Při autonehodě si dejte pozor na zbytečné výdaje!

Přestože je povinné ručení a výdaje s ním spojené jednou z nepříjemných povinností každého majitele či spolumajitele v České republice registrovaného motorového vozidla, v případě havárie za něj můžeme být jedině rádi. Málokdo však ví, že automatickou součástí povinného ručení jsou i základní asistenční služby.

Alespoň to vyplývá z nedávného průzkumu, který prováděla Linka pomoci řidičům 1224. Dle něj 32 % dotázaných vůbec neví o předplacených asistenčních službách a 13 % dotázaných s jistotou tvrdilo, že asistenční služby v povinném ručení zahrnuté nemá. 40 % dotázaných, kteří o asistenčních službách věděli, si nedokázali vybavit ani jednu z nich a skoro nikdo nedokázal říci telefonní číslo, na které by měl v případě problémů volat. Základní asistenční služby, které jsou součástí povinného ručení, přitom dokážou pokrýt výdaje, které by v případě havárie či jiných problémů mohly vzniknout.

Co se týče rozsáhlejších asistenčních služeb, ani ty nejsou výjimkou. Klienti si je u pojišťoven často v rámci nabízených akcí a slev zaplatí, když se však vyskytnou problémy, neví, na co mají v rámci povinného ručení nárok. Nejčastějším případem je odtah do určitého počtu kilometrů, který v případě nouze účastníkům dopravní nehody nebo poruchy nabízí odtah porouchaného vozidla zdarma. Avšak místo, aby lidé volali svou asistenční službu, volí komerční odtahové služby.

Další asistence, které se klienti dočkají vždy, je příjezd asistenčního vozidla k nabouranému vozu. U některých pojišťoven je navíc nabízena oprava na místě, která nepřesáhne nastavený limit plnění. Veškerou práci nad limit je poté nutné uhradit z vlastní kapsy. Řidiči však mohou asistenci využít i v případech, jako je prázdná nádrž, právní pomoc, tlumočení, nabití baterie, oprava pneumatiky, zamrznuté kapaliny či zabouchnuté klíče.

Jak se chovat při nehodě na dálnici

V případě, že jste přímými účastníky dopravní nehody nebo se vám jen porouchá vozidlo, je třeba dodržet následující kroky. Nejprve neprodleně zastavte vozidlo, vypněte motor a zapněte výstražná světla. Oblečte na sebe reflexní vestu a označte místo dopravní nehody výstražným trojúhelníkům ve vzdálenosti minimálně 100 metrů od vozidla. Je-li někdo zraněný, poskytněte této osobě první pomoc a zavolejte záchrannou službu. Poté neprodleně opusťte vozidlo a vozovku a kontaktujte policii, která přijede pomoci zabezpečit místo nehody. Do příjezdu policie v žádném případě nevstupujte do okolí dálnice a nepokoušejte se bez řádného zajištění místa nehody opravovat vzniklé škody.