Jak udržet vaše letní výdaje pod kontrolou?

Jestli se vaše rodina jen trochu podobá ostatním rodinám, pak bylo i u vás léto ve znamení vyšších výdajů. Ať už jste trávili prázdniny či dovolenou v zahraničí, nebo jste si užívaly krásy české krajiny, jedno je jisté – přes léto se penízy z kapsy kutálejí skoro samy. Venkovní zábava, jídlo venku – jako by letní radovánky neměly ani konce.

Každý rok zkoumáme spotřebitelské výdaje v létě v rámci průzkumu Ferratum Group Summer Barometer, kterého se účastní téměř 22 000 domácností. Z letošního průzkumu vyšlo najevo, že 26 % z nás dokonce letos předpovídalo větší letní útratu než loni, zatímco 40 % utratilo minimálně stejně jako loni.

Léto se pomalu, ale jistě blíží ke konci, ale pár slunečných dní si ještě určitě užijeme. Jak na tom bude ale váš bankovní účet? Máme pro vás několik tipů.

Velký milovník nákupů

Kolik peněz z naší pravidelné měsíční výplaty jsme utratili za letní aktivity? Výsledky průzkumu ukázaly, že respondenti z Norska utratili 68,5 % z měsíčního platu, Litevci 67 %, Chorvaté 61,2 % a Mexičané 60,3 %.

A za co všichni tyto peníze utrácejí? Výsledky barometru ukázaly, že cestování po krásách vlasti je letos nejpopulárnější (11,3 %), v těsném závěsu je letní móda a slevy (10,7 %). Nesmíme zapomenout ani na společenské aktivity jako koupání a opalování u vody, večírky a restaurace (10 %).

Ti, kteří plánovali cestovat, uvedli, že téměř 40 % z jejich letního rozpočtu padlo na cestování. Nejvíce za cestování utráceli Němci – 50,8 % jejich letních rozpočtu padlo na cestovní výdaje. Bulhary cestování vyšlo na 45,8 % jejich příjmu, Finy na 41,1 % a Poláky na 40,1 %.

Ty nejlepší věci jsou (skoro) zadarmo

Pravdou je, že za to, abyste se v létě mohli bavit, nemusíte utratit celé jmění. Podobně jako ostatní rodiny, pokud jste letos už přečerpali váš rozpočet, nejlepší způsob je najít zábavu, která je zadarmo nebo vás nepřijde na celé jmění.

Začněte menšími změnami. Namísto stravování v kavárnách a restauracích si nachystejte piknikový koš s domácími dobrotami a užijte si s rodinou odpočinkové odpoledne v parku či na zahradě.

Jet k vodě je téměř synonymem léta a takových odpolední určitě nemusíte litovat. Vyhledejte takové koupaliště, kde nemusíte platit nic za vstup. Zaplaťte si pouze parkování v okolí nebo dopravu autobusem či vlakem.

Vydejte se na průzkum blízkého okolí nebo vyjeďte kousek za vaše město. Celodenní výlety autem nebo vlakem jsou o dost levnější než cestování do zahraničí. Spousta měst nabízí volné vstupy do muzeí či galerií v určité dny nebo hodiny. Podívejte se na nabídku lokálních muzeí a zjistěte si více informací. Když budete takový výlet plánovat, připravte si jídlo s sebou na celý den – ušetříte velkou sumu peněz.

Nehledě na váš rozpočet, některé aktivity jsou drahé bez ohledu na nabízené slevy – například lístky do kina jsou drahé, i když děti do šesti let mají vstup zdarma. K tomu připočtěte ještě občerstvení a nákladný večer máme na světě. Místo toho si zaplaťte třeba zhlédnutí filmu na iTunes a občerstvení typu popcorn nebo colu si připravte sami. Tak na nenáročný zbytek léta!