Back to school! Na co rozhodně nezapomenout?

Ti školou povinní se co nevidět dočkají nového školního roku, a není tak čas ztrácet čas. Prázdniny se krátí a je třeba využít posledních volných dní na maximum. Na co by ovšem v souvislosti se školou neměli zapomínat rodiče?

Pravidelný režim

Návrat do školy mj. znamená i tvrdý návrat zpět do reality. Na scéně je totiž každodenní vstávání, povinnosti, pravidelné stravování a celkově takový režim, od kterého si zejména mladší děti mohly během prázdnin odvyknout. Rodičům tedy doporučujeme alespoň pár dnů před začátkem školy nastolit tzv. zkušební provoz. Není od věci nenechávat děti spát do dlouhých hodin, ale snažit se je budit již ráno a večerku jim nastavit na střídmou hodinu. Šok pro ně na počátku školního roku nebude tak velký.

Změny v dopravě

Přestože se jízdní řády obvykle mění během prázdnin a s úderem nového školního roku se zase vrací do starých kolejí, doporučujeme podívat se, zda v dopravě neproběhly nějaké změny. Kontrolujte nejen jízdní řády, ale také případné výluky či změny v cenách jízdného. Ujistěte se také, že má vaše ratolest platný kupon, který vyjde mnohem levněji než každodenní kupování jízdenek.

Nákup všeho potřebného

Základní i střední školy v současnosti obvykle zveřejňují potřebné učebnice a školní pomůcky online. Projděte si tedy webové stránky konkrétní školy, zda tam najdete potřebný seznam, a podle toho vše nutné dokupte. Zkontrolujte taktéž stav školního batohu, cvičebního úboru a přezuvek, zda z nich dítě již nevyrostlo nebo nejsou nějak poničené. V opačném případě se porozhlédněte po supermarketech, kde před začátkem školního roku probíhají slevové akce na výše zmíněné potřeby pro školáky.

Finance stranou

Připravte se na to, že s prvním školním dnem bude potřeba zainvestovat do pravidelných poplatků, jako jsou obědy, družina, kroužky a další. Obvykle se jedná o částku v řádech pár tisíc korun, záleží na tom, jak moc chcete, aby se dítě v nejrůznějších zájmových klubech angažovalo. S touto částkou je nutno počítat a podle toho trochu uzpůsobit svůj rozpočet.

Pracovní režim rodičů

Začátek školního roku ve většině případů ovlivňuje i pracovní režim rodičů. Na první školní den si tedy doporučujeme vzít dovolenou, neboť je v tento den dítě ve škole maximálně dvě hodiny.