Trend zdravých potravin je na vzestupu

Průzkum z roku 2014, který pořádala Asociace organického obchodu v USA (OTA) a kterého se zúčastnilo více než 1200 domácností s alespoň jedním dítětem mladší osmnácti let, ukázal, že osm z deseti amerických rodin za poslední dva roky koupilo minimálně jednou nějaký organický produkt. Devadesát procent dotázaných navíc uvedlo, že kupují organické produkty pro své děti alespoň „někdy“ a skoro čtvrtina dotázaných uvedla, že kupují organické produkty pro děti vždy.

A průzkumy trhu společnosti Ecovia Intelligence zase ukazují, že celosvětově dosáhly organické potraviny obratu 1,9 bilionu korun v roce 2016, přičemž USA má na tomto čísle podíl necelý bilion korun, Německo 234 miliard korun, Francie 156 miliard korun a Čína 155 miliard korun.  

Níže jsme se detailně podívali na vzrůstající trend zdravých potravin a poptávku po nich.

Evropa

Evropská unie představuje po USA druhý největší trh s organickými produkty. V roce 2015 dosáhl obratu neuvěřitelných 778 miliard korun. Statistiky navíc ukazují, že Německo je na prvním místě v produkci organických potravin v Evropě. Nicméně, zjištění Výzkumného ústavu organického zemědělství (FiBL) ukazuje, že Dánsko má největší (9,7 %) podíl biopotravin na světě. To znamená, že supermarkety v Dánsku prodávají nejvíce organických produktů na světě. Na druhém místě je poté Lucembursko, které následují Švýcarsko, Švédsko a Rakousko. Další studie zároveň odhalují, že průměrný spotřebitel v Evropské unii utratí kolem 1500 korun na osobu za organické jídlo. Nejvíce se za něj ovšem utrácí ve Švédsku, kde na osobu za organické potraviny padne něco mále přes 7000 korun.

Austrálie

Celková hodnota bio a organického průmyslu v Austrálii od roku 2012 vzrostla o 88 % a podle webových stránek In The Black se odhaduje, že spotřebitelský trh bude mít v roce 2018 hodnotu přes 33 miliard korun. Dvě ze tří australských domácností zároveň uvedly, že zakoupily organické produkty v posledním roce a mezi nejběžnější potraviny patří zelenina, ovoce, vejce, mléčné výrobky, červené maso a drůbeží maso.

Kanada

Ze zprávy Kanadské asociace organického obchodu (COTA) vyplývá, že 66 procent Kanaďanů utrácí část svého týdenního rozpočtu za organické produkty. A stejně jako v Austrálii, největší zájem je o ovoce a zeleninu a taktéž o drůbeží maso a mléčné produkty. Tia Loftsgard k tomu uvedla, že „Kanaďané neustále zvyšují poptávku po organických produktech, což popohání trh k tomu, aby držel krok s další generací, která touží po všem organickém a zdravém“.

Velká Británie

Jak bylo napsáno v britském deníku The Guardian, prodej organických potravin a nápojů se za poslední rok ve Velké Británii zvýšil o 6 % a dosáhl tak rekordních 60 miliard korun. A zatímco v supermarketech se prodej těchto potravin zvýšil o 4,2 %, u maloobchodníků se jedná o nárůst skoro 10 %. Nejedná se však jen o potraviny a nápoje, zvýšený zájem je ve Velké Británii také o organické kosmetické produkty, kde by byl zaznamenán nárůst 24 %.

A co vy a vaše rodina, nakupujete organické a bio potraviny? 

 

„Prvním bohatstvím je zdraví.“  -  Ralph Waldo Emerson