Jaký máte vztah k penězům? Zjistěte to

Někteří lidé jsou toho názoru, že svět by byl lepším místem, kdyby nebylo peněz. Peníze jsou podle nich původcem všeho zlého. Jiní věří, že peníze naopak pohánějí svět kupředu. Jaký je váš názor? Jsou peníze něco, co vám a vaší rodině způsobuje obavy a stres, nebo naopak vidíte peníze jako něco, co vám dává možnost realizovat to, co v životě chcete?

Je důležité porozumět tomu, jak vy a vaši nejbližší vnímáte peníze a roli, kterou hrají právě ve vaší domácnosti. Dávají vám možnost rozletu, nebo vás naopak brzdí a omezují?

Váš postoj k penězům

Často si říkáte, že patříte k těm lidem, kteří nikdy neušetří ani korunu? Věříte, že někteří lidé zkrátka hospodaří s penězi lépe než jiní? Pokud ano, proč tomu tak je? Proč myslíte, že zrovna vy a vaše rodina nedokáže žádné peníze ušetřit?

Lidé mají sklony obviňovat z toho, že nedokážou nic ušetřit, například svého zaměstnavatele, který platí málo, nebo město, kde žijí a které je drahé. Zamyslete se: kdybyste změnili práci nebo se odstěhovali do jiného města, změnily by se automaticky také vaše návyky a přístup k šetření a utrácení peněz? Máme za to, že nikoli.

Jedna věc je být mizerně zaplacen za svou práci a žít v drahém místě, když máte nízký příjem. V mnoha případech ale jde o způsob, jak peníze vnímáme a jakou prioritu jim v našem životě připisujeme. To je to, co ovlivňuje stav našeho bankovního konta na konci měsíce.

Studie ukázaly, že ti, kteří vidí peníze jako prostředek k moci, častěji čelí finančním problémům než ti, kteří berou peníze jako zdroj bezpečí. Studie také ukázaly, že strachování se o to, kolik peněz utratíme, nakupování věcí ve snaze zlepšit si náladu, nebo neochota si připustit, že náš přístup je nehospodárný, je to, co je nejvíce nebezpečné. Namísto toho bychom měli peníze vnímat jako něco, co nám dává příležitosti a jistotu. Poté je menší pravděpodobnost, že budeme zažívat finanční stres.

Porozuměte své motivaci

Pokud nebudeme pozorní a nebudeme se snažit pochopit náš vztah k penězům, bude to jako házet  hrách na zeď. Jak říkal německý filozof Arthur Schopenhauer: „Bohatství je jako mořská voda. Čím více jí vypijete, tím jste žiznivější.“

Není nic špatného na tom, když si chcete kupovat materiální zboží – nové auto, nový nábytek, nové oblečení… Co je důležitější, je pochopení skryté motivace, která se za takovou potřebou skrývá. Zeptejte se sami sebe, jak vás daná koupě obohatí a jak konkrétně přispěje k vašemu lepšímu životu. Je důležité mít zdravý postoj k penězům, abyste mohli žít pohodlně a zároveň něco ušetřili a vyhnuli se zbytečnému utrácení.

Peníze vedou k více příležitostem

Když máte peníze, máte také více možností. Vezměte si například shánění práce. Pokud máte finanční zdroje, ať už našetřené z vlastních prostředků, z kreditní  karty nebo půjčky, znamená to, že jste v silnější pozici a můžete důkladně zvážit všechny příležitosti. Pokud ne, jste více nuceni vzít první nabídku, která se naskytne. Když máte peníze, můžete si vybírat a hledat vhodnější příležitosti.

Když máte peníze, otevírají se vám mnohé dveře do světa – můžete svobodně cestovat, platit nečekané opravy, nahrazovat staré a nefunkční věci a kupovat si ty, které potřebujete. Pokud vidíte peníze jako přístup k více možnostem a zdroj bezpečí, máte menší pravděpodobnost, že zažijete finanční problémy.

Takže jaký je váš vztah k penězům?