Jak a kdy začít dávat dětem kapesné? Poradíme vám.

Kapesné je jednou z prvních příležitostí, kdy se děti začínají hospodařit s penězi a učí se základy finanční gramotnosti. Kolik byste však dětem měli dávat a kdy je ten správný čas s kapesným začít? To jsou otázky, na které si jako rodiče musíte odpovědět. A my se vám s tím níže pokusíme pomoci.

Kdy?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Opravdová hodnota peněz totiž není jen ta finanční, ale jde především o to, abyste své dítě naučili peníze docenit. Až se tedy rozhodnete, že je ten správný čas na kapesné, určíte tím konec dovolování se a započnete novou etapu, kdy dítě začíná být více samostatné.

Pokud si však nejste stále jisti, zda už byste s kapesným měli začít, vysvětlete tento pojem dítěti a poté se ho zeptejte, zda je připravené zasloužit si kapesné spolu s veškerou zodpovědností, která s tím souvisí.

Kolik?

Kolik vlastně dětem dávat je velmi ošemetná otázka. Nejlepším způsobem je však začít na nízkých položkách a spolu s věkem kapesné zvyšovat.  Na začátku tak bude kapesné stačit na nákup sladkostí, postupem času však třeba na knihy, počítačové hry nebo oblečení. Děti se tak zároveň naučí i to, že když něco opravdu chtějí, musí si na to našetřit.

Jak často?

Frekvence kapesného záleží na věku dítěte a také na tom, za co vlastně peníze utrácí. Znovu opakujeme, že je tedy lepší začínat na malých částkách s vyšší frekvencí.

Za co?

Mnoho rodičů razí teorii, že kapesné je dáváno za odměnu, například za dobré známky nebo dobré chování. A naopak, když se dítě nechová podle představ rodičů, často je ponecháno bez kapesného. Tento systém je ovšem trochu nešťastný a nedoporučujeme ho. Na druhou stranu dávat dětem peníze za domácí práce je dobrý způsob, jak je naučit tomu, že je důležité pomáhat a že práce vede k výdělku.