5 způsobů, jak minimalizovat útratu o Vánocích

Do Vánoc zbývá jen pár dní. Pro mnoho mladých rodin Vánoce znamenají emocionální a finanční stres spojený s tlakem na utrácení peněz, které ani nemají.

Když nakupujete vánoční dárky, vždy tu visí otázka, kolik peněz byste za ně měli utratit. Jaká suma je normální? Co když vás někdo obdaruje dárkem dražším, než jaký jste mu dali vy? Všechny tyto otázky jsme měli na paměti, když jsme tvořili následujících pět tipů, jak o Vánocích nezbankrotovat.

  1. Domluvte si finanční limit

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout zbytečnému utrácení a pocitům méněcennosti za nakoupené dary, je domluvit si alespoň s nejbližší rodinou finanční strop. Může to být například pětistovka pro každého člena rodiny. Za Vánoce v čtyřčlenné rodině tak nezaplatíte více než 2000 Kč.

Hra na tajného Ježíška je dalším efektivním způsobem, jak se vyhnout přemrštěným výdajům. Napište jména všech rodinných příslušníků na papírek, ten přeložte a vhoďte do losovacího klobouku. Každý člen rodiny si vylosuje jednu osobu, které koupí dárek. Každý tak dostane dárek a všichni nebudou muset kupovat dárky pro všechny. Abyste se vyhnuli velkým finančním rozdílům, stanovte si finanční limit i na tajného Ježíška.

Ať už si zvolíte jakýkoli postup, mělo by to zohledňovat možnosti vašeho rozpočtu. Nikdo totiž nechce vkročit do nového roku s mnohatisícovým dluhem.

  1. Za dárky pro děti neutrácejte majlant

Je jasné, že každý rodič by svým dětem nejraději snesl modré z nebe. Je ale důležité si pamatovat, že děti u vánočních dárků nerozlišují značky ani celkovou hodnotu dárků. Připomeňte si také, že Vánoce nejsou soutěž o největší či nejdražší dárek. Za dárky zaplaťte jen tolik, aby vám to neudělalo díru do rozpočtu.

Děti milují dostávání dárků, ale často to bývá ten nejméně nákladný a nejjednodušší dárek, který si zamilují nejvíce. Proto nepodléhejte tlaku, že musíte utratit celé jmění nebo nakoupit za každou cenu značkovou věc – děti stejně nepoznají rozdíl a budou šťastné za jakoukoli hračku, která je zabaví.

  1. Srovnávejte ceny

Ještě předtím, než se vydáte do nákupního centra, rozhlédněte se a udělejte si takový malý průzkum, který obchod prodává dané zboží nejlevněji. Porovnáním cen online a mezi jednotlivými prodejci můžete ušetřit spoustu peněz.

Nákup online většinou bývá výhodnější, ale ne vždy. Když brouzdáte po internetu, máte vždy širší výběr, ať už co se týče dostupnosti různých velikostí, barev nebo stylů. Věnujte ale důkladnou pozornost ceně doručení. Po přičtení nákladů za doručení se totiž může stát, že zboží vyjde levněji v kamenném obchodě.

  1. Řekněte dětem o vaší finanční situaci

Každý rodič chce svým dětem vystrojit krásné Vánoce. Dobrá zpráva je, že je to možné, aniž byste utratili horentní sumy. V duchu bodu 2 je to přesně o tom, abyste utratili právě tolik, kolik si můžete reálně domluvit. To také znamená – ačkoli vám to nemusí být příjemné – říci dětem pravdu o vaší stávající finanční situaci, pokud to bude nutné.

Pokud na letošní Vánoce nemáte dostatek financí a nemůžete si domluvit koupit dětem dárky, které si přejí, s citem jim povězte o této nepříjemné situaci. Vaše děti to ocení a vaší upřímností si budou považovat. Zároveň tak zabráníte zklamání, že nedostanou to, co si přejí.

  1. Situaci neberte vážně

Pokud letošní Vánoce připravujete pro vaše blízké hostinu, může se to významně propsat do vašich výdajů. Kromě toho, že budete vařit pro velkou skupinu lidí, budete muset čá pro stolování svátečně vyzdobit. Řekněte každému z rodiny, aby donesl něco k jídlu či pití. Někdo vezme víno, jiný dezert a další třeba zeleninu na oblohu. Když se o náklady podělíte, bude to levnější a pro vás coby hostitele také méně stresující.

 

Tak šťastné a úsporné Vánoce!