Jak se slaví velikonoční svátky ve světě?

Velikonoce jsou jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků a soustředí se na zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Tento sváteční týden je tak dodržován zejména v zemích, kde je křesťanství oficiálním náboženstvím. A navzdory svým biblickým kořenům se oslavy liší v každé zemi, ať už hovoříme o náboženském či pohanském způsobu. Jelikož jsou Velikonoce za dveřmi, pojďme se podívat na to, jak se slaví ve světě.

Velikonoce ve Velké Británii

Lidé v Británii slaví Velikonoce po prvním úplňku, který přichází po prvním dnu jara. To je zhruba mezi 23. březnem a 25. dubnem. Zajímavostí je, že slovo Velikonoce, tedy anglicky Easter pochází od pohanské anglosaské bohyně úsvitu a jara nazývané „Eostre“. A přestože slovo zůstalo, jeho význam se změnil spolu s rozšířením křesťanství do Británie. Kromě náboženských událostí slaví Britové Velikonoce i s vajíčky a zajíčky. V dnešní době se však jedná o pouhou symboliku, kterou spatříme zejména v hračkách či čokoládě. Velikonoční zajíček sám o sobě je však velmi populární asi stejně jako Santa Klaus.

Velikonoce v Itálii

V Itálii jsou oslavy Velikonoc neboli svátku Pasqua velkou událostí. V této zemi se slaví dokonce více než Vánoce. Mnoho Italů zároveň během velikonočních svátků cestuje, avšak existuje spoustu způsobů, jak si svátky užít i doma a na ulicích. Náboženská procesí se konají v pátek a v sobotu před velikonoční nedělí. Každý kostel pořádá velikonoční mši, ta největší se však koná v bazilice svatého Petra, kde papež poskytuje svá velikonoční žehnání.

Velikonoce ve Španělsku

Španělsko je velmi dobře známé pro svůj nábožensky pojatý „Semana Santa“ neboli svatý týden během Velikonoc. Obrovská procesí se konají na ulicích ve městech, kde lidé v barevných kostýmech oplakávají Kristovu smrt. Tyto průvody jsou jak pochmurné, tak okouzlující a velkolepé, a účastní se jich zástupci náboženských bratrstev, kteří na sobě mají pláště různorodých barev. Ty nejlepší města, kde zažít velikonoční oslavy, jsou Granada, Zamora, Salamanca, Valladolid a Sevilla.

Velikonoce v Brazílii

Brazílie se může pochlubit jednou z největších křesťanských populací na světě a kulturou, která se často točí kolem rodiny a tradice, což Velikonocům v Brazílii skvěle nahrává. Již před svátky jako takovými mají obchody a supermarkety k dostání velikonoční vajíčka. A na Velikonoce jako takové neboli „Dia de Páscoa“ najdete Brazilce v kostelech a jak tráví zbytek dne se svými milovanými.

Velikonoční cestování přináší nové zážitky

Přestože mají velikonoční svátky podobné kořeny, rozdílné kultury na světě je slaví jinak a nabízí tak překvapivé množství velikonočních zážitků. Jedná se tak o skvělý čas na to, vycestovat a objevit něco nového.

Tip: Nezapomeňte si zjistit, jaké dny jsou ve vámi vybrané destinace během Velikonoc svátkem. A abyste se nemuseli stresovat, že budou banky zavřené, myslete s předstihem i na online půjčky, které vám mohou v mnoha ohledech pomoci.