5 tipů, které vám pomohou lépe se soustředit

Podzim je s definitivní platností tady. Znamená to, že je čas obléci teplé svršky a vytáhnout deštníky pro případ deštivého počasí. Horké kakao, vyhřáté místo u krbu a pestrobarevné listí padající ze stromů, to vše dělá podzim jedním z nejkrásnějších období roku. Podzim ale také znamená návrat do školních lavic. Takže se nabízí otázka, jak vám jde učení? Daří se vám soustředit se, nebo je váš mozek stále ještě v prázdninovém módu? Tady je pět tipů, které vám pomohou soustředit se a studovat produktivně.

 

1.Vytvořte si studijní podmínky

Jedním z nejlepších způsobů, jak si vytvořit ideální podmínky pro studium, je hudba. Na YouTube a Spotify najdete desítky skvělých „studijních“ playlistů, lišící se stylem, tempem a náladou. Všechny tyto playlisty jsou sestavené tak, aby vám pomohly soustředit se při studiu. Stačí jednoduše zadat do vyhledávače klíčové spojení „study music“ a vybrat si, co vám bude vyhovovat. Instrumentální skladby, soundtracky, hudební styl new age, klasická a ambientní hudba, tyto styly se nejvíce osvědčily pro efektivní studium. Doporučujeme vyhnout se všem hitům, které znáte z party, hitparádám, vokálům a lyrickým písním, které způsobují spíše těkání myšlenek. Poslech konzistentní, elektronické nebo monotónní hudby, jako je zvuk kapek deště, je další skvělá zvuková kulisa, která nám pomůže potlačit nutkání hledat rozptýlení.

 

2.Přípravné rituály

Projít si přípravnými rituály, ještě než se vrhneme do učení, pomáhá přesměrovat mysl a vyslat mozku zprávu, že se chystáte plně koncentrovat na studium. A co všechno patří mezi takové rituály? Může to být úklid a příprava studijního prostoru včetně studijních materiálů, které potřebujete. Ujistěte se také, že máte k dispozici vhodné osvětlení. To může pro některé znamenat rozhrnout rolety a pustit denní světlo do místnosti, pro druhé spíše zatažení rolet a zapálení svíček. Mějte po ruce také nějakou svačinku, vodu, čaj nebo kávu. Můžete si také zapálit vonné tyčinky nebo použít esenciální oleje, které jsou účinnou zbraní pro zklidnění mysli a mentální přípravu na studium.

 

Jsou lidé, kteří se lépe učí, když jsou ve společnosti druhých. To jim pomáhá lépe se soustředit. Častou překážkou je také to, že někdy máme doma kolem sebe tolik rozptylujících podnětů, že je pro nás těžké proměnit náš pokoj ve studovnu s přísnými pravidly. V takové případě pomáhá jít studovat do kavárny nebo knihovny, kde je minimum rušivých elementů. Nebudete mít aspoň touhu prokrastinovat a uklízet všechno, co vám přijde pod ruku.

 

3.Zbavte se všech rušivých elementů

Ano, přesně tak. Je čas odhlásit se z Facebooku, vypnout všechny upozornění, oznámení a zvuky na vašem telefonu včetně vibrací. Když eliminujete všemožné rušiče, šance, že se bude vaše pozornost rozbíhat všemi směry, bude minimální a vyzrajete tak na zákeřnou prokrastinaci. Pokud sdílíte byt s více lidmi, dejte jim vědět, že potřebujete lid a soukromí po dobu několika hodin, kdy budete studovat.

 

4.Poslouchejte své vnitřní hodiny

Je důležité vědět, kdy se v rámci dne soustředíte nejlépe. Jste ranní ptáče, nebo naopak kypíte energií až večer? V kolik hodin chodíte spát a kdy se přirozeně probouzíte? Vnímejte své vnitřní hodiny a podle nich se rozhodujte, kdy je nejvhodnější čas na učení.

 

5.Osvojte si pozitivní přístup k učení

V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že zatímco se připravujete na zkoušky a testy, posouváte svoji disciplínu zase o kousek dále. To by nemělo v žádném případě zahrnovat negativní promlouvání k sobě sama.

 

Je naprosto v pořádku najít si vlastní model učení, který pro vás bude výzvou – je to součástí učení a rozvoje. Zaměřte svoji pozornost na váš vlastní rozvoj i za cenu chyb a vyvarujte se perfekcionismu a sebekritice. Nezapomeňte, že jste tu proto, abyste se učili. Ostatně, kdybyste už všechno věděli a znali, nestudujete ve škole. Povolte si proto trochu uzdu. Buďte trpěliví a mějte na paměti, že vždy směřujete kupředu, ať už děláte velké kroky, nebo jen malé krůčky.

 

Tak hodně štěstí! A kdybyste potřebovali pomoc v tom, jak se zpět dostat po prázdninách do formy nebo jak si poradit se školními výdaji, navštivte stránky Ferratum. Jsme tu, abychom vám pomohli! 

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +