Jak nám červen může ušetřit rodinný rozpočet?

Červen je synonymem pro čas trávený s rodinou a přáteli, krásné počasí a spoustu aktivit venku na čerstvém vzduchu. Jak to ale ovlivňuje naši peněženku? I když se to na první pohled nezdá, léto nabízí spoustu nečekaných způsobů, jak ušetřit peníze. Podívejte se na 5 tipů, jak s přicházejícím létem můžete vy a vaše rodina držet výdaje pod kontrolou.

  1. Otevřete si prázdninový účet nebo kreditní kartu

Utrácení v létě má jiné tempo než ve zbytku roku. Skvělým tipem pro rodiny je otevřít si zvláštní účet, z kterých budete hradit náklady spojené s létem, cestováním, dovolenými a volným časem. Na začátku si stanovte rozpočet, s kterým chcete v průběhu letních dní hospodařit, a převeďte si ho na daný účet. Pokud se vám peníze nedostávají, na příští léto si spořte v průběhu roku více. Nebo můžete využít krátkodobé půjčky či založení kreditní karty na svoje letní útraty.

Dobrá organizace vašich financí je klíčem k hospodaření s penězi nejen červnu. Když budete mít speciální fond na léto, můžete snadno a rychle získat zrcadlo, kolik utrácíte, za co a na základě toho si nastavit realistické cíle, které vám pomohou dosáhnout rovnováhy mezi tím, co chcete, a kolik za to zaplatíte.

  1. Venkovní či domácí stravování je levnější

Jíst venku je každoročně oblíbená aktivita. V létě ale nabývá nového rozměru přímo úměrně s tím, jak se rozšiřují možnosti, kde si dát jídlo s vašimi nejbližšími. Lidé rádi chodí ven a často pořádají barbecue party – jídlo z grilu může být levné a svou chutí daleko předčit nabídku restaurací. Nebo můžete uspořádat zahradní slavnost s piknikem, kdy každý donese něco dobrého k snědku a pití. Jako bonus ušetříte za drahé restaurace a naopak si připravíte chutné a levné jídlo poblíž domova.

To úzce souvisí s dalším bodem – vaše zahrada. Červen je skvělý měsíc na pěstování zeleniny a bylinek. Pokud nemáte zahradu, nezoufejte – bylinky a drobná zelenina se dá pěstovat i na vnějších okenních parapetech, například i paprika. Nejenže tak ušetříte peníze, když nebudete muset pravidelně kupovat čerstvé byliny a zeleninu, ale také budete šetřit životní prostředí tím, že nepojedete autem na nákup. Místo toho si můžete udělat procházku do přírody a připravit se tak na venkovní dýchánek u dobrého jídla a pití.

Pokud přeci jen potřebujete nakoupit nějaké drobnosti v supermarketu, je to v pořádku. Teplé počasí znamená hodně sezónního ovoce, zeleniny a bylinek, které jsou v místním supermarketu nebo na farmářských trzích za příznivou cenu. Projděte se na nákup pěšky nebo vezměte kolo.

  1. Děti jsou na prázdninách

Malé děti obvykle nepřispívají do rodinného rozpočtu žádnými příjmy. Proto musejí dospělí počítat čas jako peníze. Červen a přicházející léto je ale skvělá příležitost, jak děti více zapojit do domácích prací a nenáročných činností. Nejenže je to cenná lekce do života, ale dospělým to ušetří spoustu času a peněz v domácnosti.

Starší děti už si mohou dokonce vyzkoušet, jak přispívat do rodinného rozpočtu i ve smyslu peněz, i kdyby jen nepřímo. Léto je časem nejen volna, ale také brigád a různých přivýdělků. To znamená, že děti v dospívajícím věku si mohou vydělat na vlastní kapesné a aktivity s přáteli. To může rodičům ulehčit v rodinném rozpočtu i dlouhodobě.

  1. Zábava za malé peníze může být na dosah

Od sportů jako plavání, turistika v přírodě až k frisbee golfu. Spoustu outdoorových sportů vázaných na krásné počasí je buď za symbolický poplatek, nebo úplně zdarma. Například můžete proměnit váš venkovní piknik na rodinnou sešlost. Vezměte s sebou pár venkovních her, míčky na házení a další drobnosti, které vám umožní aktivně se zabavit.

Spousta dětí, ať už starších, nebo mladších, častěji pracuje s kreativitou, aby si našly zábavu a věci, kterým se můžou věnovat. Rodiny s dětmi mohou ušetřit hodně peněz na zábavu a volný čas už jen tím, že zkrátka budou trávit čas venku. Je to skvělý prostředek pro lidi každého věku, jak na chvíli odložit telefony a užít si smysluplný čas s lidmi, na kterým nám záleží.

  1. Sezónní nakupování

Nakupovat hodně během léta se nezdá jako logický prostředek k tomu, abychom ušetřili. Krátkodobě možná ne, ale z dlouhodobější perspektivy nám slevy mohou ušetřit významné peníze. Nabídka oblečení do chladnějšího počasí je možná omezená, ale když si pořádně prohlédnete všechny vystavené kousky, zjistíte, že jsou za velmi příznivou cenu. Stačí mít oči otevřené a dívat se pořádně kolem sebe.

Letní nábytek a doplňky do zahrady se také objevují ve slevě, jakmile se sezóna nachyluje ke konci. Obecně se vyplatí přemýšlet dopředu, než poté nakupovat všechno potřebné oblečení „ve špičce“. Například si můžete už teď udělat seznam věcí, které si potřebujete pořídit na podzim a zimu a porozhlédnout se online i v kamenných prodejnách, jaké jsou nabídky a ceny. Později oceníte, že jste se k tomu odhodlali dříve – a navíc ušetříte nezanedbatelné peníze.

Hodily by se vám další tipy, jak hospodařit s penězi? Přečtěte si o tom, jak si vytvořit rezervu pro strýčka Příhodu.