5 tipů, jak si na svátky zachovat chladnou hlavu

5 tipů, jak si na svátky zachovat chladnou hlavu

Vánoční svátky jsou téměř za dveřmi. Prakticky se to nedá ignorovat díky všudypřítomným televizním reklamám a nekonečnému seznamu předvánočních povinností. Jen co uklidíme halloweenské dekorace, přináší listopad Den díkůvzdání, který se slaví hlavně ve Spojených státech. V listopadu nás tradičně čeká ještě Black Friday, následovaný v těsném sledu Cyber Monday, který oficiálně zahajuje prosinec.

A to ještě není všechno – oslava Vánoc a křesťanských tradic, příchod Ježíška, sváteční večírky a novoroční předsevzetí, to vše nás podle kalendáře čeká zanedlouho. Co můžete udělat pro to, abyste z nadcházejícího hektického období vytěžili maximum? Přečtěte si pět našich tipů, jak si v zimním období zachovat chladnou hlavu.

  1. Ušetřete peníze za vánoční dárky

Říká se, že dávat dárky druhým přináší ještě radostnější pocit, než je dostávat. Všichni ale máme své limity, co se financí a času týče. Co třeba letos v rodině nebo mezi přáteli navrhnout „tajného Santu“? Znamená to, že všichni zúčastnění dostanou náhodně vybraného člověka, kterého letos na Vánoce obdarují. Jeho jméno si mohou vylosovat třeba z klobouku na papírku. Každý tak dostane od někoho dárek a zároveň každý si bude dělat starosti s obstaráním pouze jednoho dárku pro vylosovaného. A to je win-win situace!

Snad každý rodič se shodne na tom, že jejich dítě má příliš mnoho hraček. Děti milují rozbalování dárků a je to často důvod, proč si s Vánoci děláme tolik starostí. Zeptejte se dopředu všech, kdo mají děti ve vaší rodině, jestli by uvítali něco konkrétního. Nebo se můžete zkoordinovat v širším příbuzenstvu a složit se na jeden velký a cenný dárek. Tohle funguje velmi dobře nejen s dětmi, ale i s dospělými.

  1. Na Vánoce nakupujte s předstihem – anebo pozdě

Listopad většinou přináší lákavé slevové nabídky pro ty, kteří už nakupují na Vánoce. Připravte si do té seznam vánočních přání, abyste mohli mít oči na stopkách během Black Friday či Cyber Monday. Konkurence je velká, a tak bude mít mnoho obchodníků atraktivní cenové nabídky v průběhu celého listopadu i začátku prosince. Pokud se budete držet seznamu, můžete ušetřit spoustu peněz a také času – a máte přitom jistotu, že dárky druhé stoprocentně potěší.

I když se říká, že ranní ptáče dál doskáče, možná něco zajímavého najdou i ty, kteří vstávají později. Tradičně těsně před Vánoci se prodejci tasí se zajímavými last-minute nabídkami, kterých můžete využít, ještě než strávíte čas se svými blízkými. Není příliš moudré nechávat nákup důležitých dárků na 23. prosince. Pokud se vám však podaří na někoho z obdarovávaných zapomenout, přijdou vám takové akce vhod. Anebo si můžete udělat radost sami pro sebe?|

  1. Jídlo na štědrovečerní tabuli nakupte s předstihem

Možná na vás připadla ta důležitá povinnost a budete hostit celou rodinu u jednoho stolu. Anebo se chystáte připravovat velkou sváteční večeři pro své přátele. Ať už je to tak jak chce, doporučujeme udělat hlavní nákup o něco dříve. Samozřejmě se to týká jídla s delší trvanlivostí, jako jsou konzervy, koření a zmrazené výrobky. Později můžete dokoupit už jen kratší seznam toho, co je třeba mít co nejčerstvější. Vyhnete se tak davům a velkým frontám v obchodech a také nebudete muset tahat obří nákup domů. Snížíte tak i pravděpodobnost, že na něco zapomenete a budete si muset udělat extra výlet do obchodního centra.

Dokonce můžete i něco navařit dopředu, ale to chce více plánování. Pokud máte potraviny, které lehce rozmrznou a jsou ohřívané stejně tak dobré jako čerstvé, proč toho nevyužít a něco si v klidu nepřipravit dopředu? Pokud vás zatím nenapadá nic, co nakoupit či uvařit dopředu, můžete alespoň začít s plánování menu a nákupního seznamu. To vám také ušetří nervy během nakupování.

  1. Návštěvy plánujte s rozmyslem

Během svátků se lidé často navštěvují a to může být pro někoho nekomfortní, zvláště pokud se to týká rodinných shromáždění a otázky, kolik času stráveného spolu je zkrátka už moc. Jedním ze způsobů, jak omezit tenhle stres, je naplánovat vše dopředu a mít v tom jasno nejen pro sebe, ale i pro ostatní.

Je například určitě hezké, když má pro vás vaše maminka přichystanou postel a čerstvé povlečení, abyste u ní mohli přespat, když k ní jedete na návštěvu do jiného města. Někdy to ale nemusí být ta nejpohodlnější možnost. Nejlepším řešením může být zkrátka i to, že si zarezervujete pokoj v blízkém hotelu a vytěžíte to nejlepší z obojího – strávíte nějaký čas s rodinou a zároveň získáte prostor sami pro sebe. Když to všem oznámíte dopředu a hotel si závazně objednáte, když jsou ještě pokoje volné, můžete si ušetřit spoustu stresu a najít zdravý balanc mezi rodinou a soukromím.

  1. Užijte si svátky bez stresu s vašimi přáteli a rodinou

Strávit sváteční čas s vašimi blízkými u jednoho stolu je nejlepší způsob, jak si užít jeden druhého a vychutnat si vánoční atmosféru. Někdy je to ale namáhavé, protože chystat se na velký počet lidí jde ruku v ruce s dobrou i špatnou energií – je třeba postarat se o pořádný úklid, nákup, vaření, vyžaduje to plánování i cestování a to samo o sobě může být hektické, než se všichni sejdou dohromady.

Doporučujeme také vynechat politiku, radikální nesouhlasy či rychlé soudy z vaší konverzace. Nemůžete stále pochopit, jak mohl váš otec volit tuhle politickou stranu? Nesouhlasíte s tím, jak finančně hospodaří vaše nevlastní sestra? Ponechte si prostor na vlastní názor a to samé dopřejte druhým. Pamatujte, že svátky jsou ten nejhorší možný čas na to, abyste si to vyříkávali. Vánoce by měly být především o trpělivosti, toleranci, dobré vůli a pozitivní energii.