Oslavte tuto sobotu Světový den oceánů

Světový den Oceánů připadá na 8. června, a tak pokud zrovna budete někde na pláži, zamyslete se na chvíli nad všemi báječnými věcmi, které oceány přinášejí lidstvu. My pro vás připravili šest zajímavých faktů o oceánech a jejich důležité roli pro Zemi.

1) Kolik oceánů je na Zemi?

Mnoho lidí by na tuto otázku odpovědělo že čtyři, což je zároveň i to, co jsme se všichni učili ve škole. To je však jen částečně správně. Tato otázka je totiž poněkud zavádějící, jelikož oceán je vlastně jeden velký Světový oceán, který překlenuje Zemi. Aby však byly věci jednodušší, oficiálně jsou oceány čtyři a jsou pojmenovány Atlantský, Tichý, Severní ledový a Indický. V dnešní době však také rozeznáváme Jižní oceán, který obklopuje Antarktidu.

2) Oceány a uhlíkový cyklus

Zjednodušeně, oceány hrají obrovskou roli v udržení života na naší planetě. Rozsáhlé ekosystémy v oceánech jsou domovem širokého spektra živočichů, od těch mikroskopických až po velké bílé žraloky. Navíc, oceány jsou součástí uhlíkového cyklu, což je jeden ze základních procesů pro život. Oceán produkuje více než polovinu kyslíku na světe a obsahuje padesátkrát větší množství oxidu uhličitého než naše atmosféra.

3) Hory a příkopy oceánu

Hned pod povrchem vodní hladiny nalezneme zcela nový svět. Oceán je místo mnoha topografických jevů, jako jsou horské pásy a příkopy. Nejdelší podmořský horský pás, Středoatlantský hřbet, je dlouhý 56 tisíc kilometrů, zatímco nejhlubším místem v oceánu je Mariánský příkop, který dosahuje hloubky až 11 kilometrů. Odhaduje se však, že je v tuto chvíli prozkoumáno pouze 5 % světových oceánů, a tak se mohou někde skrývat daleko rozsáhlejší divy.

4) Proč mají lidé mořskou nemoc?

Mořská nemoc je stav, kdy naše vnitřní ucho detekuje pohyb lodi či jiného plavidla, zatímco naše oči věří tomu, že věci jsou relativně stabilní. To mátne tělo, což má většinou za následek to, že je nám špatně. Existuje ale pár fíglů, které můžete udělat. Tak například zůstaňte hydratovaní a dýchejte čerstvý vzduch na palubě. A pokud víte, že jste k této nemoci náchylní, vezměte si raději nějaké prášky, než se vydáte na plavbu. Mořská nemoc je navíc pouze dočasnou záležitostí a obvykle během několik málo dnů sama zmizí.

5) Mikroplasty jsou hrozbou pro oceány

Mnozí z nás vědí, že nejrůznější sutiny a odpadky se již dostaly do oceánů a ohrožují vodní život a znečišťují životní prostředí. Nejsou to však jen obří kusy, které ohrožují život v oceánu. Jsou to i mikro částice, lépe řečeno mikroplasty. Jedná se o částice menší než 5 milimetrů, které se oddělují od větších částí nebo se do vody dostanou například z kosmetických produktů. Bohužel zatím nevíme, jaký přesně mají mikroplasty dlouhodobý efekt na život v oceánu, jelikož tyto studie stále probíhají. I tak ale máme další důvod myslet trochu ekologičtěji.

6) Seaspeak: jazyk moře

Seaspeak je mezinárodně uznávaný jazyk používaný ke komunikaci na lodích mezi posádkami, napříč všemi oceány. Nejedná se však o jazyk jako takový, ale spíše o pravidla na to, jak mluvit do rádia, aby naše zpráva byla jasná a srozumitelná. Tak například každá věta by měla začínat slovy označující téma konverzace. Jedná se o slova rada, odpověď, informace, instrukce, záměr, otázka, žádost a varování.

Tak, snad jsme vás naučili něco nového, co vás možná inspirovala k výletu za oceán? Mrkněte na naše jednoduché půjčky, které vám mohou pomoci se tam dostat.