Plánování rozpočtu na cestování v pěti krocích

Když přijde na cestování, všichni bychom si přáli mít co nejvíce finančních prostředků. Ale to, kolik jich reálně budeme potřebovat, záleží v prvé řadě na tom, jakou dovolenou vlastně plánujeme. Pokud se totiž například chystáte strávit týden v luxusním hotelu, co se peněz týče, budete se pravděpodobně zaobírat tím, zda investovat do hotelu čtyřhvězdičkového nebo pětihvězdičkového. Pokud ale plánujete vyrazit pouze s jedním batohem na několikaměsíční cestu, budete muset přemýšlet hned nad několika aspekty. Proto jsme pro vás dali dohromady rozpočet na cestování, který pokryje všechno zásadní kromě nočního života a dalších aktivit.

Kolik peněz budu potřebovat?

To, kolik peněz budete reálně potřebovat, záleží na mnoha faktorech, předně však na tom, na jak dlouho a kam jedete. Například, obecně se udává, že v zemích jako Thajsko, Peru, Vietnam, Indonésie, Ekvádor, Srí Lanka, Guatemala, Indie nebo Alžírsko lze poměrně pohodlně žít za přibližně 30 eur denně. Pokud se však s batohem vydáváte do Severní Ameriky, do Evropy nebo do Austrálie, potřebovat budete alespoň 120 eur denně.

1)    Ubytování a cesta

Ubytování a doprava na místo představuje asi 70 % celkového rozpočtu. Pokud tedy víte, kolik peněz budete mít na cestování k dispozici, značně vám to usnadní plánování. Pokud je například váš celkový rozpočet 3000 eur a plánujete cestovat po dobu deseti dnů, můžete hledat hotely a způsob dopravy odpovídající vašim prostředkům.

Pokud jste však teprve v počátcích vašeho plánování, můžete začít tím, že se podíváte na různé druhy ubytování a na ceny letenek a podle toho uvidíte, kolik cca peněz byste mohli potřebovat. Ubytování doporučujeme hledat například na webových stránkách jako Thomas Cook, Kayak, Orbitz nebo Priceline. Ty většinou umožňují vyhledávání ubytování podle hvězdiček. Mnoho hotelů zároveň poskytuje slevy na pobyty během pracovního týdne nebo slevy za tři noci a více.

Poté začněte hledat letenky, které najdete taktéž na výše zmíněných stránkách. Letenky můžete hledat podle nejnižší dostupné ceny a pokud jste flexibilní, počet mezipřistání a délka letu finální cenu mohou výrazně snížit.

2)    Ostatní výdaje

Řekněme, že tedy máte k dispozici 3000 eur a chcete cestovat po dobu deseti dnů. Kromě ubytování a dopravy však musíte brát v potaz i jiné možné výdaje. Mezi ně patří například i neplánová změna kurzu nebo změny v cenách ubytování. Dále je nutné myslet i na dopravu z letiště a na letiště a na ostatní nutnou přepravu během dovolené. Mějte to tedy na paměti a vždy si ke svému rozpočtu přidejte dalších 20 % navíc právě na tyto extra výdaje.

3)    Čas jsou peníze

Když si budete rezervovat ubytování, letenky a přepravu z letiště na hotel, pamatujte, že čas jsou peníze. Možná tedy ušetříte něco málo na hotelu, který je v hůře dostupné části vaší cílové destinace, tyto peníze však většinou stejně nakonec utratíte za přepravu. Stejně tak, pokud si zarezervujete nejlevnější možný let, který bude trvat vícenásobně hodin než obvykle, zkrátíte si tak celkový počet na dnů na dovolené. V těchto chvílích je tak nutné přemýšlet nad tím, zda to za to opravdu stojí. A hlavně, nerezervujte si jednotlivé lety, které na sebe časově moc navazují. Pokud totiž bude mít jeden let zpoždění, dost dobře se můžete stát, že vám ten další uletí, a nakonec utratíte majlant za last minute let.

4)    Stravování se venku vs. nákup potravin v supermarketu

Rozumným řešením v této oblasti je střídání stravování se venku v restauracích s nákupem potravin v obchodě. Pokud navíc hotel, ve kterém bydlíte, nabízí i snídani, ušetříte tím spoustu peněz. A nemálo ušetříte například i tak, když si v restauraci dáte každý den jen jedno jídlo.

5)    Všechny výdaje a nutné náklady si sepište

Jakmile víte váš hrubý odhad na rozpočet, vše si zapište do excelu. Nezapomeňte ale ke konečné částce připojit výše zmiňovaných 20 % na nečekané výdaje. Poté budete jasně vidět, kolik budete dohromady potřebovat a zda by někde nešlo ušetřit. Nebo třeba přijdete na to, že máte ještě nějaké peníze navíc, které můžete utratit za nejrůznější výlety či noční život.

A pokud zjistíte, že potřebnou částku nedáte dost pravděpodobně dohromady, Ferratum Money je tu od toho, aby vám pomohlo. Naším cílem je totiž inspirovat lidi a dodávat jim potřebné prostředky k tomu, aby si mohli realizovat své cíle. Více se dozvíte na našich webových stránkách