Nejlepší způsoby, jak si doma v létě udělat pořádek

Pořádek už dávno neznamená jen prostý úklid – je to způsob vyjádření a životního stylu. Zbavit se všeho starého a nepotřebného a koupit si místo toho něco nového je princip, který se líbí čím dál více lidem. Je spousta způsobů, jak přistoupit k letnímu úklidu, a každý z nich přináší jiné výhody – klid v mysli a na duši, dům, který se snadněji udržuje čistý, a také úsporu peněz v případě, že se naučíte vědomě pracovat s věcmi, které máte.

Metoda č. 1: Učte se od Marie Kondo

I kdybyste jméno Marie Kondo nikdy neslyšeli, pravděpodobně jste už zaslechli radu, která je s touto osobou neodmyslitelně spjatá: Ponechte si jen ty věci, které vám přinášejí radost. Metoda „KonMari“ se těší velké pozornosti po celém světě, dokonce i Netflix letos začal vysílat sérii „Tidying up with Marie Kondo“ – její přirozený organizační talent si získal přízeň diváků po celém světě.

Základní princip je přitom prostý: představte si život, jaký byste si přáli, a podle toho uklízejte a třiďte podle kategorií jednotlivých věcí namísto organizování úklidu podle místností. Přiznejte si zalíbení v některých věcech (ano, i oblíbené věci si zaslouží naši pozornost) a přitom se zbavujte těch věcí, které vám radost už dávno nepřinášejí. Marie Kondo dokonce ukazuje návod krok za krokem, jak správně skládat oblečení.

Pokud se rozhodnete uklidit váš dům v duchu „KonMari“, pusťte se do toho o víkendu nebo o volném dni, kdy budete mít dostatek času na to projít všechny úložné prostory a každý kout ve vašem bytě. Nebo si můžete plán úklidu rozvrhnout podle kategorií – uvidíte, jak se budete poté cítit.

Metoda č. 2: Použila jsem tohle v uplynulém roce?

Další úspěšnou metodou, jak se zbavit nepotřebných věcí, není žádná filozofie, ale obyčejné zvážení vašich skutečných potřeb. Zeptejte se sami sebe: Použila jsem tuto věc alespoň jednou v minulém roce? Pokud je odpověď ne, možná nastal nejvyšší čas se jí zbavit. Dobrá otázka, jakou pokračovat, je: Je pravděpodobné, že tuto věc v horizontu roku na něco využiju?

Pochopitelně existují věci, které se nacházejí v šedé zóně našeho zájmu, zejména pokud jde o sezónní věci. Vaše sportovní sada na badminton se možná ven nějaký ten pátek nepodívala, ale jste si jistí, že na ni přijde vhodná chvíle v létě, až bude přijatelné počasí. Nebo lyže, které příští zimu jako když najdete.

Nejlépe se tato metoda používá při třídění oblečení. Spousta lidí si totiž nechává oblečení, které se jim už dávno nelíbí, nesedí na jejich aktuální proporce, nebo dokonce ani nikdy nesedělo. Pokud vám do vašich oblíbených džínů chybí zhubnout jen pár kilo, můžete si je nechat na poličce do příštího úklidu a uvidíte sami. Pokud by ale vaše snažení dostat se do dříve oblíbených kousků mělo trvat roky, tak to raději pošlete dál, pokud je to v dobrém stavu, nebo se to pokuste prodat, pokud jde o trendy kousky. V takovém případě byste to několik let vůbec nevynosili.

Metoda č. 3: Experiment s ramínkem v šatníku podle Oprah Winfrey

I když nejde přímo o metodu Oprah Winfrey, tahle legenda proslulé americké talk show k ní obrátila pozornost jako na skvělý způsob, jak probrat šatník s oblečením. Je to příbuzné s metodou Nosila jsem tohle v uplynulém roce?, tahle technika vám pomůže jasněji vyhodnotit, co a jak často nosíte.

Jediné, co pro to musíte udělat, je pověsit si všechno oblečení z kategorie „možná si to ještě někdy někam vezmu“ na ramínko. Háček spočívá v tom, že si to pověsíte na ramínku naruby – pouze pokud si to v následujícím půl roce vezmete na sebe, můžete si to pověsit správně. Za šest měsíců jasně uvidíte, které kousky jste si oblékli a které jste vůbec nevzali na sebe. Pokud žijete v zemi, kde jsou velké teplotní rozdíly mezi jednotlivými obdobími roku, můžete vyzkoušet tuto metodu na teplé oblečení a zvlášť to, které se nosí v teplotně přijatelném počasí.

Samozřejmě je tu možnost, že naruby pověšené oblečení vynosíte prostě jen proto, že bude po ruce, když otevřete skříň. Nicméně pokud bude něco, co z toho nevezmete na sebe vůbec, zbavte se toho podle filozofie Marie Kondo s tím, že už vám to nepřináší potěšení.

Metoda č. 4: Uklízení po pokojích

Uklízet po jednotlivých místnostech je klasický způsob. Jednou z výhod je fakt, že postupujete systematicky a uklízíte postupně v kratších časových intervalech, než když se do toho vrhnete po hlavě v celém domě. Moderní dům má spoustu úložných prostor, které nemusí být nutně praktické – minimálně pro vaši domácnost. Možná je nejvyšší čas podívat se, co ukrývají ty nejvyšší kuchyňské police a skříňky.

Často se v souvislosti s úklidem mluví o oblečení a na kuchyňský nepořádek se zapomíná, protože se předpokládá, že kuchyňské nádobí a náčiní je vždy potřebné. Než si to pomyslíte také, podívejte se raději do lednice a spíže s jídlem. Když budete ztenčovat zásoby podle blížícího se data spotřeby, podaří se vám ušetřit peníze a předejít zbytečnému vyhazování jídla.

Když se proberete veškerými zásobami jídla, využijte metodu „KonMari“ i v kuchyni – líbí se vám ještě to staré nádobí? Opravdu potřebujete tucet hrníčků s vtipnými nápisy? Nádobí v dobrém stavu můžete darovat místní charitě, zvláště pokud jde o set, protože takové soupravy se na podobné účely vždy dobře využijí.

Poté, co si přeorganizujete a znovu uspořádáte váš domov, vás možná napadne otázka A co teď s tím vším? Pokuste se najít vhodné místo, kde by vyřazené věci mohly dobře posloužit někomu jinému. Ať už to bude charitativní obchůdek, online bazar nebo věci na recyklaci. A pamatujte, že se vyplatí kupovat jen skutečně potřebné věci nebo ty, které vám dělají radost dlouhodobě. Kvalita dalece předčí kvantitu, a navíc pomůže udržet každý domov čistší a uklizenější.