Novoroční předsevzetí: Jak dosáhnout jejich splnění?

Nový rok se přehoupl a už za sebou máme první dva týdny v roce 2019. Jaká novoroční předsevzetí si dala vaše rodina?

Podle průzkumu, který realizovala společnost ComRes na vzorku 2 014 dospělých respondentů ve Velké Británii, nejpopulárnější novoroční předsevzetí jsou:

 1. Zhubnout (33 %)
 2. Více cvičit (38 %)
 3. Jíst zdravěji (32 %)
 4. Více se zajímat o svoje zdraví (15 %)
 5. Naučit se něco nového nebo začít s novým koníčkem (15 %)
 6. Věnovat více času sobě, abychom byli spokojení (12 %)
 7. Trávit více času s rodinou a přáteli (12 %)
 8. Pít méně alkoholu (12 %)

Dobré úmysly nestačí

Seznam novoročních předsevzetí výše asi nikoho nepřekvapí. I když se do nich pouštíme s dobrými úmysly, podle článku v US News až 80 % všech novoročních plánů a cílů porušíme nejpozději do druhého týdne v únoru. Jak jste na tom vy s vaší rodinou?

Proč lidé porušují novoroční předsevzetí

Hlavní důvod, proč lidé porušují svá předsevzetí, je mimo jiné i to, že cíle nejsou definované konkrétně – neformulují jasně, na co se budeme soustředit, a proto jsou nedosažitelné. Pokud si nedáte jasné kroky, které k cíli povedou, jde jen o pouhý seznam přání. Když nejsme dostatečně konkrétní při stanovování cílů, odradí nás hned první překážka.

Cíle specifické, měřitelné a dosažitelné

Když máte jasnou představu, víte, na co se zaměřit. To je důvod, proč cíle musejí být specifické. Když formulujete svůj cíl jasně, můžete se poté soustředit na jeho naplnění. Když víte, co přesně máte udělat, zároveň jste stále motivovaní.

Je také důležité, abyste byli schopni svůj cíl změřit. Dávat si měřitelné cíle je dalším stupněm konkrétnosti cílů. Když jsou vaše cíle dostatečně konkrétní a měřitelné, pak jsou také dosažitelné. Každý správný cíl by vás měl motivovat, challengovat a nutit se snažit o trochu víc, než zvládnete nyní – jedině tak budou realistické a nepůjde o nereálná přání.

Konkrétní příklady

Na ukázku jsme ke každému řádku ze seznamu výše připojili příklad toho, jak by novoroční předsevzetí mělo znít, aby bylo splnitelné:

 1. Zhubnout – Chci vážit 65 kilo
 2. Více cvičit – Zacvičím si alespoň pětkrát týdně jednu hodinu
 3. Jíst zdravěji – Oslovím nutričního specialistu a vytvořím si jídelníček na míru
 4. Více se zajímat o svoje zdraví – Na každý den do práce si budu připravovat zdravé oběd namísto obědvání venku či v kantýně
 5. Naučit se něco nového nebo začít s novým koníčkem – Přihlásím se do jazykového kurzu a každý večer alespoň hodinu věnuju na procvičování mých znalostí
 6. Věnovat více času sobě, abychom byli spokojení – Každé ráno alespoň pětkrát týdně začnu meditací
 7. Trávit více času s rodinou a přáteli – Zavolám rodičům dvakrát týdně a jednou týdně si domluvíme setkání s někým ze svých přátel
 8. Pít méně alkoholu – Alkohol budu pít jen příležitostně o víkendech

Jak být konkrétní?

Když už víte tohle, popřemýšlejte o novoročních předsevzetích, které si vy a vaše rodina může dát. Nezapomeňte, že vaše cíle musí být konkrétní, měřitelné a dosažitelné.

Tady je pár příkladů:

 • Chci trávit s mými dětmi smysluplný čas a budu jim číst nahlas každý večer alespoň 30 minut.
 • Je důležité dělat věci společně. Proto s rodinou alespoň jednou měsíčně navštívíme třeba muzeum nebo kino.
 • Je důležité, abychom na sebe s partnerem měli čas i jako partneři. Proto každý druhý pátek v měsíci si zajistíme dětem hlídání a vyrazíme si.
 • Chci, aby moje rodina jedla zdravěji, proto budu vařit teplé večeře šestkrát týdně.

Když potřebujete pomoc navíc

Pro některé lidi může být přístup k penězům také jeden z rozhodujících faktorů, jestli zůstanou motivovaní a dosáhnou svých cílů.

Ať už to jsou peníze na renovaci nebo ty na pokrytí každodenních výdajů. Ferratum Money zprostředkovává krátkodobé půjčky pro lidi, kteří potřebují okamžitý přístup k prostředkům, aby mohli dosáhnout svých cílů.

Online půjčky Ferratum jsou nejrychlejší a nejdostupnější cestou k penězům, když potřebujete jednat okamžitě. Během několika minut mohou zákazníci vyplnit formulář a získat zároveň rychlé rozhodnutí od poskytovatele. Jakmile je žádost schválena, peníze jsou odeslány na účet žadatele, a to hned druhý den.

Hodně štěstí s vašimi předsevzetími!