Znáte 5 překvapujících výhod přátelství?

Přátelství je velkou součástí našeho života, od přátelství s kolegy až po celoživotní přátele. Průzkumy zároveň ukazují více a více důvodů pro to, abyste si své přátelé drželi vždy na své straně. A jaké to jsou? Přečtěte si 5 překvapujících výhod přátelství.

Psychická pohoda

Dobrá přátelství se ukazují  být prospěšná v otázce štěstí, zdraví a dokonce mohou snižovat stres. S přáteli můžete sdílet své úspěchy a díky nim si lze vytvořit nové a šťastné vzpomínky. A nejrůznější sociální aktivity s přáteli vám po dlouhém týdnu v práci mohou pomoci zbavit se stresu a soustředit se na něco jiného.

Na přátele se zároveň můžete obrátit, když zrovna prožíváte těžké časy a dle mnoha studií zvládají lidé se silným společenským poutem stresující situace či choroby mnohem lépe.

Fyzické zdraví

Je zajímavé, že nemocní lidé mohou vytěžit od blízkých přátel ještě více. Studie ukazují, že lidé s dobrými přáteli kolem sebe mohou být schopni zlepšit výsledek svých vážných onemocnění či mohou dokonce žít déle. Starším lidem například pomáhají sociální sítě zmírnit stařeckou demenci či jiné choroby.

Obecný průzkum zase ukázal, že lidé s pozitivními přátelstvími méně často trpí kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou a obesitou. Pozitivní přátelství jsou tak klíčem pro dobré zdraví, ta negativní však mohou vašemu mentálnímu i fyzickému zdraví uškodit. Vybírejte si proto své přátelé moudře.

Zvládání těžkých časů

Každý z nás někdy v životě musí čelit těžkým situacím. A přestože se s tím každý vyrovnává po svém, mít kolem sebe dobrého přítele může být výhodou. Přátelství vás jednoduše může dostat skrze těžké časy. Tak například, jen to, že si vyrazíte s přáteli, vám pomůže zbavit se alespoň na chvíli těžkých myšlenek. Přátelé vám zároveň dokážou naslouchat a díky nim můžete otevřeně hovořit o tom, co vás tíží.

Z praktického hlediska lze říci i to, že díky přátelům můžete získat jiný úhel pohledu. Znají vás totiž většinou již delší dobu, a tak mohou mít nápad na řešení vaší situace. Mohou například vymyslet něco, co vás zatím ještě nenapadlo či dokonce sami vyřešit některé z vašich problémů. Tyto rady mohou být zároveň lepší než ty, které přichází od vaší rodiny či od partnera, jelikož přátelé jsou obecně méně zaujati, když přijde na vaši osobu.

Sociální dovednosti

Vaše sociální schopnosti a dovednosti se tvarují již od útlého věku díky rodičům. Poté se na jejich rozvoji však podílí i škola či nejrůznější hry mimo domov. Díky tomu rozvíjíte své společenské já a učíte se navazovat přátelství s novými lidmi. Průzkumy také ukazují, že jakékoli společenské interakce, zejména procházení těžkých situací s přáteli, zlepšuje vaše schopnosti jednat s lidmi.

Zdravá přátelství a vědomí hranic navíc mohou mít překvapující efekt na váš profesionální život. Tyto konexe vás totiž připraví na jednání s lidmi napříč nejrůznějšími situacemi.

Podpora dobrých zvyků a cílů

Společnost lidí kolem vás může ovlivňovat cestu, kterou se v životě vydáte. Pokud se obklopíte lidmi, kteří mají zdravé návyky, cvičí a drží se dále od návykových látek, je více pravděpodobné, že i vy sami budete ctít zdravý životní styl. Stresy ze cvičení či diet se navíc dají lépe zvládat, když máte někoho, kdo to celé podnikne s vámi.

Zdravá soutěživost vás zároveň může popostrčit k tomu, abyste dosáhli svých cílů. Někdo z vašich přátel je možná úspěšný ve svém osobním či profesním životě, a to vám může pomoci se zvýšením vašeho sebevědomí a dosažení vyšších cílů.

Přátelství na celý život jsou důležitá

Jak už jsme zmiňovali, přátelství začíná v momentě, kdy se učíte komunikovat s ostatními, tedy ve velmi mladém věku. Další milníky poté, co chodíte do školy, jsou však také důležité, stejně tak přátelství, které tam navážete. Zajímavá studie Asociace psychologických věd ukázala, že dospívající chlapci s bohatým sociálním životem nemají v dospělosti tendence k obezitě a nemívají problémy s vysokým tlakem.

Jak stárnete, přátelé odcházejí a přicházejí, přátelství se mění. Co je však neměnné, je potřeba kontaktu s ostatními lidmi. Dělání nových přátel však může být těžké, když jste starší. Stejně tak aktivní způsob života či účast na nejrůznějších sportovních aktivitách. Cítíte i vy, že byste potřebovali více přátel v životě? Buďte proaktivní, co se týče lidí kolem vás a udělejte si čas na to, abyste je poznali.

Sociální média mohou pomoci obnovit přátelství

V době digitálních a sociálních médií mnoho lidí zajímá, jak to ovlivňuje naše přátelství. Pozitivem je určitě fakt, že nikdy nebylo tak jednoduché své přátele kontaktovat. A nejrůznější skupiny na Facebooku či komunity jsou skvělým způsobe, jak najít lidi, kteří jsou na stejné vlně jako vy. Na internetu však používejte rozum, nic totiž nemusí být, jak se zdá.

Sociální média jsou taktéž skvělým způsobem, jak se znovu spojit s přáteli, které jste delší dobu neviděli. Přemýšleli jste například nad tím, co asi dělá váš přítel ze střední školy? Vždy ho v dnešní době můžete kontaktovat jen pár díky klikům na myš. Pamatujte však na základní slušnost, když kontaktujete někoho, kdo nečeká, že od vás uslyší.

Většina lidí je ale naštěstí ráda, když slyší od starých přátel, a tak lze stará přátelství obnovit. Myslete i na ten nejjednodušší způsob, jak udržet své přátelství, a to je osobní kontakt. Stýkejte se se svými přáteli osobně na šálek kávy apod. Studie totiž zároveň ukazují, že je mnohem jednodušší a rychlejší navázat blízké přátelství s někým, koho již delší dobu znáte, než se někým úplně novým.