Podívejte se, proč je nejlepší cestovat sám

„Některé cesty životem musíme podniknout sami.“

- Ken Poirot

 

O čem vypovídají průzkumy?

Průzkum rezervačního portálu Booking.com, který byl zveřejněn v květnu a který zahrnoval odpovědi 20500 cestovatelů, odhalil, že cestování o samotě je na vzestupu. Až 40 % lidí řeklo, že v posledním roce cestovalo samo a dalších 21 % prohlásilo, že se na takovou cestu v budoucnu chystají.

Výsledky průzkumu ABTA (Asociace britských cestovních agentur) zase ukázaly, že jeden z devíti dotázaných se za posledních 12 měsíců vydal na cesty sám, což je dvojnásobně více než před šesti lety.

A anketa rezervačního portálu Hostelworld.com odhalila nárůst neuvěřitelných 42 % za poslední dva roky mezi sólo cestovateli, přičemž mezi ženami je tento nárůst v letech 2015 až 2017 až 45 %.

Způsob, jak najít sám sebe

Varujeme: Cestování sólo vám může změnit život.

Je poměrně běžné, že ti, kteří cestují sami, často hovoří o tom, jak díky tomuto způsobu turistiky našli sami sebe. Sólo cestování nám totiž dovoluje objevit naše vnější i vnitřní světy a pomáhá nám dostat se z komfortní zóny. A přestože při těchto cestách vše vidíme a slyšíme, jsme natolik obklopeni tichem a samotou, že po dlouhé době nasloucháme svému vnitřnímu já, a neexistujeme, ale žijeme.

Cestování o samotě představuje výzvu

Přestože má ale cestování o samotě spoustu benefitů, zcela určitě není bez překážek. Ty nejobvyklejší jsou tři. Předně musíme brát v potaz bezpečnost. Některá místa jsou více bezpečná než jiná, a tak není od věci vybrat si takovou destinaci, kde bychom se s takovým problémem neměli vůbec potýkat. Tak například Evropa je již dlouho považována za nejlepší kontinent pro sólo cestování.

Druhým problém je většinou orientační smysl a schopnost dostat se na konkrétní místo bez problémů. Jste totiž odkázáni jen sami sebe, a přitom musíte mít stále na paměti například i to, abyste měli zabezpečeny zavazadla a další osobní věci.

A třetí překážkou jsou poté bezesporu výdaje. Sólo cestovatelé utratí v průměru o 50 % více peněz na ubytování. Což je logické, vezmeme-li v úvahu, že vše platíte pouze v jednom.

Vy jste šéf!

Pozitiva takového cestování ovšem většinou přehluší jakékoli překážky. Jako vůbec nejlepší věc na sólo cestování totiž lidé uvádí fakt, že jste sami sobě šéfem a sami si plánujete rozvrh. Navíc vás to donutí poznávat nové lidi, což uvedlo jako nejlepší důvod cestování o samotě 21 % respondentů.

Zde je ale několik dalších důvodů, proč se nebát a vyrazit za dobrodružstvím sám:

  • Dostanete se ze své komfortní zóny
  • Máte plnou kontrolu nad tím, kam jdete a kdy tam jdete
  • Máte plnou kontrolu nad svými financemi a rozpočtem
  • Můžete plánovat váš itinerář
  • Vy se rozhodujete o tom, co vše uvidíte
  • Můžete být více spontánní

Tak už víte, kam se vydáte?