MS 2018 – Fotbalové hvězdy dneška a zítřka

Jak se blížíme do finále zápasů letošního Mistrovství světa ve fotbale, vzrušení dosáhlo naprosté horečky. Už jsme viděli neuvěřitelné zápasy, překvapivé výsledky, ohromující góly a znamenitou přehlídku individuální i týmové práce. MS ve fotbale 2018 je prostě vše, v co mohl fotbalový fanoušek doufat.

A aby byl celý pohár ještě zajímavější, miliony lidí po celém světě se účastní hry Fantasy World Cup 2018 či na svých konzolích hrají FIFA 18, která má navíc k dispozici mód Mistrovství světa a umožnuje tak hráčům hrát zápasy ve všech dvanácti ruských stadionech.

Konec jedné éry a začátek druhé

To, že se Mistrovství světa ve fotbale koná jednou za čtyři roky, má pravidelně za následek obrovské očekávání. To letošní je ovšem výjimečné zejména proto, že je to možná naposledy, co můžeme některých z největších fotbalových hvězd vidět hrát za své země naposledy.

A tím, že se některé známé legendy možná rozhodnout pověsit kopačky na hřebík, máme ideální příležitost být svědky toho, jak se rodí legendy nové.

Legendy hry

Zatímco rok 2014 se zapsal jako konec anglických legend, k nimž patřil Steven Gerrard, Frank Lampard a Wayne Rooney, nebo prakticky konec celého týmu Nizozemí, neboť ti se letos nedokázali kvalifikovat, MS 2018 by mohl být poslední pro daleko více excelentních hráčů.

Jako příklad můžeme uvést Argentinu, jejíž hráči Angel Di Maria, Javier Mascherano, Sergio Aguero a Gonzalo Higuain jsou všichni ve svých třicátých letech a je veliká pravděpodobnost, že tento turnaj pro ně bude tím posledním.

To samé platí pro reprezentanty Španělska, jako je David Silva, Andres Iniesta, Sergio Ramos a Gerard Pique. To samé platí i pro Vincenta Kompanyho, Jana Vertonghena, Tobyho Alderweirelda, Axela Witsela a Driese Mertense z Belgie. Uvidíme je v roce 2022 znovu?

Ve věku 35 let je to zcela určitě naposledy, co vidíme hrát portugalského Pepeho. Co ale kolumbijský útočník Radamel Falcao, kterému je 32 let a je jeden z nejvíce zkušených hráčů, nebo Fernandinho, kterému je 32 let? Budou opět reprezentovat svou zemi za čtyři roky v Kataru?

A co chorvatští Ivan Rakitic, Luka Modric a Mario Mandzukic spolu s uruguayským Edinsonem Cavanim a Luisem Suarezem? Je pro ně tento rok ten poslední?

Hvězdy budoucnosti

V plodných fotbalových národech, jako je Německo, Brazílie, Argentina, Francie a Španělsko se zdá být nabídka talentů nekonečná. A jak jedna generace fotbalových hvězd ustupuje, další ihned zaujímá jejich místo.

Představovat není potřeba například jméno Kylian Mbappé, který reprezentuje Francii a navzdory tomu, že je mu teprve 19 let, je již nyní druhým nejdražším hráčem na světě. Jeho skóre je zatím 21 gólů a 46 odehraných zápasů za francouzský klub Paris Saint-Germain pro tento rok, a tím má našlápnuto být další fotbalovou legendou.

Další francouzský mladík Ousmane Dembelle, za kterého FC Barcelona zaplatila neuvěřitelných 145 milionu Eur, spolu s Marcem Asensiem ze Španělska jsou další dva hráči předurčeni k tomu, aby byli v blízké budoucnosti hvězdy profesionálního fotbalu.

Gabriel Jesus byl taktéž vytipovaný jako další brazilská superstar a v jeho 21 letech byl nejlepším brazilským střelcem, který vedl tuto válečnou výpravu.

V současnosti také bojuje Manchester United s Juventusem o srbského záložníka Sergeje Milinkovic-Savice a německou tradici skvělých útočníků po legendárním Miroslavu Klosem přebírá dvaadvacetiletý Timo Werner.

Do argentinského rodokmenu skvěle zapadají i Cristian Pavon, Bernardo Silva a Goncalo Guedes a ve Španělsku se v současnosti všechny naděje vkládají do Alvara Odriozola, který má předpoklady být dalším přínosným obráncem.

Jedna věc je ovšem jistá, na MS ve fotbale 2022 v Kataru nás nedostatek talentů zcela určitě nečeká.