Nárok na starobní důchod má v České republice člověk, který dosáhl důchodového věku a zároveň má dostatek odpracovaných let. Co se však stane, pokud jste tyto dvě podmínky pro získání starobního důchodu nesplnili? Má situace nějaké řešení?
Kdo má nárok na důchod?
Pro nárok na starobní důchod v ČR musíte běžně spojit dvě základní podmínky:
- V prvé řadě je nutné dosažení důchodového věku. Pro ty, kteří se narodili po roce 1971, je to jednoduché. Důchodový věk je stanovený na 65 let. Pro všechny, kdo jsou narození dříve, je však situace trochu složitější, roli hrají pohlaví a počet dětí. V roce 2023 jdou do důchodu například lidé:
- bezdětní narození roku 1959,
- ženy narozené 11/1959 až 4/1960, jež vychovaly jedno dítě,
- ženy narozené 11/1960 až 4/1961, jež vychovaly dvě děti,
- ženy narozené 11/1961 až 4/1962, jež vychovaly tři nebo čtyři děti,
- ženy narozené 11/1962 až 4/1963, jež vychovaly pět a více dětí.
Jistě víte, že v dřívějších dobách se do důchodu chodilo dříve, teď se ale věk postupně posouvá, až k těm 65 rokům, na kterých se vše sjednotí, už se nebude brát ohled na děti. Pokud si nejste jistí, jaký věk platí pro odchod do starobního důchodu pro vás, na internetu jsou různé důchodové kalkulačky, které vám s výpočtem pomohou. O těch si ještě povíme více.
- Druhou podmínkou na důchod je dostatečný počet odpracovaných let, respektive placení důchodového pojištění. Potřebná doba pojištění pro nárok na důchod je aktuálně stanovená na 35 let, případně 30 let bez náhradních dob pojištění. Náhradní dobou rozumíme období, kdy za vás není odváděné pojistné. Do této kategorie spadají například výkon vojenské služby, péče o dítě či péče o závislou osobu - ty jsou započítávány v plné výši. Existují však i jiné náhradní doby pojištění, které se započítají jen z 80 %, mezi ty patří například doba, kdy jste byli zapsaní na úřadu práce.
Pozor, obě podmínky pro nárok na důchod je třeba splňovat současně. Nestačí pouze jedna z nich.
Existuje šance, že se doba sníží z 35 let pojištění na 25 let, Ministerstvo práce a sociálních věcí se o to snaží, nicméně vládní koalice se na tomto rozhodnutí ještě neshodla.
Důchodová kalkulačka: a jaká částka vás v důchodu čeká?
Už jsme se zmínili, že existují důchodové kalkulačky, které vám pomohou vypočítat, kdy vás čeká starobní důchod, a to s ohledem na datum narození a počet dětí. Důchodová kalkulačka (použijte nejlépe tu na stránkách ČSSZ) však dokáže vypočítat i to, jak vysoký budete mít důchod. Kromě potřebné doby pojištění započítává také vaši výplatu. Čím více vyděláváte a čím déle si platíte důchodové pojištění, tím vyšší bude váš důchod.
Pokud jste zaměstnancem, důchodové pojištění vám odchází z výplaty, jste na něm povinně účastní. Jako OSVČ na hlavní poměr jste také povinně účastní. Jiná je situace u OSVČ na vedlejší poměr. Ti platí důchodové pojištění pouze v případě, že jejich daňový základ (souhrn příjmů mínus výdaje) za rok dosáhne rozhodné částky (2,4násobek průměrné mzdy). Pokud této částky vedlejší OSVČ nedosáhne, může se k důchodovému pojištění přihlásit dobrovolně.
Zjistili jste, že váš starobní důchod je nízký, a nemáte dostatečné úspory, které by vás na důchod zajistily? I při pobírání důchodu si stále můžete přivydělávat, a to na klasickou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V případě, že jste odešli do předčasného důchodu, jsou povolené pouze činnosti, při kterých se neúčastníte na pojištění (tj. práce na dohodou o pracovní činnosti, kdy si vyděláte méně než 2 500 Kč měsíčně, nebo na dohodu o provedení práce s výdělkem pod 10 000 Kč měsíčně).
Lze žádat také o dávku hmotné nouze, tato dávka je však určena jen pro ty, co mají důchod nižší než 3 410 Kč. Druhou možností je dávka státní sociální podpory - příspěvek na bydlení.
Žádost o starobní důchod
Věděli jste, že vznik nároku na starobní důchod není automatický? O důchod si musíte požádat! Řeší to Česká správa sociálního zabezpečení (okresní správa sociálního zabezpečení - OSSZ, v Praze Pražská PSSZ a v Brně Městská MSSZ) podle vašeho místa trvalého pobytu.
Žádost o starobní důchod (podobně je tomu u invalidního důchodu) se podává osobně na místní pobočce OSSZ. Žádost s vámi na místě sepíše pracovník, můžete se stavit kdykoliv v pracovní době. Ale pozor, o důchod lze žádat nejdříve čtyři měsíce před dnem, kdy plánujete odchod do důchodu (a kdy ho máte povolený). Žádost o důchod se dá podat i zpětně, a to až pět let zpátky.
Pro úspěšné vyplnění žádosti o důchod si s sebou vezměte:
- občanský průkaz (alternativně pas či povolení k pobytu),
- doklady o studiu (maturitní list, výuční list, diplom) - i o tom nedokončeném,
- doklady o době vojenské služby,
- doklady prokazující péči o děti (aktuálně se ženám ještě započítávají),
- důkazy o dobách pojištění nebo náhradních dobách).
Žádost o přiznání starobního důchodu se posílá na ústředí ČSSZ, tam se rozhoduje. Zákonná lhůta pro přiznání starobního důchodu je 90 dnů, obvykle je ale vše vyřešeno rychleji. Záleží na tom, zda jsou v evidenci ČSSZ dostupné všechny podklady o vašem důchodovém pojištění. Rozhodnutí obdržíte písemně.
Zkontrolujte, zda váš zaměstnavatel splnil své zákonné povinnosti
ČSSZ zamítla vaši žádost o důchod, protože nesplňujete minimální dobu důchodového pojištění, ale vy jste přesvědčení, že máte 35 odpracovaných let? V takovém případě je vhodné prověřit si, zda má ČSSZ správně evidovaná veškerá vaše zaměstnání. Pokud ne, je možné, že je to chyba zaměstnavatele. Zaměstnavatelé někdy neplní své povinnosti, vy s tím ale můžete něco dělat. Máte doklady o zaměstnáních či brigádách? Obzvlášť pokud vám pro potřebnou dobu pojištění chybí jen pár měsíců, stálo by za to popřemýšlet o všech brigádách z mládí.
Pro prokázání nároku na starobní důchod lze využít evidenční listy, výplatní pásky, mzdové listy, pracovní smlouvy, dohody o práci, zápočtové listy či jakékoliv jiné doklady, ze kterých je jasně vidět, kdy jste pracovali. ČSSZ dokonce umožňuje doložit, že jste pracovali, svědectvím bývalých spolupracovníků. Potřebujete čestné prohlášení aspoň od dvou osob.
Nárok na důchod mohou pomoci dokázat i doklady o náhradních dobách (studium - i nedokončené, péče o nemocné dítě atd.). ČSSZ tyto informace častokrát nemá, tak je zkuste doložit.
Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo se jen chcete podívat, kolik z povinné doby pojištění jste už zaplatili, můžete využít portál ČSSZ. Hledejte tam Informativní důchodovou aplikaci, do které se přihlásíte identitou občana, nebo datovou schránkou. Uvidíte tam veškeré informace o důchodovém pojištění, je tam vypočítáno, kolik let a dní pojištění vám ještě chybí, jaká je odhadovaná výše starobního důchodu a kdy dosáhnete důchodového věku.
Co dělat, když nemám odpracované roky pro nárok na důchod?
Co dělat, když nemáte nárok na důchod? První z možností je dohledat doklady o všech zaměstnáních a brigádách. Možná ČSSZ o něčem neví. Někdy se stává, že máte odpracovaných třeba jen 34 let, započítávají se totiž celé roky. Ve skutečnosti vám ale chybí jen pár měsíců, které se třeba dají dohnat nějakou brigádou.
Nemáte žádnou práci, kterou byste mohli dokázat? Prostě počkejte. Zákon o důchodovém pojištění umožňuje odejít do důchodu i po 20 letech důchodového pojištění nebo 15 letech bez náhradních dob. Budete si ale muset počkat dalších 5 let. Pokud jste tedy měli jít do důchodu v 65 letech, půjdete až v 70 letech.
Nechce se vám čekat, než dosáhnete o 5 let vyššího věku? Pak si chybějící důchodové pojištění doplaťte. Běžně se dá doplatit maximálně 1 rok, nicméně pokud jste pracovali v zahraničí, nebo jste dlouho byli na úřadu práce, dá se doplatit až 15 let. Pracovníci ČSSZ vám poradí, v jakých situacích se dá doplatit.
Předčasný důchod – výhoda nebo nevýhoda?
Na závěr ještě krátce zmíníme předčasný starobní důchod. Vy totiž vůbec nemusíte čekat na dosažení důchodového věku. Stačí mít splněnou potřebnou dobu pojištění a pak můžete odejít do důchodu až o 5 let dříve. Má to ale háček, budete dostávat nižší důchod, a to i v období, kdy už budete mít dosažený řádný důchodový věk. Počítá se to skrz procentní výměry, výpočet tu nebudeme dopodrobna rozebírat. Můžeme si uvést jen příklad. Když máte důchod 15 000 Kč, při předčasném odchodu do důchodu o dva a půl roku vám důchod klesne o dva tisíce. Při předčasném odchodu o rok klesne o sedm stovek. Čím dříve do předčasného důchodu odejdete, tím bude nižší.
Stručně a jednoduše: Pro odchod do důchodu musíte dosáhnout důchodového věku a splnit 35 let důchodového pojištění. Splnění těchto podmínek si ověříte nejlépe v důchodových kalkulačkách přímo od ČSSZ.