké životní rozhodnutí. Rozhodně užitečnější než zírání do obrazovky a horečnaté surfování po internetu.

Velkou sílu člověku dodává i sluneční světlo. Je to přírodní antidepresivum, a proto se opalování v rozumné míře velmi doporučuje. Sluneční světlo tělu dodává vitamín D
a zlepšuje náladu. Proto se mu nevyhýbejte. Jen si zapamatujte, že v létě je lepší se opalovat ráno, později odpoledne a večer.

Věnujte se tomu, co vám dělá radost, a buďte laskaví

Zdraví a dobrý životní styl – to není jen počet snědených jablek a mrkví. Je to i přístup k sobě a ostatním. Vašemu zdraví prospěje, když si najdete činnosti, které vám budou dělat radost, a budete se při nich cítit dobře. Vyberte si koníčky, které vám budou zpestřovat život: čtěte zajímavé knihy, choďte do divadla, poslouchejte hudbu, setkávejte se s kamarády nebo choďte na výlety. A hlavně si vyberte činnost, která vám dělá opravdovou radost. Zdraví totiž závisí i na pozitivních emocích. Na činnosti, které vám dělají radost, si naplánujte čas téměř každý den, stejně jako si pravidelně chodíte zaběhat a účastníte se porad v práci.

Příběhy lidí, kteří se dožili vysokého věku, mívají jednu věc společnou: obrovskou laskavost
k druhým lidem. Vašemu zdraví určitě neprospějí nekonečné hádky o drobnosti, urážky
a zlost kvůli situacím, které nezměníte. Buďte odpovědní za svůj život. Když se vám něco nelíbí, změňte to; když se to změnit nedá, zkuste to přijmout a najít v tom něco radostného. A pomáhejte ostatním. Rozvine vám to sebeúctu a posílí vás to.

Při všem, co pro své zdraví děláte, se řiďte svou intuicí a vnitřním kompasem. Někomu prospívají spartánské noční pochody, spaní pod širákem a CrossFit, někomu zase výstavy obrazů, pilates a zajímavé knížky. Zdravý životní styl – to je umění žít v souladu sami se sebou, vážit si sebe, svého těla i ostatních lidí, schopnost zvolit si dobré priority. A „jedno jablko denně“ rozhodně neuškodí.

Sorry, there are errors on the page: