Seznamy přání: Jak si užít život na maximum?

Seznamy přání: Jak si užít život na maximum?

Seznamy přání, takzvané bucket listy, obsahují jednotlivé zážitky, které bychom si v životě přáli alespoň jednou zažít. Nezáleží na tom, jestli jste hvězdná celebrita, nebo obyčejný člověk – všichni bez rozdílu toužíme prožít život na maximum. Jaké jsou kladné a stinné stránky podobných seznamů a jak vám můžou obohatit život tak, abyste z toho skutečně těžili?

Je váš seznam přání realistický?

Společným rysem položek na takových seznamech bývá to, že jde o exotické, těžko dosažitelné a někdy dokonce i naprosto nerealistické plány. Stejně jako malé děti sní o tom, že budou astronauty. Neznamená to, že byste tím astronautem nemohli být, ale je třeba přizpůsobit vaše sny a touhy reálným možnostem. Pokud je tedy na vašem seznamu cesta na Měsíc, nemusíte si to škrtat. Musíte ale počítat s faktem, že se to zkrátka nemusí povést. A pokud jste s tím smířeni, je to naprosto v pořádku.

Dobrou stránkou ambiciózních cílů na seznamu přání je právě to, že jsou ambiciózní. Když je něco lehce dosažitelné, nebude to pravděpodobně tak spojené s pocitem zadostiučinění a odměny. Dotkněte se hvězd pokaždé, když můžete, a usměrňujte vlastní očekávání tak, abyste se necítili zklamaní a frustrovaní z toho, že si něco nemůžete splnit. Realističtější přístup počítá s tím, že se vždy zaměříte na něco, co vás baví dělat – ať už je to položka na vašem bucket listu, anebo ne.

Zážitek jednou za život?

Dalším společným rysem položek na seznamech přání je to, že se jedná o jednorázové zážitky či zkušenosti, ať už velké nebo malé. Cílem je splnit si je jednou, odškrtnout si to jako hotové a posunout se k dalším bodům. Tady stojí za to zastavit se u podobných bodů a zapřemýšlet, co se opravdu skrývá za každým z nich.

Pokud máte například sen navštívit Nepál, nabízí se podívat se hlouběji na vaši motivaci proč. Možná se zajímáte o nepálskou kulturu nebo tam máte vzdálené příbuzné. Anebo vás na National Geographic zaujaly obrázky z této země? Odhalit pravý důvod je také odpovědí na to, co je pro vás v životě důležité.

Co ale navštívit Nepál opakovaně a skutečně zblízka poznat jejich zemi a kulturu? Možná ve skutečnosti toužíte po tom, že budete častěji cestovat nebo budete prozkoumávat vzdálené kouty světa. Můžete si založit speciální rozpočet na vaše cesty a vydat se za poznáním. Vezměte si z této úvahy ponaučení do vašeho každodenního života a nezaměřujte se jen na jednorázové položky.

Dokonalé zážitky nikdy nevyblednou

Říká se, že jeden obrázek se vyrovná tisícům slov. Celý dnešní moderní svět je plný obrázků. Dělat si na památku snímky toho, co děláte a kde jste, má velký smysl. Můžete tak zážitek a zkušenost sdílet s rodinou a přáteli a po nějakém čase se ve vzpomínkách vrátit zpět a prožít si vše znovu.

Pohlídejte si ale, abyste neztratili ze zřetele kouzlo okamžiku, zatímco cvakáte spoušť. Navzdory tomu byste si měli naplno užívat každý přítomný okamžik. Obzvláště pokud je to něco, o čem jste snili. Vyfoťte pár obrázků a vsaďte spíše na momentky. Nepanikařte, když se vám nepodaří pořídit dokonalý záběr. Užijte si probíhající okamžik na maximum a nedovolte, aby vaše selfies přebily a znehodnotily reálný zážitek.

Přehodnoťte váš seznam

Seznamy přání spojuje jedno – je to něco, co jste si vždy přáli udělat. Splnit si dětský sen má určitě své kouzlo a význam i v dospělosti, ale co když se vaše sny od té doby trochu změnily? Nemusíte vaše přání tesat do kamene a nic na nich neměnit. Je naprosto v pořádku, že některé body časem vypadnou, kdykoli se změní vaše životní realita.

Během života procházíme několika fázemi, zakládáme rodiny a očekáváme potomky. Možná  pak adrenalinové a riskantní zážitky jako paragliding znějí v pozdějším věku jinak než v mládí. Samozřejmě není důvod se svého snu zbavovat, pokud jsou adrenalinové zážitky součástí vaší cesty. Vždy je také možnost zvolit kompromis – například si užít panorama z horkovzdušného balonu nebo vyrazit do vysokých hor na turistiku, kde budete mít svět jako na dlani.

Můžete váš seznam přání zahodit?

Seznamy přání jsou způsobem, jak získat v životě zajímavé zážitky. Život je krátký, tak není důvod držet se pozpátku. Je tu ale ještě jedna perspektiva – život je krátký, a tak ho žijte teď. Soustředit se jen na to, co si přejete v budoucnosti, může úplně zastínit přítomnost a všechno hezké, co prožíváte nyní.

Očekávání se také hůře naplňuje, pokud vaše cíle nejsou tak radostné, jak jste doufali. Jste typ člověka, který nachází potěšení v odškrtávání splněných položek ze seznamu? Pokud ano, ponechte si váš seznam a postupně si ho odškrtávejte. Pokud jste ale člověk, kterého stresuje plnění cílů jen proto, že někde leží sepsané, nebojte se ho zahodit – možná tohle není ten nejlepší způsob pro vás.