Nakupování pro ostatní zvyšuje naše štěstí

„Pamatujte, že ti nejšťastnější lidé nejsou ti, kteří dostávají více, ale ti, kteří dávají více.“

~ H. Jackson Brown, Jr.

Ať už kupujeme něco malého nebo pozveme kolegy na drink jako vyjádření díků, být štědrý nás dělá šťastnými a zároveň to posiluje naše vztahy s ostatními. Jako lidské bytosti jsme totiž ze své podstaty společenská stvoření. A teď, když je období obdarovávání v plném proudu, odraz pocitů, které zažíváme při nákupu dárků pro naše milované, kamarády nebo kolegy, může být výjimečnou připomínkou pravého ducha Vánoc.

Dar dávat

V článku nazvaném The Psychology of Gift Giving and Happiness je vysvětleno, jak výzkumníci přišli na to, že nám dávání dárků poskytuje tolik satisfakce jako obdarovanému, že zažíváme pozitivní sebepojetí, cítíme se štědře a hodnotně. Jinými slovy, kupování dárků může zvýšit naše vlastní pocity štěstí.

Proč nás to uspokojuje

„Způsob dávání je cennější než dar samotný.”
~ Pierre Corneille

Proč nám tedy utrácení peněz za ostatní dělá tak dobře? Jak je nastíněno v článku nazvaném Spending Money Promoting Happiness, který byl publikován na webových stránkách Positive Psychology Program, se cítíme dobře, protože má náš mozek vestavěný systém odměn – oxytocin – který řídí to, jak na sebe vzájemně působíme s ostatními. Když tedy utrácíme peníze za účelem toho, abychom našim přátelům či rodině vykouzlili úsměv na tváři, náš mozek nás odmění a cítíme se dobře.

Co koupit?

„Když dáváme dárky na Vánoce, musíme si uvědomit, že sdílení našeho času a sebe sama je taktéž nedílnou součástí dávání.”
~ Gordon B. Hinckley

Studie ukázaly, že zážitkové dárky jsou oproti dárkům materiálním významnější a mohou vést k pocitům spojení.

Další studie, kterou provedla Cindy Chan z Univerzity v Torontu, ukázala, že zážitkové dárky jsou více efektivní ve zlepšování vztahů než fyzické dárky. Cindy Chan říká, „Zážitkové dárky vyvolávají silné emoční reakce jako například strach a úctu při návštěvě safari, vzrušení na rockovém koncertě nebo klid při návštěvě lázní, a jsou více intenzivní než vlastnění něčeho materiálního.”

Zážitek může být cokoli od lístku na fotbalový zápas přes členství do místní umělecké galerie až po let balonem. Možnosti jsou v tomto případe nekonečné.

 

 

Buďte osobní

To, aby byly dárky na míru ušité pro obdarovaného, je další důležitý faktor. Například, pokud obdarovaný rád maluje, můžete mu nebo jí koupit kurzy malování. Pokud má zase rád jógu, kurzy jógy v místním studiu jsou trefa do černého.

Chcete, aby dárek zapůsobil ještě vice? Zapojte do něj sebe a svůj čas. Tak například místo lístků do kina, vyberte film, který máte oba rádi a jděte na něj spolu. Nebo rezervujte stůl ve vaší oblíbené restauraci na společný oběd či večeři. Jděte společně na koncert nebo spolu zamiřte na fotbalový zápas.

„Nejlepší dárek, jaký můžete někomu dát, je váš čas, protože tím dáváte část vašeho života, kterou už vám nikdo nevrátí.”
~ Autor neznámý

Tak Veselé Vánoce!