Jak je to s finanční gramotností Čechů?

Hodiny

Dluhopisy, akontace, RPSN, bonita, rozdíl mezi debetní a kreditní kartou…  Dokážete vysvětlit tyto pojmy? Rozumíte financím a umíte s nimi zacházet v různých životních situacích? Neboli, jaká je vaše finanční gramotnost?

Aktuální průzkum České bankovní asociace odhalil ve finanční gramotnosti obyvatel naší republiky značné rezervy. V úrovni svých znalostí bohužel za posledních 9 let prakticky nepokročili. Důsledkem toho je značný nárůst dluhů, exekucí a osobních bankrotů.

Lépe jsou na tom s finanční gramotností příslušníci střední generace, lidé s vysokoškolským vzděláním, obyvatelé velkoměst a také muži. Snad se blýská na lepší časy i pro ostatní skupiny – školáci už mají finanční gramotnost povinně ve svém rozvrhu a pro dospělé jsou na tato témata pořádány užitečné kurzy.

Třetina respondentů průzkumu uvedla, že jejich rodiny žijí od výplaty k výplatě. Mnoho Čechů nemá vůbec žádnou finanční rezervu, a právě ti jsou nejčastější oběti neetických nebankovních poskytovatelů půjček.

Když však máte hluboko do kapsy a výplata je daleko, může být rychlá půjčka jediným řešením. Poradíme vám, na co si při jejím sjednávání dát pozor:

  • neakceptujte žádné platby předem, za žádost apod.
  • jakékoliv nejasnosti v podmínkách smlouvy by vás měly okamžitě odradit
  • neřešte půjčkou před výplatou stávající dluhy, exekuci či insolvenční řízení

Finančně vzdělané klienty, kteří se umí zodpovědně rozhodovat, vítá každá moderní banka. A co vy, už jste si sestavili dlouhodobý finanční plán? Je-li dobře promyšlen, určitě zahrne i občasné krátkodobé půjčky.