Cestování po významných památkách UNESCO

UNESCO, mezinárodní odborná organizace OSN pro vědu, výchovu a kulturu, nabízí jeden z nejobsáhlejších seznamů různých míst po celém světě, která stojí za to vidět. Některá z těchto míst jsou od vás vzdálená půl zeměkoule, zatímco některá mohou být blíže, než si myslíte.

Prvních 12 památek na seznamu UNESCO jsou na něm více než 40 let. Možná je tedy nejvyšší čas vydat se je objevit! Poznejte prvních 12 památek UNESCO a přidejte si je na svůj cestovatelský seznam přání už na letošní léto.

 1. L’Anse aux Meadows National Historic Site, Kanada

Pokud se budete nacházet na ostrově Newfoundland, musíte jednoznačně navštívit L’Anse aux Meadows National Historic Site. Místo je situováno v malebné krajině a označuje první dochované známky evropského osídlení v Severní Americe. Můžete tam vidět pozůstatky vesnic, kde Vikingové v 11. století žili. Až si místo prohlédnete, můžete pokračovat v prozkoumávání okolí a věnovat se aktivitám jako rybaření nebo procházky v přírodě.

 1. Národní park Nahanni, Kanada

Národní park Nahanní leží v Severozápadní provincii v Kanadě. Od kaňonů až k dechberoucím vodopádům je park skvělým místem pro lidi, kteří umí ocenit přírodní krásy nebo mají radost z toho, že zahlédli medvěda grizzlyho. Národní park je otevřený celoročně, nejlepší je však vydat se vstříc jeho krásám v létě. Vstup do některých částí parku si žádá registraci dopředu, takže na to myslete už při plánování, dříve než se vydáte na místo samotné.

 1. Galapágy, Ekvádor

Souostroví Galapágy byly uznány vůbec jako první památka UNESCO. Nacházejí se v Tichém oceánu zhruba tisíc mil od pobřeží Ekvádoru. Celá oblast je tvořena devatenácti ostrovy, z nichž některé nabízejí oficiální turistické okruhy. Návštěvy jednotlivých ostrovů jsou limitovány pouze na několik hodin, proto využijte příležitosti a pořiďte si spoustu fotek unikátní místní fauny a flory. Mějte také oči na stopkách pro případ, že by se vám ukázal některý ze zvířecích druhů, které nenajdete nikde jinde na světě, například leguán mořský nebo tučňák galapážský. Dokonce i jasně červený krab Graspus graspus je zábavným úkazem, i když žije i na jiných místech Země. Schválně, jestli budete mít štěstí a na pobřeží ho zahlédnete!

 1. Město Quito, Ekvádor

Daleko od Galapág a vysoko v kopcích ve vnitrozemí Ekvádoru se rozkládá unikátní město Quito. Toto hlavní město se nachází v 2 850 metrech nad mořem, což z něj dělá druhé nejvýše položené hlavní město na světě. Na seznamu památek UNESCO zaujímá čestné druhé místo, protože bylo na seznam přidáno hned za Galapážskými ostrovy. Když si sem naplánujete výlet, budete si moci užít kulturní dědictví civilizace Inků i španělského vlivu až ke stopám dneška. Většina starého města zůstala zachována včetně kamenitých ulic a kostelů.

 1. Národní park Simien Mountains, Etiopie

UNESCO popisuje Národní park Simien Mountains jako místo s jednou z nejimpozantnějších krajin na světě s horskými vrcholky, hlubokými údolími a ostrými srázy. Stejně jako na souostroví Galapágy, i v parku se vyskytují raritní zvířecí druhy, které nejsou k vidění nikde jinde na světě, jako třeba koza Walia ibex, liška Simien nebo pavián Gelada. Národní park je skvělým místem pro zdatné turisty a trekaře, kteří vyhledávají náročné cesty schůdné v řádu dní.

 1. Kostely Rock-Hewn, Lalibela, Etiopie

Kostely Rock-Hewn je uskupení 11 středověkých kostelů, které byly vytesány ze skály z povrchu směrem dolů, ne jako většina podobných staveb, které byly zbudované od základu a postaveny do výšky. Tyto kostely jsou věnovány králi Lalibelovi, který si podle pověstí přál vytvořit svaté místo blízko domova. Dokonce i dnes je toto místo posvátným cílem poutí etiopských křesťanů. Pokud se vám nepodaří navštívit toto místo v létě, doporučujeme období mezi říjnem a březnem. Doporučuje se navštívit místo s průvodcem nebo alespoň jeho části v rámci organizované skupinky lidí.

 1. Katedrála v Aachenu, Německo

Katedrála se nachází v Aachenu, nejzápadnějším městě Německa, nedaleko hranic s Belgií a Nizozemskem. Aachenská katedrála patří mezi nejstarší katedrály v Evropě a má jak náboženský, tak umělecký význam. Poté, co se pokocháte architektonickou krásou katedrály, je čas vydat se po městě Aachen a začít objevovat. Městem vede známá cyklistická stezka Vennbahn, která měří 125 km a vede po starých, nevyužívaných kolejích Německem, Belgiií až do Lucemburska.

 1. Historické centrum Krakow, Polsko

Věděli jste, že Krakow byl hlavním městem Polska až do konce 15. století? Když navštívíte Krakow, budete mít pocit, že jste se ocitli v minulosti – tohle město má jednu z nejstarších univerzitních čtvrtí v Evropě a ukrývá v sobě architektonické skvosty, které reflektují změny napříč stoletími. Historická čtvrť zahrnuje Staré město, Kazimierz a Wawel Castle. Staré město samotné má tisíce historických pamětihodností a nese znaky uměleckých kvalit. Spoustu z nich můžete objevit právě v létě.

 1. Wieliczka a Bochnia Royal Salt Mines, Polsko

Úžasná historie Polska se ukazuje opět v oblasti Wieliczka a Bochnia Royal Salt Mines. Solné doly Wieliczka se poprvé dostaly na seznam UNESCO v roce 1978. V roce 2013 bylo dohodnuto, že solné doly Bochnia budou také samostatně uznány jako památka. Kromě historického zájmu o to, jak se těží sůl (těžení soli pro komerční účely bylo v této oblasti zastaveno desítky let zpět) odrážejí také kulturní aspekt. Uvidíte vše od těžařských nástrojů přes podzemní katakomby, relikvie a kaple.

 1. Ostrov Goree, Senegal

Ostrov Goree je maličký ostrov směrem od pobřeží Senegalu. Je dlouhý pouze 900 metrů, přesto nese pozůstatky bolestivé historie mezinárodního obchodu s otroky. Historici se přou o specifické roli, jakou v tom sehrál tento malý ostrov. I tak je jeho význam a symbolika neoddiskutovatelná. Ostrov byl prohlášen za součást Senegalského národního bohatství v roce 1975.

 1. Národní park Mesa Verde, Spojené státy

Národní park Mesa Verde leží v americkém státě Colorado. Byl založen na počest archeologického bohatství národa Pueblo, který v těchto končinách měl po celá staletí svůj domov. Park nabízí několik turistických okruhů, některé z nich mohou být navštíveny pouze v doprovodu oficiálního průvodce, kteří vám povědí více o jeho historii. Dopředu si zjistěte, jak náročné jsou některé stezky – některé z nich vyžadují totiž i horolezení.

 1. Národní park Yellowstone, Spojené státy

V roce 1872 byl založen historicky první národní park ve Spojených státech – nese jméno Yellowstone a rozkládá se na území hned tří států – Montana, Wyoming a Idaho. Dnes je tento světoznámý park jedním z těch míst, které byste měli mít ve svém cestovatelském deníčku. Gejzíry, vodopády, jezera, kaňony, medvědi, divocí bizoni – je toho spousta k vidění. Národní park má rozlohu 8 983 čtverečních metrů a je plný rozmanitých terénů, tak neváhejte a naplánujte si tam letní dobrodružství.

Svět je plný nádherných míst s bohatou historií, krásnou přírodou a divokým životem – stačí se vrhnout na plánování a začít objevovat. Udělali jste si plány na dovolenou last minute? Vytvořte si cestovní rozpočet a najděte možnosti, které nejlépe vyhovují vašim finančním možnostem. Můžete si také zažádat o flexibilní online půjčku, která vám pomůže proměnit plány a sny v letenky během několika minut.