Několik tipů, jak nakupovat chytře a ušetřit na Vánocích

S Black Friday a Vánocemi za dveřmi se dá předpokládat, že během několika následujících týdnů budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy. Když ale pomineme dárky, Vánoce i tak patří bezesporu mezi nejdražší období roku. My pro vás ovšem máme pár tipů, jak letos nakupovat chytře a něco ušetřit.

Udělejte si přehled

Nejprve si vytvořte seznam všech lidí včetně rodiny, přátel či kolegů, kterým letos chcete něco nadělit. K tomu si zároveň připište i co konkrétně jim chcete koupit a tohoto seznamu se držte. Tím totiž budete mít přehled o vašem rozpočtu a minimalizujete riziko, že utratíte víc, než jste zamýšleli. Pokud navíc dáte tento seznam dohromady co nejdříve, budete mít šanci nakoupit jednotlivé dárky za lepší ceny.

Nakupujte online

Než abyste zběsile pobíhali po nákupním centru se zmiňovaným seznamem v ruce, zjednodušte si život a nakupujte online. Kromě toho, že se tak vyhnete davům a nebudete bojovat o poslední parkovací místa, zboží online je většinou k dostání za daleko lepší ceny. K tomuto účelu můžete také využít internetové srovnávače cen, které vám během několika málo sekund najdou, kde je konkrétní věc k dostání nejlevněji. Dávejte si o všem pozor na objednávání zboží ze zahraničí, u kterého je poměrně dlouhá doba doručení, a navíc se může stát, že budete dodatečně platit clo.

Sledujte slevy

Každý obchodník se v čase před Vánoci snaží předehnat konkurenci, a tak často nabízí možné i nemožné slevy. To je ovšem skvělá zpráva pro nás všechny! Hlídejte si tak slevy nejen v kamenných prodejnách, ale také na internetu a porozhlédněte se například i po nejrůznějších slevových kuponech, které vychází v časopisech. Slevy jsou však nabízeny i po zaregistrování se na konkrétním webu nebo je nabízena doprava zdarma. Vše se počítá.

Dejte si pozor na dobu doručení a výši poštovného

To platí zejména u používání již zmíněných internetových srovnávačů cen. Nejnižší cena za konkrétní zboží totiž vždy nemusí nutně znamenat nejnižší finální cenu. U každého obchodníka si tedy ověřte cenu poštovného a také to, za jak dlouho garantují dodání balíčku. Všichni víme, k jakým může dojít u přepravních společností zmatkům, a to zejména před vánočními svátky. Ideální je proto nakupovat dárky již v listopadu, kdy navíc není třeba volit expresní doručení, čímž také ušetříte.