Co to je kontokorent a jak funguje

Co to vlastně znamená, když používáte kontokorent (častokrát nazýván povolené přečerpání účtu)? Spousta lidí vlastně netuší, že používat kontokorent znamená dlužit. Nejde totiž o nic jiného než o úvěr, který by měl být používán v nouzových situacích, nikoliv jako běžná věc. A přesně tak byste k němu také měli přistupovat, aby se vám situace nevymkla z rukou. Pojďme se společně podívat na to, jak kontokorent funguje a jak ho využívat bezpečně.

Kontokorent vám umožňuje půjčit si peníze prostřednictvím vašeho běžného účtu prostě tím, že si vyberete více peněz, než na účtu skutečně máte – jinými slovy přečerpáte částku, kterou máte na účtu. Obvykle se za to platí úrok, podobně jako když si vezmete jakýkoliv jiný úvěr.

Svou banku můžete o kontokorent požádat, nebo ho může rovnou nabízet automaticky k vašemu účtu. Většinou ale platí, že existují mnohem výhodnější úvěry. Kontokorent nepatří k těm nejlepším, nejdřív byste si tedy měli porovnat možnosti. Obzvlášť v případě, kdy potřebujete úvěr na delší dobu nebo vyšší částku. Některé banky sice nabízí kontokorent až do výše 100 nebo 150 tisíc korun, příliš výhodný ale rozhodně není.

Jaké jsou výhody kontokorentu?

Ačkoliv úrok kontokorentu nemusí být zrovna nejvýhodnější, spousta lidí ho využívá. Mají k tomu hromadu dobrých důvodů.

  • Je to vlastně vaše finanční rezerva kdykoliv, kdekoliv a na cokoliv potřebujete. Prostě jen zaplatíte kartou, jak jste normálně zvyklí, a to i když už na účtu nemáte dostatek vlastní hotovosti.
  • Lze ho využívat opakovaně. U některých bank vám ho napoprvé musí schválit, pak už k němu ale máte přístup dle potřeby.
  • Splácí se velmi jednoduše. Kdykoliv si pošlete peníze na účet, vlastně splácíte svůj kontokorent.
  • Platíte pouze tehdy, když ho využíváte. Pokud jste normálně v plusu a nedostanete se na svém účtu do záporného zůstatku, nic vás to nestojí. Úroky se platí jen z částky, jež jste vyčerpali, a pouze za dny, kdy jste byli v mínusu.

Potřebujete kontokorent?

Pro některé lidi může být šikovným pomocníkem. Pomůže vykrýt krátkodobý nedostatek financí před výplatou, a to bez jakéhokoliv složitého zařizování. Pokud ho však budete využívat skutečně často, pravděpodobně by pro vás bylo výhodnější sjednat si klasický úvěr. Některé úvěry však fungují podobně jako kontokorent – umožňují vám čerpat peníze podle potřeby. Příkladem i je náš produkt Ferratum Credit, finanční rezerva, již máte kdykoliv po ruce.

Kontokorent je vhodný pro člověka, který má stabilní měsíční příjem, ale nedisponuje velkými úsporami, a tak se bojí, co by dělal v případě nenadálého výdaje. Kontokorent je pro takového člověka vlastně jakousi rezervou, finanční jistotou, která mu šetří starosti.

Máte-li pravidelné závazky, jako je například platba nájmu či splátka hypotéky, kontokorent vám může pomoci se sezajistit. Díky tomu si budete jistí, že platba vždy v pořádku odešla a nikdo vám nenaúčtuje penále za pozdní splácení.

Zjistit více o Ferratum Credit

POZOR: Kontokorent je také úvěr!

Jde o úvěr jako každý jiný. Taky se někdy můžete setkat s výrazem „kontokorentní úvěr“ Z toho vyplývá například to, že když si půjdete do banky pro nějakou půjčku, při posuzování vaší bonity už budete mít škraloup – jednu půjčku již máte, váš kontokorent. Pokud se chystáte například zažádat o hypotéku na bydlení, kontokorent si raději nezřizujte, případně zrušte.

Vyberte si kontokorent u správné banky

Zřídit si kontokorent není obvykle nic složitého, avšak stejně jako u každého jiného úvěru, i v tomto případě podepisujete smlouvu. Dejte si dobrý pozor na to, k čemu se vlastně upisujete. Neváhejte si srovnat vícero bank, respektive jejich podmínky kontokorentu.

Dobrý pozor si dejte na poplatky za:

  • zřízení,
  • vedení,
  • zrušení,

změnu limitu,transakce během čerpání.

Triky bank jsou různé. Často například lákají klienty na nízký úrok, avšak už jim neřeknou, že po sečtení všech požadovaných poplatků je vlastně nabídka dost nevýhodná.

Ve Ferratum Bank si zakládáme na férovosti a transparentnosti, kontokorent Ferratum Credit je bezpečný a důvěrný. Navíc novým klientům poskytneme kontokorent až na 30 dní s nulovým úrokem.

Jak využívat kontokorent bezpečně?

Kontokorent je dobrý sluha, ale zlý pán. Budete-li ho využívat zodpovědně, může vám skutečně dobře posloužit. A co znamená takové zodpovědné využívání?

Sledujte zůstatek na svém účtu

Mějte přehled o tom, kdy jste ještě v plusu, a kdy už přečerpáváte, a budete tedy muset platit nazpět. A nejlépe se to sleduje přímo v telefonu. Stáhněte si aplikaci vaší banky, kde vidíte zůstatek na účtu. Některé banky navíc umožňují nastavit si upozornění ve chvíli, kdy se zůstatek na vašem účtu dostane pod nastavenou hodnotu.

Čtěte, co vám banka píše

Dnes už banky neposílají dopisy, nýbrž e-maily, případně zprávy do vašeho účtu v internetovém bankovnictví. Čtěte je, ne všechny jsou totiž zbytečné. Banka vám může psát třeba i proto, aby vás informovala o změně vašeho kontokorentního limitu nebo navýšení úrokové sazby kontokorentu.

Utrácejte raději své úspory

Čerpat kontokorent je strašně jednoduché, proto spousta lidí volí tuhle možnost, i když ještě někde mají nějaké našetřené peníze. Jestliže vám finance chybí, vezměte si je ze svých investic, spoření či rezervy, pokud to jde. Kontokorentní úvěr by měl pro vás být nouzové  řešení, když už jinde žádné peníze doopravdy nemáte.

Snižte své výdaje

Neberte kontokorent jako řešení na jakýkoliv finanční nedostatek. Raději si osvojte zásady finanční gramotnosti, naučte se lépe zacházet s penězi, snižte své výdaje. Toto je dlouhodobé řešení nedostatku financí, nikoliv kontokorent.

Nejčastější dotazy ohledně kontokorentu

Pro koho se kontokorent nehodí?

Jestliže sháníte dlouhodobější úvěr, na dobu delší než 1 rok, kontokorent určitě není vhodnou volbou. Obvykle je totiž nutné ho aspoň jednou ročně dorovnat, tedy dostat se na nulu či do plusu.

Jak získat kontokorent?

Obraťte se na svoji banku, pravděpodobně bude prověřovat vaši bonitu a podle toho vám kontokorent povolí, či nikoliv.

Do jaké výše se dá kontokorentní úvěr čerpat?

To záleží na jeho nastavení. Když žádáte banku o kontokorent, dle bonity vám nastaví maximální částku, typicky jde o dvoj či trojnásobek vašeho pravidelného měsíčního příjmu. Případně si ji můžete určit sami. Doporučuje se nedávat limit vyšší, než je výše vaší výplaty. Tak totiž budete schopní kontokorent splatit s každou novou výplatou, jakmile vám dorazí na účet.

Jak zrušit kontokorent?

Nevyužíváte ho a bojíte se, že jednou omylem přečerpáte a pak budete platit vysoké úroky? Podívejte se, zda nejde zrušit ve vašem internetovém bankovnictví, případně kontaktujte svou banku.

Jak vysoké jsou úrokové sazby kontokorentu?

Úrokové sazby se samozřejmě se to liší banka od banky, avšak běžně se setkáte s hodnotami mezi 10 a 20 %.

Jaký je rozdíl mezi kontokorentem a kreditní kartou?

Kreditní karta (pozor, ke klasickému účtu máte kartu debetní, mnohdy nesprávně nazývanou kreditní) je další typ úvěru. Kdykoliv s ní platíte, půjčujete si od banky. Na rozdíl od kontokorentu však mívá bezúročné období.

Sorry, there are errors on the page: