5 věcí, které se vyplatí pořídit z druhé ruky. Jaké to jsou?

Myslíte si, že nové znamená automaticky lepší? Zdaleka to není pravda. Některé věci se vyplatí pořídit z druhé ruky. Poslouží úplně stejně, jako by byly nové, a jako bonus navíc vás budou stát o poznání méně peněz. Tady je pět příkladů, kdy použité může být stejně dobré jako to nové.

1.Dětská výbava

Děti rostou jako z vody. Oblečení, které ještě před šesti měsíci sedělo vašemu dítěti jako ulité, je najednou malé. Hračky, kdysi tolik milované, jsou dávno zapomenuté, protože je nahradily novější, modernější hračky nebo z nich dítě zkrátka vyrostlo. V mnoha případech to zároveň nemusí znamenat, že daná věc je obnošená či dosloužilá. Proč tedy nekoupit použité věci, které jsou v dobrém stavu, a to za zlomek ceny? Na trhu najdete prakticky cokoli z toho, co potřebujete pro své dítě v prvních letech jeho života.

2.Nábytek a bytové zařízení

Jestliže plánujete renovaci nebo změnu stylu vašeho domu či bytu, stojí za to porozhlédnout se po nábytku z druhé ruky. Ve většině velkých měst se často střídají lidé v pronájmech, což jde ruku v ruce s velkým množstvím použitého, avšak nikoli vysloužilého nábytku v oběhu. Lidé si zkrátka nemohou vždy vzít s sebou vše, co by chtěli, když se stěhují. Bez problémů seženete postel, lampy, jídelní servisy, myčky nádobí, kávovary a další potřebnosti.

Navíc použitím nátěru, elektrické brusky nebo třeba jen brusného papíru můžete proměnit vzhled jídelního servisu, nočního stolku nebo židlí. Vintage kousky získají osobitý ráz a snadněji tak zapadnou do vašeho domova.

3.Knihy

Kupování knih není levná záležitost, obzvláště pokud vám jedna vystačí jen na pár týdnů. Začněte odteď nakupovat knihy za zlomek ceny v antikvariátech. Pokud jste vášnivým čtenářem, asi si snadno dovedete představit, že kniha předtím, než skončila v antiku, mohla být jen pár týdnů stará. Knihy v antikvariátech jsou často v dobrém stavu na to, aby udělaly radost ještě někomu dalšímu.

Pokud hledáte konkrétní titul, můžete si ho koupit z druhé ruky přes virtuální tržiště jako AbeBooks nebo Amazon.

4.Elektronika

Pokaždé, když vyjde na trh nový iPhone, Android nebo Macbook, lidé se nemohou dočkat, až staré zařízení nahradí horkou novinkou. Dokonce i tehdy, když starý přístroj skvěle funguje a není důvod ho měnit. To pro vás znamená dobrou zprávu – díky tomu si můžete koupit z druhé ruky i počítače, foťáky, telefony, reproduktory a ostatní elektroniku. To vše za skvělou cenu a v dobrém stavu. Chytrý nápad je porozhlédnout se po luxusní elektronice za zlomek původní ceny.

5.Auta

To může být ošidné. Mnoho lidí varuje před nákupem ojetých vozů, protože se potenciálně mohou vyskytnout nepředvídané problémy pod kapotou za vysoké dodatečné náklady. Pokud víte, kde hledat nebo máte spolehlivého kamaráda či osvědčeného mechanika, je pořízení vozu z druhé ruky dobrý nápad.

Realita je neúprosná – jakmile si koupíte nový vůz, jeho hodnota automaticky rapidně klesá hned poté, co s ním odjedete od dealera. V autobazarech můžete najít auto ve skvělém stavu, které nemá najeto tolik kilometrů nebo které mělo pouze jednoho majitele.

Nezapomeňte, že pořizování věcí z druhé ruky může být chytré – ušetříte tak peníze. Dejte si ale pozor na kompromisy – slevujte jen z ceny, nikdy ne z kvality či dokonce bezpečnosti.