Známe TOP 6 důvodů, proč jezdit do práce na kole

Ježdění do práce na kole začíná být čím dál tím častější. Jednak si lidé začínají uvědomovat svůj dopad na životní prostředí. A jednak i města pomáhají tomuto trendu alespoň tím, že poskytují buď místa, kde lze kolo zanechat, nebo dokonce provozují půjčování kol. A jelikož se konečně o slovo hlásí teplejší počasí, je možná na čase, abyste i vy zvážili tento způsob dopravy.

A my pro vás máme hned 6 důvodů, proč toto rozhodnutí neodkládat.

1.    Národní a mezinárodní cyklistické svátky

Jak jsme již zmínili, jízda na kole začíná být trendem a mnoho svátků dokonce povzbuzuje lidi, aby vyměnili svá auta za kola. Tak například ve Spojených státech amerických existuje tzv. „Bike to work day“, který se koná v květnu a který využívá slunečného počasí a stoupající energie u lidí. Svoji obdobu tohoto dne má i Velká Británie, kde tento den nazvaný „Cycle to work day“ inspiruje dojíždějící, aby se nad dopravou zamysleli trochu jinak.

2.    Kola jsou dobrá pro životní prostředí

Znečištění z automobilů je vážným problémem, který se týká celého světa. A lidé si tento problém sice uvědomují a snaží se více využívat městské hromadné dopravy nebo využívají spolujízdu, avšak takové ježdění na kole je nejen jednoduché a efektivní, ale zcela bez emisí. Existuje navíc spoustu vybavení na kolo, které vám usnadní život. Máme například nejrůznější košíky či dětské sedačky, které spolu s ostatním vybavením najdete v každém obchodu se sportovním vybavením.

3.    Jízda na kole podporuje fyzičku

Jízda na kole je skvělým způsobem, jak se dostat do formy nebo si ji zlepšit. Vlastně o jakémkoli aerobním cvičení je dokázáno, že zlepšuje kardiovaskulární systém a celkově zdraví. Navíc ale, jízdou na kole pálíte kalorie a přestože si můžete zvolit tempo, které vám vyhovuje, stále získáte mnoho zdravotních benefitů.

Studie také ukazují, že ti, kteří jezdí do práce na kole, vidí pozitivní výsledky na jejich pracovním životě. Pomineme-li totiž pravidelný pochyb, aktivní způsob života zlepšuje koncentraci a zvyšuje energii v dlouhodobém měřítku.

4.    Dojíždění na kole je rychlým způsobem, jak se někam dostat

Jízda na kole může být někdy i rychlejším způsobem, jak se dostat z bodu A do bodu B, než jízda autem. Obzvláště ve velkých městech, kde řidičům práce na silnici a nejrůznější dopravní omezení často komplikují život. S kolem zároveň nemusíte komplikovaně vymýšlet místo na parkování nebo řešit jednosměrky a jiná omezení. Na kole se vás ale ani netýkají dopravní zácpy, neboť je známo, že ty jsou pro cyklisty prakticky nulovým problémem.

5.    Kola mohou být skvělým plánem B

Plán B nemusí vždy nutně znamenat méně oblíbený způsob řešení nějakého problému. Mnoho lidí a domácností má totiž poměrně rychle se měnící plány a co když je rodinné auto zrovna využíváno za jiným účelem? Nebo co když máte s ostatními členy domácnosti jiné plány a pokud byste všichni chtěli jet autem, pro někoho by to znamenalo jet o něco dřív, aby všichni všechno stihli? Navíc, je více pravděpodobné, že se budete nového zvyku spíše držet, pokud budete realističtí. Zamyslete se například nad svým novoročním předsevzetím. Bylo moc ambiciózní? Nebo moc obecné? Mít kolo jako záložní způsob dopravy je velmi zvládnutelné  a i když na něm budete jezdit pouze za hezkého počasí, párkrát do měsíce, i tak děláte něco pro sebe a pro životní prostředí.

6.    Jízdou na kole šetříte peníze

I když kolo nemáte, náklady na jízdu jsou dramaticky nižší než náklady na údržbu auta. Tak za prvé, palivo jste vy – nemusíte tedy platit benzin či naftu. S autem se ale pojí i jiné nemalé náklady jako třeba pojištění, nejrůznější technické vady, které je nutné opravit, výměna pneumatik atd. Mohli bychom vyjmenovávat do nekonečna.

Oproti tomu, pořízení kola je asi jediným výdajem, který v této souvislosti můžete čekat. Samozřejmě, pokud nejste technicky zdatní, po nějaké době budete muset kolo vzít na nějaké drobné opravy, ale částka za servis vás zcela určitě nezruinuje.

Přemýšlíte o tom, že byste si kolo pořídili? Podívejte se, jak vám může rychlá půjčka pomoci na cestě za zdravějším a ekologičtějším JÁ.