Co Vzít V Úvahu, Když Kupujete Nemovitost?

Koupě nemovitosti je velké rozhodnutí. Proto by se - stejně jako jiná důležitá rozhodnutí - mělo dělat uvážlivě a beze spěchu. Vybírání bytu nebo domu, to je složitý a časově náročný proces. Často během něj ztratíme ze zřetele priority. Pomoci nám může seznam priorit napsaný na papír. Tak si uděláme přehled o tom, co je pro nás a pro naši rodinu důležité, a při výběru nemovitosti to budeme mít pořád před očima. V tomto článku najdete nejdůležitější tipy, které vám pomohou koupit tu pravou nemovitost, aby vám dělala radost po mnoho let.

Okolí nemovitosti

Velice důležitou roli při výběru nemovitosti hraje její umístění. Je třeba si najít domov tam, kde budete mít v dosahu všechna důležitá místa - hlavně svou práci a školu pro děti. Spočítejte si, jak daleko jsou obchody, mateřské školy, zastávky hromadné dopravy a případně i zábavní centra a kulturní instituce. Pokud chcete koupit dům, zjistěte si, jak daleko se nachází nejbližší dálnice a jak hustá je doprava v okolí. Když se váš vysněný byt nachází v centru města, změřte si v něm hladinu hluku v různé denní doby a podívejte se, kam vedou okna: zda na rušnou ulici nebo do dvora. Zhodnoťte si i čtvrť, ve které se byt nachází - zda v ní můžete bez obav pouštět děti do školy pěšky, zda se tam nebudete bát chodit pozdě večer z pracovních oslav.

V tom vám mohou napovědět i ceny nemovitostí v různých čtvrtích. Někdy se stává, že si člověk ze samé radosti nad nízkou cenou takové drobnosti nevšimne, a pak si rve vlasy nad tím, do jaké čtvrti se to přistěhoval. Dále si zjistěte, jak daleko je letiště a železnice - tedy pokud vám záleží na tom, aby vás ve čtyři hodiny ráno nebudilo houkání lokomotiv. A na příjemnější notu: Možná budete mít i konkrétní přání, kde by nemovitost měla ležet. Třeba budete chtít bydlet u řeky či blízko rybníka, nebo ve vesničce, kam jste jako malí jezdili na prázdniny za babičkou.

Velikost a dispozice bytu či domu

U koupě bytu je to nejjednodušší položka. Stačí prostě vypočítat, kolik metrů čtverečních vy a vaše rodina potřebujete k pohodlnému bydlení, vzít v úvahu, zda v nejbližších letech plánujete přírůstek do rodiny, a pak tento výpočet sladit se svými finančními možnostmi. Při koupi domu se k ploše obytné plochy přidává i velikost okolního pozemku. U toho je třeba si rozmyslet, jaké s ním máte úmysly - zařídit si velkou zahradu, pořádat zahradní slavnosti nebo si postavit dílnu a všelicos v ní kutit. Užitečný tip: Dobře umístěná venkovní terasa může za teplého počasí sloužit jako další místnost, proto není od věci zvážit, jak velký pozemek budete mít, jak by se dal využít a zda by se na něm nedala postavit i terasa. Pokud nemovitost budete vlastnit poprvé, nezapomeňte na to, že vlastníci domů se musí starat i o pozemky, které k domu patří. A péče o pozemek - to není jen sekání trávníku, ale i údržba plotu, odklízení sněhu a spravování střechy. Rozmyslete si, o jak velký pozemek se zvládnete starat. Tříhektarový pozemek je pěkná věc, ale ne každému se chce sekat tak velký trávník.

Prohlédněte si také rozmístění oken - zda směřují na východ či na jih, a pokud má dům či byt balkon, zda je na slunci či ve stínu. Někdo má rád spíše ranní slunce, někdo večerní. Ale vždy je lepší, když okna směřují na více světových stran. Není také od věci si změřit velikost oken a vypozorovat, jak velkou část místnosti po kterou část dne osvětlují. V místnostech s dostatkem přirozeného světla se budete cítit lépe a neutratíte tolik za svícení. Zhodnoťte si i míru soukromí - jak daleko jsou ostatní domy a pozemky sousedů. Někdo se rád schází se sousedy, někdo zase dává přednost většímu soukromí.

Počet místností a zařízení bytu

Že by si člověk měl zjistit, kolik má dům či byt místností a jak jsou vybavené - to se rozumí samo sebou, viďte? Ne každý ale ví, že by při zvažování počtu místností měl vzít v úvahu i své plány na další léta. Pokud plánujete rodinu se třemi dětmi, pořiďte si pokud možno bydlení o více místnostech, ne jen 2+1. A pokud patříte k lidem, co pracují z domova nebo občas mají home office, vyberte si takový byt nebo dům, ve kterém bude místnost navíc, a tu si předělejte na pracovnu (aby se vám snáze oddělovala práce od volného času). A to nemluvíme o sportovním vybavení, hrách a materiálech na různé koníčky - na ty budete potřebovat úložný prostor. Rádi vaříte? Zvolte si dům či byt s dostatečně velkou a dobře uspořádanou kuchyní. Rozmyslete si, zda máte radši rozmístění, jaké mívají garsonky, totiž kuchyni spojenou s obývacím pokojem - nebo dáváte přednost kuchyni oddělené. Jsou také lidé, kteří za každou cenu chtějí byt s balkonem, a inzeráty na domy a byty bez balkonu rovnou přeskakují. Sečteno a podtrženo: vezměte v úvahu svůj životní styl a nemovitost si vyberte podle něj.

A nakonec si prohlédněte koupelnu a zvažte, nakolik důležitá je pro vás její velikost a styl. Budete v koupelně potřebovat vanu, sprchu nebo obojí? Narůstá totiž počet nemovitostí, ve kterých je jen sprcha. Někomu se líbí, že sprcha je praktická a zabírá málo místa, někdo si zase každý večer rád vychutná horkou koupel.

Technické vybavení nemovitosti

A teď se podíváme na technické záležitosti: Určitě nepodepisujte kupní smlouvu, dokud se nepřesvědčíte, v jakém stavu je vybavení kuchyně, kanalizace, potrubí apod. Pokud se na to necítíte dostatečně kvalifikovaní, nestyďte se požádat o služby odborníka, který to udělá za vás. U některého vybavení by vás to stálo velké peníze, kdybyste ho museli vyměnit. Proto nelitujte času vynaloženého na zjištění stáří, technického stavu a míru opotřebení všeho technického vybavení. Pak se zamyslete nad tím, co vám samotným vyhovuje. Jste zvyklí vařit na plynu a elektrické sporáky nemáte rádi? Nebo naopak? Někdo zase miluje krby a vybral si dům s krbem. V takovém případě byste měli zkontrolovat, v jakém je technickém stavu a kdy kominík naposledy čistil komín. Takové zdánlivě bezvýznamné drobnosti někdy dokonce rozhodnou o tom, zda si zákazník dům koupí nebo ne. A na závěr vás upozorníme, že ne všechno vybavení bývá zahrnuto do kupní smlouvy. Raději prodávajícího předem poproste o seznam vybavení, které vám předá. U zbytku počítejte s tím, že si ho budete muset pořídit sami.

Stáří a cena nemovitosti

Nezapomeňte si zjistit, jak je vybraná nemovitost stará. To se samozřejmě netýká nových developerských projektů, kdy se kupují úplně nové byty, ještě než je stavební společnost dostaví. U starších nemovitostí je to ovšem něco jiného. Zeptejte se, jak je budova stará. Nedáte nic za to, když se zeptáte i na události, které se v ní staly, a jaké úřady či obchody v ní sídlily. To není jen zvědavost - je možné, že vás budova začne zajímat a oblíbíte si ji, nebo se vám naopak znechutí. Je důležité si uvědomit, že starší budovy mají své kouzlo, ale někdy také technické nedostatky: chybí jim například výtah nebo tepelná izolace. Ve starších budovách se vám také může častěji porouchávat vybavení, je dokonce možné, že hned po nastěhování budete něco muset opravit či vyměnit. Proto se zařiďte tak, abyste na to měli dost času, peněz nebo materiálu (a chuti). Nejromantičtější je koupit zanedbaný venkovský zámeček. Jenže právě na takovou nemovitost budete potřebovat nejvíce času, peněz a energie.

Zapamatujte si, že cena nemovitosti není jen cena uvedená na inzerátu realitní kanceláře. Musíte k ní připočítat i daně, administrativní poplatky za koupi nemovitosti a náklady na úpravy či opravy. A kolik vás opravy a úpravy budou stát, to zjistíte jen pečlivou prohlídkou. Mohou to být třeba náklady na výměnu vybavení, jeho vylepšení či opravy, a koneckonců i náklady na běžnou údržbu a na takové věci, jako je třeba vytápění. Zkuste dojít k nějakému kompromisu mezi tím, o čem sníte, a mezi svými finančními a časovými možnostmi. Rozhodně hned nekupujte první nemovitost, na kterou narazíte.

Výběr a koupě nemovitosti někdy trvá krátce, někdy se vleče. V každém případě však nezapomeňte na priority, které jste si na začátku sepsali, a rozhodněte se, u kterých jste ochotni jít do kompromisu a které jsou pro vás naopak důležité a slevit z nich nechcete. Bude to váš domov a měli byste se v něm cítit co možná nejlépe. Proto se nebojte realitním makléřům a majitelům pokládat tolik otázek, kolik budete potřebovat, všechno si prohlédněte, spočítejte a promyslete. A nakonec se s klidnou myslí a zodpovědně rozhodněte tak, abyste ze svého rozhodnutí měli radost!

Sorry, there are errors on the page: