Jak si udělat pořádek v peněžence a na účtu?

Utráceli jste toto léto více, než jste si mohli dovolit? Nejste sami. Průzkum z roku 2015, který realizovala agentura Experian zaměřená na spotřebitelské návyky, přinesl zjištění, že plných 68 % lidí utrácí mnohem více, když jsou na dovolené. Nadto dalších 40 %, kteří se účastnili průzkumu, se přiznali k tomu, že jim během dovolené na kreditní kartě vznikl dluh. 46 % dotazovaných lidí dokonce použilo svoje kreditní karty k tomu, aby si zaplatili dovolenou.

I když jste s vaším partnerem toto léto nikam necestovali, pravděpodobně máte po všech těch venkovních aktivitách, party a jídlech v restauraci díru v rozpočtu, kterou musíte nyní zacelit.

Vyčíslení škody

Konec léta se blíží, proto nastává ideální doba na to, dát si finance do pořádku. První věc, kterou musíte udělat, je podívat se na svoji finanční situaci a pořádně si posvítit zejména na dluhy. Prohlédněte si výpis z vašeho účtu online a ujistěte se, že máte přehled i o poslední realizované transakci, abyste z toho mohli vyjít a připravit si vše pro nastolení rovnováhy do budoucna. Musíte se podívat hlavně na to, kolik peněz kde přesně dlužíte.

Zaznamenání výdajů

V druhém kroce je třeba zaměřit se na pravidelné výdaje. Udělejte si v rámci svého rozpočtu sloupeček s měsíčními výdaji. Až budete mí hotovo, zamyslete se nad svým stávajícím hospodařením a životními náklady a odpovězte si na otázku: kolik peněz si z pravidelného objemu výdajů můžete dovolit dát stranou na splacení svých dluhů? A druhá důležitá otázka: Jak dlouho vám bude splácení trvat?

Poté se podívejte na to, jaké výdaje můžete zredukovat na minimum a jakých se zbavit úplně. S malými ústupky a trochou kreativity můžete postupně splácet svoje dluhy a zároveň si užívat života.

Škrty výdajů

Posviťte si na způsoby, jak můžete se svým partnerem snížit vaše výdaje. Můžete si například nosit každý den oběd do práce namísto toho, abyste za oběd utráceli v restauracích. Namísto toho, abyste do práce jezdili každý den autem, si předplaťte tramvajenku. Nebo můžete jít kus do práce pěšky nebo jet na kole. Místo permanentky do fitka, kterou si platíte každý měsíc, můžete začít cvičit doma nebo v parku, když bude hezky.

Jakmile objevíte způsoby, jak snížit vaše výdaje, měli byste být schopni říct, kolik peněz tím ušetříte. Když jste ušetřené peníze věnovali na splacení dluhů, jak dlouho to potrvá, než budete úplně bezdlužní?

Postarejte se o své dluhy

Pokud jste se pokusili přenastavit svoje hospodaření s penězi a ukazuje se, že dluhy vás budou zatěžovat déle než jen pár měsíců, možná je správný čas porozhlédnout se po nějakém přivýdělku.

Máte v bytě volný pokoj, který byste mohli nabídnout k pronájmu přes Airbnb? Zvládnete si přibrat ke své práci na několik měsíců přivýdělek třeba na večery nebo víkendy? Je možnost říci si v práci o účast na extra projektech, které se vám v přesčasech zaplatí? Zamyslete se nad cestami, jak vydělat peníze navíc, abyste se zbavili dluhů.

Rychlá pomoc

Pokud jste přes léto utráceli tolik, že vám nyní chybí peníze na pokrytí nenadálých výdajů nebo lákavých příležitostí, které se nemusí opakovat, ale do výplaty zbývá pár týdnů, pak v takových situacích Ferratum Money nabízí krátkodobé půjčky.

Zažádejte si o půjčku Ferratum Money online skrze krátký a jednoduchý formulář, který schvalujeme během několika minut. Jakmile je vaše půjčka schválená, peníze vám budou připsány na bankovní účet během jednoho dne. To vám umožní pokrýt jakýkoli finanční náklad takřka bezprostředně po jeho vzniku.