Máme pro vás 6 tipů, jak v zimě ušetřit za účty

Konec podzimu se pomalu blíží a spolu s tím se co nevidět dočkáme mrazivého počasí a nebezpečně krátkých dnů. Naštěstí před sebou však ještě máme chvíli na to, abychom se na letošní zimu připravili. Ta totiž pro rodinný rozpočet každoročně znamená výdaje navíc za elektřinu a plyn. My pro vás ovšem máme šest tipů, jak během zimního období ušetřit.

Zabedněte otvory

No dobrá, možná nemusíte zabednit úplně všechny otvory, ale zcela určitě si vyhraďte čas na to, abyste zjistili, zda vám z domu odnikud neuniká teplo. Nejčastěji se tak děje kolem dveří a oken. Zjistíte-li, že tomu tak je, zaměřte se na jejich seřízení. Pomoci si však také můžete tím, že do spod dveří připevníte kus plechu, který zabrání úniku tepla. U oken poté pomůže silikon, který koupíte v každém obchodě pro kutily. Tím utěsníte případné spáry a pukliny a nejen, že tak zabráníte tomu, aby vám unikalo teplo, ale zároveň dovnitř nebude proudit studený vzduch.

Vařte doma ze sezonních potravin

Tento tip šetří hned třikrát. Sezonní potraviny jsou totiž levnější, vaření doma vyjde daleko levněji než večeře a obědy v restauracích, a navíc využijete teplo ze sporáku pro vytopení kuchyně. Nejlevněji v současnosti vyjdou brambory, jablka, dýně, mrkev a další kořenová zelenina. Ta je ideální na přípravu polévek, dušené zeleniny a dalších pokrmů, které vás v zimě zahřejí. Poté, co pokrm dovaříte či dopečete, nezapomeňte nechat otevřená dvířka od trouby, což pomůže místnost vytopit.

Nabalte se

Pořádně se obléct bývala rada nad zlato již v době, kdy nám to říkávala babička. Občas na to přitom zapomínáme i v dospělosti. Přitom, vezmete-li si doma svetr a teplé ponožky, možná nebudete muset tolik trápit topení. Kdykoli vám tedy bude doma zima, zkuste se nejprve trochu přiobléct a až poté nervózně obcházejte termostat.

Zatahujte závěsy

Zatahování závěsů je další způsob, jak ušetřit energie a zároveň s tím i peníze. Ty totiž pomáhají udržet v místnosti teplo a fungují jako vrstva navíc, a to obzvláště v případech, kdy okna nefungují tak, jak mají. Přes den je však nezapomínejte roztáhnout, abyste do domu vpustili trochu slunečních paprsků.

Topte ekonomicky

Asi se shodneme, že přímotopy nepatří mezi nejekonomičtější způsoby, jak vytopit místnost. Přesto jsou někdy potřeba. Existuje ale způsob, jak je využívat efektivně, aniž by nám udělaly díru do rozpočtu. Vždy je používejte v zavřené místnosti, aby teplo neunikalo ven. Tak dosáhnete vytopení místnosti během půl hodiny až hodiny místo toho, abyste je měli zapnuté po dobu několika hodin.

Používejte LED osvětlení

Konkrétně v zimě, kdy jsou dny mnohem kratší, je logické, že svítíme daleko častěji a více. Chytrým způsobem je však využívání LED žárovek. Ano, počáteční náklady jsou sice vyšší, ale do budoucna se vyplatí. Jsou totiž daleko úspornější než klasické žárovky, vydrží mnohem déle a systematicky snižují účty za elektřinu. Inspirovat se také můžete zvykem Skandinávců, kteří využívají světla svíček.

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +