5 způsobů, jak oslavit ženy na Mezinárodní den žen

Položíme vám jednu otázku. Jaký si myslíte, že je hlavní smysl Mezinárodního dne žen? Je jeho cílem darovat ženám květiny, vzít je do oblíbené hipsterské restaurace nebo je vzít na romantický výlet do zahraničí?

Tato gesta jsou bezpochyby krásná a ušlechtilá, ale na to, abyste je udělali, nemusíte čekat celý rok. Můžete to udělat, kdykoli se vám zachce. Oslava tohoto svátku souvisí s historickou změnou, kdy došlo ke zrovnoprávnění žen. Co to ale znamená?

Ženy se cítí rovnoprávné, když:

  • mají přístup ke kvalitnímu vzdělání
  • mají stejná práva jako muži (právo vyjádřit názor, který bude vyslyšen a bude mu přikládána stejná váha jako tomu mužskému)
  • nejsou diskriminovány z hlediska pracovních příležitostí a platu
  • nejsou obětí domácího násilí
  • cítí se bezpečně v noci na ulici

Jak můžete vidět, zrovnoprávnění žen má hlubší podstatu než pouhé darování květiny na oslavu druhého pohlaví. I když jsme poslední roky svědky velkého pokroku ve stírání rozdílů a nerovností, je před námi stále velký kus cesty, především v zemích Asie a Afriky. Přinášíme vám několik nápadů, jak můžete sami přispět ke zrovnoprávnění žen. Pamatujte, že i jedno malé gesto se počítá a pro někoho druhého může zapříčinit pozitivní životní změnu.

1. Čistá voda výměnou za vzdělání

Čistá voda je vzácný zdroj pro mnoho dívek, které žijí v chudých komunitách. Miliony dívek musejí obětovat školní vyučování a jít v průměru šest kilometrů, aby nabrali vodu z čistého zdroje. Váš příspěvek může pomoci zredukovat čas potřebný na obstarání vody a umožnit dívkám, aby nezmeškaly školu.

2. Podejte pomocnou ruku statečným ženám

Domácí násilí, nelegální obchody, dětská manželství a další nebezpečí – to vše je realitou pro miliony žen na světě, mladých i starších. Váš příspěvek je pomáhá chránit tím, že jim přispívá na vzdělání, poradenství s odborníky, hradí jim zdravotnickou péči, umožňuje jim požádat o malé podnikatelské půjčky, získat potřebné vybavení a další prostředky, které jim pomohou překonat těžké životní období.

3. Zprostředkujte mikro půjčky ambiciózním ženám-podnikatelkám

Podnikatelská cesta je jednou z nejlepších cest, jak se ženy mohou stát opravdu rovnoprávnými a nezávislými. Tato služba pomáhá ambiciózním a uvědomělým ženám spojit se s lidmi, kteří jsou ochotni jim podat pomocnou ruku v naplnění jejich cílů.

4. Je také Den matek

První týdny mateřské péče jsou naprosto zásadní pro čerstvě narozené miminko. Můžete se aktivně zapojit do činnosti místní charity a pomoci zajistit znevýhodněným ženám základní vybavení jako plenky, přikrývky, mýdlo a další věci, které pomohou matkám vychovávat a pečovat o jejich dítě. Některé charity dokonce zveřejňují seznamy věcí, které single mámy potřebují darovat pro jejich dítě či děti. V okolí každého z nás je alespoň jedna matka, která ocení materiální pomoc. Od toho, abyste ji našli, vás dělí pár minut na Googlu.

5. Dejte najevo všem ženám ve svém životě, že se o ně zajímáte

Často i malé gesto může učinit někoho šťastným. Vzpomeňte si na důležité ženy ve vašem životě a jak vás pozitivně ovlivnily. Proč si tedy nedat čas a práci s tím, abyste jim vyjádřili uznání? Nic vás nestojí poslat zprávu nebo vzkaz oblíbené učitelce, která vás během studií podporovala a umožňovala vám růst. Dejte vědět vaší mámě, sestře nebo dceři, jak moc si jich vážíte.

Napadají vás další přínosné způsoby, jak oslavit ženy ve svém okolí v období jara? Dejte nám vědět v komentářích pod tímto článkem.