Proč je možná pauza to, co právě potřebujete

Rozloučili jsme se s rokem 2018 a je na čase pořádně přivítat rok 2019! Jak se na nový rok, který je celý před námi, těšíte? Cítíte nadšení, nebo lhostejnost? Těšíte se na nové výzvy, nebo máte pocit, že životem jen tak proplouváte?

Mnoho lidí změnu roku ani nevnímá. Mají tendenci zkrátka pokračovat v životě tak, jako to bylo minulý rok, aniž by si kladli otázky či bilancovali. Co kdybyste se ale na chvilku zastavili a zamysleli se nad tím, kde se právě teď nacházíte a kde byste chtěli být? Když si uděláte malou sebereflexi, může jednoduše přijít na to, že, stejně jako tisíce dalších lidí, potřebujete ze všeho nejvíce pauzu a čas sami pro sebe.

Odstartovat změnu

Je čím dál tím běžnější, že zaměstnanci poté, co odpracují několik let, žádají svého nadřízeného o povolení vzít si delší volno na cestování, studium či zkrátka životní restart, ovšem s možností vrátit se zpátky do práce. V Americe a Británii se této pauze říká „sabbatical“. V Austrálii a na Novém Zélandu mají dokonce oficiální termín „long service leave“ (LSL), který označuje dobu, kdy má zaměstnanec po uplynutí určité doby nárok na dlouhou dovolenou. Může to být například po deseti letech.

Proč to může být nezbytné

Motivace a také délka volna se liší člověk od člověka. Obecně se dá říci, že takové volno trvá od dvou do dvanácti měsíců. Lidé ho nejčastěji využívají na studium, na to, aby obnovili nebo znovu zažehli svůj někdejší pracovní zápal, rozšířili si obzory, věnovali se dobrovolnické činnosti nebo cestovali. Delší období volna je ideální na kompletní restart a prozkoumání nových kariérních možností nebo objevení nového směru.

Vědět proč

Prvním krokem je ujasnit si, jak s obdobím volna naložíte a proč ho vlastně potřebujete. Co je cílem prodloužené dovolené? Co doufáte, že zažijete nebo se naučíte nového? Je to pro vás hlavně šance vidět zase kus světa a poznat nové kultury, studovat, nebo je to příležitost, jak se vydat za svým snem a třeba vydat knihu? Doporučujeme začít plánovat a začít šetřit minimálně dva roky před plánovaným začátkem volna. Jakmile se jednou rozhodnete, jak budete chtít volno využít, dalším krokem je spočítat si, kolik vás to bude stát.

Vědět, kolik to bude stát

To, kolik za takové volno zaplatíte, závisí na několika faktorech, včetně toho, jestli si budete brát placené či neplacené volno, jak naložíte s volným časem a kam se chystáte vypravit.

Jaké budou vaše životní náklady v tomto období? Kolik peněz budete potřebovat na dva měsíce, šest měsíců či jeden rok? Kolik jste schopni si dát stranou z každé měsíční výplaty? Jaké výdaje můžete omezit?

Kam budete cestovat? Kde budete pobývat? Kolik bude stát ubytování? Zůstanete v jedné zemi či městě, nebo budete pořád na cestě? Bude možné váš stávající byt či dům pronajímat, zatímco budete v zahraničí? Pokud jsou finance to, co vás drží zpátky, existují možnosti.

Překonat rutinu

Zatímco budete čerpat volno, ať už budete doma nebo budete cestovat, bude to změna pro váš obvyklý způsob fungování. Tato změna může způsobit řetězově několik dalších změn.

Například když vám odpadne pracovní povinnost, budete mít jiný denní i noční režim a budete spát více či méně hodin. Budete se setkávat s lidmi, na které byste běžně nenarazili. Na cestách se budete ocitat v novém městě či dokonce zemi – to jde ruku v ruce se změnou bydlení. Změna prostředí vám otevře spoustu dalších možností a způsobů žití.

Buďte otevření možnostem

Mnoho lidí, kteří si naordinovali delší dobu volna, se shodují, že je důležité mít plán, ale stejně tak důležité je být flexibilní a otevřený novým možnostem. Flexibilita vám umožní zkusit něco nového – něco, co vás láká, inspiruje a co v konečném důsledku může zapříčinit trvalejší změnu.

Tak například zatímco jste v cizině, můžete objevit nový koníček nebo poznat lidi, s kterými budete chtít zůstat, takže nakonec budete řešit trvalou změnu.

Jsou lidé, kteří se po návratu z dlouhé dovolené rozhodli pro změnu – díky odstupu přišli na to, že zajeté zvyky a rutiny jim nevyhovují. Změnili práci nebo dokonce celý způsob života.

Buďte otevření a důvěřujte svému vnitřnímu kompasu, ať už váš cesty osudu zavedou kamkoli. A pamatujte – vy to zvládnete.