Nejčastější chyby při uzavírání úvěrových smluv

Ať už do banky či jiné finanční instituce zamíříte pro vysokou hypotéku, běžný spotřebitelský úvěr nebo kreditní kartu, tomuto kroku by měla vždy předcházet zralá úvaha, dobrá informovanost o situaci na trhu a orientace v nabídce. V opačném případě mohou i zdánlivé maličkosti nebo nedostatečná bdělost při podepisování smlouvy vést až k exekucím a ohrožení vlastní existence. Na co se při sjednávání úvěru vyplatí zaměřit pozornost?

Postavit si rodinný dům, zrekonstruovat a nově si vybavit byt, pořídit si nové auto, dopřát dětem výběrové studium… Podobné životní plány mají společné mimo jiné to, že jejich splnění je finančně náročné. K realizaci takových životních kroků běžné úspory většinou nestačí – je třeba vzít si půjčku a neodkladnou investici financovat z cizích zdrojů. Situace na finančním trhu je rozmanitá, nabídka nepřeberná a pro běžného spotřebitele není lehké vybrat ten správný produkt. V čem Češi nejčastěji chybují a jaké chyby mohou mít devastační důsledky?

Nedbalé pročtení smlouvy

Až třetina žadatelů o úvěr věnuje čtení úvěrové smlouvy pouze pět minut, další desetina ji dokonce nečte vůbec. Finanční experti varují, že zběžné, několikaminutové pročtení smlouvy zdaleka nestačí k jejímu plnému obsáhnutí a pochopení ani odborníkovi, natož laikovi, který ve většině případů nemá potřebné zkušenosti. Během pěti minut ani odborník, natož běžný žadatel není schopen odhalit případné nepravosti a porozumět mnohdy komplikovaně napsaným pasážím. Největší problém přitom představuje netransparentnost smlouvy, jež může obsahovat i skryté poplatky za vedení úvěru nebo předčasné splacení. Důležité je také důkladně porozumět podmínkám a detailům produktu. Po přečtení smlouvy byste měli vědět, jaká je skutečná cena úvěru, výše úrokové sazby a informace o splatnosti.

Výběr seriózního poskytovatele

Ve finanční tísni se řada Čechů uchýlí k leckdy pochybným poskytovatelským subjektům, které slibují rychlé, až anonymní vyřízení žádosti a vyplacení peněz. Vybrat si důvěryhodného a poctivého partnera, který vám nabídne transparentní podmínky, bude s vámi jednat férově a ochotně vám bude věnovat čas, je naprosto klíčové. Dnes už naštěstí existují i solidní poskytovatelé, u nichž je vyřízení půjčky stejně tak promptní, a navíc získáte i jistotu a záruku stabilní, důvěryhodné společnosti s tradicí. Výhodou čerpání úvěru u takové společnosti je také osobní přístup a kvalitní klientský servis, který oceníte v případě, že se dostanete do platební neschopnosti nebo budete chtít úvěr předčasně splatit.

Zkuste se nejprve poinformovat na internetu nebo se zeptat svých přátel a známých na zkušenosti s vybranou společností. Aktivně porovnávejte nabídky jednotlivých společností a pečlivě zvažujte nabízené možnosti.

Velký úvěr pro pár chybějících tisíc před výplatou

Mnoho rodin i jednotlivců běžně čelí situaci, kdy do výplaty schází pár dní, ale chybí finance na pokrytí nečekaných nebo neodkladných výloh. Rozhodnutí mnohých lidí v podobné situaci vede k sjednání zbytečně vysokého úvěru, který ochromí osobní rozpočet na dlouhou dobu. Této specifické finanční potřebě vychází vstříc produkt Ferratum Credit na bázi kontokorentu, který poskytuje možnost čerpání finanční rezervy až do výše 50 000 Kč, a to i opakovaně, nejen pár dnů do výplaty. Umožňuje flexibilní nastavení výše splátek i doby splatnosti tak, aby to maximálně vyhovovalo potřebám žadatele. Za vyřízení ani vedení služby se neplatí žádné poplatky, pouze denní úrok a poplatek za čerpání částky. Oproti klasickým mikropůjčkám ušetříte až 75 % na zaplacených úrocích.