Dělá nás utrácení peněz šťastnějšími? Co myslíte?

Je to odvěká otázka, na kterou hledali odpověď v minulosti, stejně jako ji hledáme i my dnes. Co si myslíte vy – můžeme se díky utrácení peněz cítit šťastní? Podívejme se na to psychologicky.

 

Terapie nákupy

Terapie nákupy je zavedený termín a slovo „nákupy“ se tam neocitlo náhodou. Naopak, je pro to dobrý důvod. Mnoho lidí navštěvuje nákupní centra, kde mohou utrácet peníze, když mají splín. Dokonce i studie potvrdily, že koupit si jednu dvě věci pro radost dobře funguje na zvednutí nálady.

 

Zamyslete se nad tím, co cítíte, když si koupíte nový kousek na sebe. Koupě nové halenky, saka nebo džínů vám spolehlivě dodá větší sebejistotu a dobrý pocit ze sebe sama. Logicky se potom cítíte lépe. Nikdo zkrátka nemůže zpochybnit ten momentální pocit povznesení a štěstí, který v té chvíli zažíváme. Avšak to je ten chyták – materiální nákupy nám dávají pocit momentálního, nebo chcete-li chvilkového, uspokojení. Je to rychle působící pilulka štěstí, ale nepleťme si ji s dlouhodobými pocitem spokojenosti a radosti ze života.

 

Tak jako u spousty jiných věcí v životě, i utrácení by mělo být o uvážlivosti. Když si koupíme vytouženou věc, budeme se v té chvíli cítit spokojení. Když ale budeme dělat nákupy pro radost častěji nebo dokonce na pravidelné bázi, nebude zažívaný pocit štěstí vždy stejný.

 

Utrácení peněz za to, co chceme, je potřebné a v zásadě neškodné – nové boty, masáž… Musí k tomu ale být důvod. Platí to i opačně – když si budete zatvrzele odepírat i malé materiální nákupy pro rozveselení, přestože víte, že by vám udělaly radost, budete strádat. A to samozřejmě nepřispěje k vašemu celkovému pocitu štěstí o nic více.  

 

Radost ze zážitků

S utrácením peněz se to má následovně – a nezáleží přitom na to, jestli jde o kousek oblečení, nový mobil nebo auto – když si kupujeme věci s materiální hodnotou, potěšení z novosti rychle vyprchá, protože se daná věc stane rychle součástí našeho všednodenního života.

 

Jeden výzkum ukázal, že utrácení za zážitky, jako je dovolená, večeře s přáteli, lístky na fotbalový zápas nebo hudební festival, přispěje k našemu dlouhodobému pocitu štěstí daleko více než věci s materiální hodnotou. Pocit štěstí je v tom případě trvalejší díky sociálnímu prvku – lidé jsou zkrátka společenští tvorové. Když zážitky sdílíme s přáteli, rodinou nebo klidně i neznámými lidmi, vede to k nezapomenutelným vzpomínkám.

 

Čas je luxusní zboží

O tom, že zážitky jsou zdrojem dlouhodobého pocitu štěstí a spokojenosti, psali nedávno i v článku na NBC. Kromě toho studie ukázaly, že se lidé cítí také šťastnější, když ušetří čas namísto nakupování věcí.

 

Tým vědců provedl experiment, během kterého lidé dostali 40 dolarů na dva týdny. Během prvního týdne měli za úkol udělat jeden fyzický nákup, například koupit si tričko. Druhý týden měli peníze utratit za něco, co jim samotným ušetří čas, například najmout si někoho na úklid v domácnosti místo toho, aby to udělali sami. Výsledky experimentu ukázaly, že účastníci se cítili šťastnější, když sami ušetřili čas, než když nákup provedli sami, jako v případě zmíněného trička.

 

Jaké je ponaučení?

Ano, studie potvrdily to, co už tušíme – utrácení peněz v nás skutečně vyvolává dobrý pocit. „Koupit si štěstí za peníze je možné, pokud víte, jak je správně utratit,“ říká profesorka psychologie na univerzitě v Britské Kolumbii Elizabeth Dunn.

 

I když studie ukázaly, že pocit radosti vydrží déle, pokud investujete do sdílených zážitků, je v pořádku čas od času najít rychlé řešení na špatnou náladu nebo splín v podobě terapie nákupy – pokud je to pro vás důležité.