Podivné mezinárodní dny, které nás brzy čekají

Vezměte si tužku a poznačte si v kalendářích následujících data – je před nám několik podivných mezinárodních dnů, o kterých jste možná do teď neslyšeli. I když některé z nich předcházely samotnému vzniku sociálních sítí, jak je známe dnes, internet nám pomáhá získat informace o obskurních dnech, které ale ovšem nabírají na popularitě každý rok. Pokračujte ve čtení níže, kde jsme pro vás připravili přehled mírně řečeno neobvyklých dní.

6. květen: Mezinárodní den proti dietám

Jestli už máte plné zuby lidí, kteří se vás ptají, jak to jde s vašimi novoročními předsevzetími, pak je pro vás tento den jako stvořený. Za tímto poněkud bizarním dnem je ale dobrá myšlenka. Tento svátek existuje už od roku 1992, kdy byl založen na podporu sebelásky a zdravého vztahu k vlastnímu tělu. Dnes nám může tento den posloužit jako způsob, jak otevřít vážnou debatu o tlaku moderní doby na fyzický vzhled nebo na nezdravé stravovací návyky. Nebo to můžete vzít s humorem a říct si, že některé dny jsou tu zkrátka proto, abychom si je naplno užili – vynechte ranní smoothie a dejte si místo toho svůj oblíbený dort.

25. května: Mezinárodní den ručníku

Toto je možná nejdivnější položka na našem seznamu. Den ručníků vzdává hold knize Douglase Adama Stopařův průvodce po Galaxii. V jeho knize jsou totiž právě ručníky popsány jako jedna z nejpraktičtějších věcí. Na základě toho se slaví tento den. Chcete se připojit k oslavě? Je to jednoduché – noste s sebou celý den ručník. Minimálně je to dobrý způsob, jak najít podobně smýšlející lidi. Můžete se také vyfotit s ručníkem a přidat to na své sociální sítě s hashtagem #towelday. Pro fanoušky sci-fi je tento den oslavou oblíbených knih Douglase Adama a také způsob, jak si připomenout jeho odkaz. Pokud jste jeho knihy nečetli, zkuste si jít v tento den vypůjčit alespoň jeden jeho titul z knihovny, abyste věděli, odkud se to celé vzalo.

7. června: Mezinárodní den koblih

Bohužel, tento den nepřipadá na stejný den jako Mezinárodní den proti dietám. Z názvu se může zdát, že je to skvělý den na to, abychom si dali nějaké sladkosti. Původně ale tento den odkazoval k první světové válce, během které podle dobových záznamů dostávali koblihy lidé sloužící ve válce. Dnes koblihy (nebo donuty v Americe) milují lidé po celém světě. Moderní americký donut pochází původně z holandského „olykoek“. Tohle malé sladké kolečko smaženého těsta se dokonce stalo kulturní ikonou – a to tehdy, kdy se objevilo v seriálu Simpsonové jako oblíbená svačina policejního úředníka. Příchutě jsou nekonečné – od čokolády přes krém až po marmeládové náplně. Někteří lidé si ještě oblíbili menší kulatou verzi (tu, která se hezky vejde doprostřed klasického donutu) a které se říká koblihová díra.

17. července: Mezinárodní den emotikonů

Světový den emotikonů neboli smajlíků byl založen v roce 2014, aby oslavil tzv. emoji ve všech jejich formách. Tento den se slaví používáním co nejvíce emotikon během komunikace, ale také pořádáním party. I když se může zdát, že vznik a vývoj emotikon nikdo neřídí, není to tak úplně pravda. Ve skutečnosti jsou regulovány institucí The Unicode Consortium, která je řídí napříč jazyky a platformami. Podle Emojipedie bylo během roku 2018 schváleno dalších 157 mini obrázků, které se připočetly k celkovému počtu 2 823 existujících emotikon. Dnes se smajlíci používají v komunikaci hlavně na chytrých zařízeních a mobilech po celém světě.

26. srpna: Mezinárodní den psů

Mezinárodní den psů věnuje pozornost jednomu z nejvěrnějších lidských druhů. Psi nám dělají radost, ať už je to jakákoli rasa, velikost, původ a tvar. Spoustu psů také hraje důležitou roli v bezpečnosti a veřejném pořádku – jsou neodmyslitelnými pomocníky hasičů, policie, pomáhají záchranářům a fungují také jako asistenti pro znevýhodněné lidi v každodenním životě.

Útulky a organizace na záchranu psů berou tento den jako skvělou příležitost pro komunikaci potřeb opuštěných nebo týraných psů. Tento den můžeme využít pro to, abychom se zamysleli nad tím, jak psi v mnoha pozitivních směrech ovlivňují náš život, a řekli si, co pro ně můžeme udělat, abychom se jim odvděčili za jejich loajalitu.

Vybrali jste si nějaký svátek, který budete od letoška slavit?